Dzirkstele.lv ARHĪVS

Iedzīvotāji izjūt gadiem neatrisinātu problēmu

Diāna Odumiņa

2021. gada 25. maijs 00:00

58
Iedzīvotāji izjūt gadiem neatrisinātu problēmu

Pirmdienas, 24.maija, rītā “Dzirksteles” redakcijā bija ienākusi satraukta sieviete un emocionāli stāstīja par plūdiem Gulbenē, Līkajā ielā 22. Viņa pirmdienas rītā bija atbraukusi no laukiem un nav tikusi iekšā mājā Līkajā ielā, jo tur visa apkārtne pludo pēc svētdienas ilgstošajām lietavām.

“Zvanīju uz pašvaldību, kur man atbildēja: ņem zābakus un brauc ar laivu. Vai tā ir atbilde? Man, vecam cilvēkam, tagad jābrien pa ūdeni! Gadiem netīra kanalizācijas akas, tās ir aizaugušas, tāpēc tas ūdens nekur prom neiet. Ko man tagad darīt? Ar laivu braukt dzīvoklī?” sūkstījās sieviete, kura redakcijai savu vārdu nenosauca.  

Ūdens kanalizācijas akās stāv

“Dzirkstele” devās uz Līko ielu un pārliecinājās, ka vēl līdz pusdienlaikam nebija atrisinājusies situācija 22. un vēl 24.mājai. Basām kājām laikraksta korespondente Līkajā ielā 22 aizbrida līdz nama slieksnim. Ārdurvis izrādījās slēgtas. Kaimiņi sacīja – iekšā neviena neesot. Bija redzams, ka šai mājai pamati ir aplikti ar polietilēna maisiem, virsū uzlikti ķieģeļi, lai ēka kaut cik pretotos mitruma sūcei. Pašvaldībā laikraksts noskaidroja, ka ir pārdoti visi tai agrāk šajā ēkā piederējušie dzīvokļi. Tomēr tas neatbrīvo novada domi no pienākuma sakārtot lietusūdens novadīšanas sistēmu Līkajā ielā.

“Dzirkstele” satika uz vietas strādājam SIA “Gulbenes nami” vīrus, kuri sūknēja ūdeni uz kanalizācija aku. Kopā ar pašvaldības kapitālsabiedrības pārstāvjiem atradās pilsētas pārvaldes komunālinženieris Jānis Krastiņš. No lietpratēju sarunām, ko “Dzirkstele” saklausīja, bija noprotams – ir aizsērējusi lietusūdens novadīšanas kanalizācijas sistēma. Laikrakstam J.Krastiņš sacīja – Līkās ielas lietusūdens kanalizācijas sistēma ir būvēta vēl padomju gados.

Otrā dienā pēc lietus – skats tāds pats

“Kad ir lietus, vienmēr mums pagalms ir pilns ar ūdeni. Taču šī ir īpaša reize. Vēl otrajā dienā ūdens nav aiztecējis projām. Sen tā nav bijis,” “Dzirkstelei” teica Adele Gaujeniete, kura dzīvo ģimenes mājā Līkajā ielā 24.

Bija redzams, ka pagalmā ūdenī stāv saskaldītas malkas kaudze. Arī šķūnīši un ābele pagalmā “peldēja” ūdenī. A.Gaujeniete teica – sen vairs ģimene nekopj dārzu, jo mācība bijusi, kad ar rūpību koptie kartupeļu stādījumi zemē bija sapuvuši. Iemesls – tieši liekā ūdens uzkrāšanās augsnē, kas ir samērā sistemātiska parādība. Šīs problēmas sākušās, kad blakus tika uzcelta daudzstāvu māja Ābeļu ielā 17b (1995.gadā), kā arī pēc Ābeļu ielas rekonstrukcijas pēc 2008.gada. Iela tika pacelta.

“Dzirkstele” sazinājās ar novada deputāti Indru Cauni, kura sacīja – aktualizēs šo problēmu, jo jāmeklē ne jau īslaicīgs risinājums vien. Problēmu deputāte saprotot ļoti labi, jo nams Līkajā ielā 24 ir viņas vecāku māja.

Blakus esošās zemes īpašnieks Oļegs Mednis laikrakstam pauda – problēmas Līkajā ielā 22 un 24 esot saistītas ar šo māju zemē izveidoto drenāžu. “Kā uznāk lietus, tā ūdeņi, kas tek pa Ābeļu ielu, spiežas iekšā dārzos, pagalmos, jo caurule nespēj uzņemt visu ūdeni,” viņš skaidroja.

Problēmas jārisina visā pilsētā

Novada domes priekšsēdētāja vietnieks Andis Caunītis “Dzirkstelei” sacīja: “Pēc svētdienas lietavām ūdenī ir arī Gulbīšu parks, gājēju celiņi. Ja tur, veicot rekonstrukciju, apakšā pamatīgi nesakārtosim virsējo notekūdeņu sistēmu, darbs būs “priekš kaķiem”. Pilsētā šī problēma ir jāsakārto kopumā, panākot, lai no Dzirnavu dīķa nebūtu pretspiediena ūdenim, kas pa grāvjiem plūst uz dīķi. Ja ir pretspiediens, ūdens projām tek ļoti gausi, rodas strauja ūdens krāšanās. Lietusūdeņu novadīšanas caurules pilsētā ir sen liktas. Kad pilsētā kaut kur liekam jaunu asfaltu, bruģi, liekam jaunas lietusūdeņu novadīšanas caurules. Bet vēl tāpat visur problēmas nav atrisinātas. Pilsētā problēma ir arī virsējo lietusūdeņu nodalīšana no kopējās kanalizācijas. Tas viss prasa projektēšanu un ieguldījumus.”