Nav tiesa, ka vakcīnas dēļ pie rokas turas magnēti
Gan ārvalstīs, gan Latvijā cilvēki “Facebook” dalās ar ierakstiem, kuros apgalvots, ka vakcīnas dēļ cilvēkiem pie rokas turas magnēti.
Tā nav taisnība – vakcīnas sastāvā nav nekā, kas varētu to izraisīt.
Latvijā pārpublicēti vairāki citās valstīs populāri ieraksti, ar kuriem kopumā dalījušies vairāk nekā divi tūkstoši “Facebook” lietotāju. Video redzami cilvēki, kuriem pie rokas it kā turas magnēts, un apgalvots, ka tas it kā saistīts ar Covid-19 vakcīnu. Vienā no video minēts, ka magnēts turas pie rokas, jo ar vakcīnu esot injicēts mikročips. Citā ierakstā teikts, ka magnēts līp vakcīnā it kā esošo smago metālu dēļ.
Zāļu valsts aģentūra (ZVA) rakstiskā atbildē “Re:Check” noraidīja šādus apgalvojumus: “Vakcīnu sastāvā nav svešķermeņu – magnētu vai citu vielu, kuras savstarpēji var pievilkties tieši vakcīnas injekcijas vietā. Turklāt neviena vakcīna nesatur vielas, kas varētu jebkādā veidā veicināt magnēta pievilkšanos injekcijas vietai.” Vakcīnas sastāvā arī nav smago metālu. Par to “Re:Check” rakstīja iepriekš.
Aģentūra norāda, ka vakcīnas nesatur mikročipus, magnētus un neizraisa slimības, no kurām tām paredzēts cilvēku sargāt. “Vakcīnas tikai stimulē organisma imūno atbildi, lai brīdī, kad organisms sastapsies ar vīrusu, tas varētu ar to cīnīties un to uzveikt. Drīz pēc vakcinēšanās vakcīna sadalās un izvadās no organisma,” norāda ZVA. Tāpat ZVA atgādina, ka vakcīnu drošumu pārbauda plaša zinātnieku un ārstu komanda Eiropas Zāļu aģentūrā un apstiprina tad, ja saņemti pārliecinoši un uzticami zinātniski pierādījumi.
Vakcīnu sastāvs arī uzskaitīts publiski pieejamos zāļu aprakstos (kompānijas “Pfizer/BioNTech” vakcīna “Comirnaty”, “Moderna” vakcīna, kompānijas “AstraZeneca” vakcīna “Vaxzevria”, “Jannsen” vakcīna).
Turpretim par populāro video saturu ir daudz nezināmā. Nav skaidrs, vai tajos redzamie cilvēki vispār ir vakcinēti, vai pie rokām tiešām ir magnēti un kādi palīglīdzekļi izmantoti, lai tie turētos.
Latvijā populārs kļuva arī kāds attēls, kurā it kā redzams, ka vakcīnas vietai pielipis magnēts. Ar to dalījušies vairāk nekā 900 lietotāji. Taču ieraksts ir satīrisks. Vispirms tas ievietots “Facebook” grupā “Covid-19 vakcīnu superspējas”. Tajā lietotāji dalās ar dažādiem jokiem par vakcināciju un šajā laikā izplatītām sazvērestības teorijām. Arī ieraksta autore sarakstē ar “Re:Check” norādīja, ka ieraksts ir joks. Vēlāk viņa skaidrojumu pievienoja arī ierakstam. Tur viņa norāda: “Mēģināju ar plāksteri pielīmēt magnētu potes vietā. Ja izvēlējos tādu plāksteri, kādu lieto potējot, magnētiņš negribēja turēties. Tad nu par laimi atradu senum senu auduma plāksteri rullītī. Pareizāk sakot, tā pēdējās atliekas. Bildīti, pirms magnēts ar tam pielikto pildspalvu nebija atlīmējies, izdevās nofočēt.”
Ieraksta autore vēlāk attēlam pievienoja skaidrojumu, ka zem plākstera rokai pielīmēts vēl viens magnēts.
Tūkstošiem lietotāju ar šādiem ierakstiem dalījušies ne tikai Latvijā. Par to raksta arī faktu pārbaudītāji medijos “FullFact”, “FactCheck”, “Yahoo”, “Newsweek”, “USA Today” un “AFP”. Visi šo žurnālistu uzrunātie eksperti uzsvēra – nav iespējams, ka magnēts pie rokas turas vakcīnas dēļ.
Kategorijas
- Afiša
- Sporta pasākums
- Izstāde
- Koncerts
- Balle
- Teātris
- Pasākums
- Baznīcā
- Meistarklase
- Kino
- Izlaidums
- Jauniešiem
- Senioriem
- Bibliotēkā
- Bērniem
- Tirdziņš
- Laikraksta arhīvs
- Foto un video
- Palīdzēsim ķepaiņiem!
- Mēs pamanījām!
- Citas ziņas
- Atbildam lasītājiem
- Reklāmraksti
- Veselība
- Kultūra un izklaide
- Dzīvespriekam
- Konkursi
- Horoskopi
- Sports
- Cope un medības
- Vietējās ziņas
- Kriminālziņas
- VĒLĒŠANAS 2017
- SAEIMAS vēlēšanas
- Pašvaldību vēlēšanas
- Vārds deputāta kandidātam!
- Latvijas ziņas
- Noderīgi
- Interesanti
- Eiropas Savienībā
- Laika ziņas
- Skolēnu, jauniešu aktivitātes
- Statiskas lapas
- Ceļojumi
- Ēdamprieki
- Projekti
- Projekts "Riska bērni"
- Projekts "Saimnieko gudri"
- Projekts "Kam ticēt?"
- Projekts "Medijs vai mediju izstrādājums?"
- Projekts "Paver plašāk logu no senatnes"
- Projekts "Mediju kritika"
- Projekts "10 gadi Gulbenes novadā - vai veiksmes stāsts?"
- Projekts "Rūpēsimies par vidi!"
- Projekts "Mediju projekts"
- Projekts "Vide"