Dzirkstele.lv ARHĪVS

Pieci efektīvi runas kvalitātes uzlabošanas vingrinājumi

Sandra Apine

2021. gada 4. jūnijs 00:00

31
Pieci efektīvi runas kvalitātes uzlabošanas vingrinājumi

Ja vēlies kļūt krāsains, īpašs, neparasts runātājs, ko klausītāji atceras, der zināt paņēmienus, kas palīdzēs katram, kuram rūp savas runas skaidrība, konkrētība un precīzs domas vēstījums. Izkopts runas instruments ir liela vērtība, tā sniedz prieku un pašapziņu runātājam un attīsta viņa komunikācijas prasmes.

Zane Daudziņa ir ne tikai pazīstama aktrise, bet arī runas mākslas profesionāle, kas 20 gadu laikā palīdzējusi tūkstošiem cilvēku uzlabot savas komunikācijas prasmes, dodot iespēju jauniem profesionāliem izrāvieniem. Tagad viņa vada arī runas mākslas vebinārus, kas pieejami katram interesentam. Turpinājumā pieci efektīvi runas kvalitātes uzlabošanas vingrinājumi, kas palīdzēs sarežģītās situācijās uzstāties pārliecinoši.

1 Ķermeņa atbrīvošana

Pirmais noderīgais risinājums, kas palīdzēs uzstāties, runāt stabili, droši un pārliecināti, ir ķermeņa atbrīvošana. “To var veikt ļoti vienkārši – sēžot uz krēsla, iekrampējamies ar abām rokām sēdekļa virsmā un spiežam sevi tajā, vienlaikus ceļot sēdekli uz augšu. Esam kā ar piesūcekņiem pievilkušies pie grīdas. Turpinām kustību, izturam kādu brīdi, un tad vērtējam savas sajūtas. Tās ir tādas, it kā varētu aizlidot. Brīnišķīga atbrīvotības sajūta. Uz īsu brīdi ķermenis ir kā putns gaisā. Tam vairs nav spēka saspringt, un tas ļaujas atbrīvotībai,” iesaka Z.  Daudziņā. Šis variants noder sevis noskaņošanai pirms nozīmīgām sapulcēm, prezentācijām, eksāmeniem, gaidot savu runātāja kārtu. Tas palīdz iegūt iekšējās brīvības sajūtu, kas nepieciešama uzstāšanās brīdim. “Svarīgi arī, kad jūs iekrampējaties krēslā un sēžat ar taisnu muguru, neviens no malas neredz, ar ko jūs īsti nodarbojaties, taču pa šo laiku jūs esat atguvies,” novērtē pasniedzēja.

2 Balss iesildīšana

Paņēmiens, kas būtu jāveic jau no rīta, dienā, kad paredzēta svarīga uzstāšanās. To var veikt mājās vai pa ceļam automašīnā. “Sēžam ar taisnu muguru mājās vai automašīnā un pamazām sākam iesildīt balsi. Iedomāsimies situāciju, ka mums balss ir jāraida dziļi grīdā, un tad par lielu prieku ģimenes locekļiem vai kaimiņiem veidojam skaļus dobjus saucienus: “Ho, ho ho...”, sajūtot, ka krūšu kurvis pamazām atveras un balss tembrs kļūt dobjāks un “apaļāks”. Balss pēc vingrinājuma nosēžas, iegūstot samtaināku un pilnskanīgāku toni. Sākot runāt, svarīgi sākt ar zemāku tembrāciju, kas vēstīs, ka jums ir, ko teikt,” tā pasniedzēja. Z. Daudziņa iesaka nekautrēties balsi ievingrināt – savējie sapratīšot, to pirms raidījumiem parasti darot arī radio žurnālisti.

3 Skaidra dikcija

Nevar aizmirst arī dikciju. Var runāt, cik vien skaļi un spēcīgi grib, bet, ja dikcija ir nekonkrēta, tad spēcīgajai runai nebūs nekādas nozīmes. Dikcijas uzlabošanai palīdz dažādi runas vingrinājumi jeb mēles mežģi, ko ir iespējams izrunāt tikai tad, ja lūpas un mēle tiek izkustinātas. Piemēram, Z. Daudziņa iesaka katram ik pa laikam pamēģināt mežģi: “Viņu rītu ripu situ, citu rītu stibu cirtu.”
“Sākotnēji mācāmies runas vingrinājumu izrunāt ļoti lēnām, pakāpeniski tempu kāpinot. Izrunājot patskaņus, mutei ir jābūt atvērtai aptuveni divu pirkstu platumā. Ir jāattīsta visa artikulācijas aparāta muskulatūra, jākustina lūpas un mēle. Šādu vingrinājumu var trenēt jebkur, tas radīs mazāk pārsteigumu apkārtējos, nekā balss iesildīšanas vingrinājums,” saka meistare.
Svarīga ir arī mierīga, dziļa un plūstoša elpa, lai nebūtu tā, ka cilvēks savu runu var raidīt tikai īsās frāzēs un gari teikumi ir liels apgrūtinājums. “Tādēļ jebkurā brīdī, kad jums ir laiks, piemēram, soļojot, mēģiniet elpot apzināti un dziļi. Panākt apzinātu smadzeņu saikni ar savu organismu. Tas būs ļoti noderīgs veids, kā mēs varam iemācīties sevi kontrolēt, saslēgt domas kopā ar balss saitēm,” iesaka Z. Daudziņa.

4 Artikulācijas treniņš

Labs veids, kā artikulāciju trenēt, ir kāds šķērslis starp zobiem, piemēram, pildspalva, korķis vai pat pirksts, ja nekā cita nav pa rokai. “Iekožoties pirkstā, cenšamies runāt maksimāli skaidri. Šādā veidā var iesildīt savu artikulācijas aparātu. Princips ir ļoti vienkāršs un sens kā pasaule. Kad sportisti senajā Romā trenējās olimpiskajām spēlēm, viņi lika savos ādas apavos akmens plāksnītes. Pirms paša maratona tās izņēma, un no radītā atvieglojuma cilvēks maratonā aizlidoja kā raķete. Tātad – ja jūs pieradīsiet runāt ar apgrūtinājumu mutē, tad tiklīdz jūs izņemsiet šo šķērsli laukā, žoklis, mēle un lūpas savu darbu darīs ar lielu atvieglojumu,” skaidro Z. Daudziņa.

5 Aktivizēt vārdu krājumu

Lai runa būtu pietiekami bagāta, krāšņa, interesanta un saturiski saistoša, balsi var trenēt, ikdienas gaitās pa ceļam skaļi nosaucot katru lietu, ko redzam. “Sākotnēji elementāri saucam: koks, ķeblis, cilvēks, bikses, kurpes, ceļš, turpinot ar detalizētāku aprakstu, piemēram, koka lapotne vai bedrainais ceļš. Tādā veidā ir iespēja aktivizēt savu pasīvo vārdu krājumu, kas ir aizķēries dziļākos smadzeņu failos. Mūsdienās ne visi lasa, kas bagātina valodas krājumu, tādēļ šis ir noderīgs padoms, kā atdzīvināt jūsu vārdu krājumu, kas varbūt tikai ir iesnaudies,” saka Z. Daudziņa, uzsverot, ka katram ir vērts uzlabot savu runas mākslu, un šie vienkāršie pašpalīdzības padomi palīdzēs to uzsākt.