Dzirkstele.lv ARHĪVS

Barojošās māmiņas varēs ziedot savu pienu

Ilze Šķietniece

2021. gada 8. jūnijs 00:00

29
Barojošās māmiņas varēs ziedot savu pienu

Latvijā uzsākta ziedojumu kampaņa Mātes piena bankas izveidei “Katra lāsīte palīdz augt!”. Atbalstu tai savos sociālo tīklu kontos pauž arī sabiedrībā zināmas sievietes, piemēram, aktrise Dārta Daneviča un aktīva dzīvesveida cienītāja Sibilla Šlēgelmilha. Taču ne visiem ir skaidrs, kas tā Piena banka tāda ir un kāpēc vispār vajadzīga. To skaidro Bērnu slimnīcas fonds.

Iespēja glābt dzīvību

Mātes piens ir ļoti nozīmīgs, lai priekšlaikus dzimušie bērniņi izdzīvotu un attīstītos. Augot viņi patērē vairāk enerģijas, tāpēc nepieciešams lielāks olbaltumvielu un ogļhidrātu daudzums. Taču ne visām jaunajām mammām pēc pārdzīvojumiem ir iespēja mazulīti barot ar krūti. “Dzemdības priekšlaikus ir saistītas ar stresu, pārdzīvojumiem, sarežģījumiem bērniņa hospitalizācijas laikā, tādēļ sievietei piens var neveidoties,” skaidro Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas Neonatoloģijas klīnikas vadītāja Dace Sniedze.

Lai nodrošinātu iespēju mazulim saņemt visas attīstībai nepieciešamās uzturvielas, drošākā alternatīva ir donores – kādas barojošas māmiņas – piens. Dažreiz tas nepieciešams vien dažas dienas, pēc tam sieviete savu bērniņu var barot pati.

Priekšlaikus dzimušo bērnu vecāku biedrības “Esmu klāt!” dibinātāja Sanita Ziediņa, daloties pieredzē, atceras, ka sirds vai lūza, skatoties, kā mamma no blakuspalātas atslaukto pienu lej izlietnē, kamēr viņa cīnījās par katru pilīti. Vēlāk piens radās, taču abiem 33. grūtniecības nedēļā dzimušajiem dēliem nepietika.

Donoru piens tiek glabāts Mātes piena bankā, taču Latvijā tādas pagaidām nav. Projekts ir sarežģīts un ļoti dārgs. Piena bankas izveidei un laboratorijas iekārtu iegādei nepieciešami 150 tūkstoši eiro, stāsta Bērnu slimnīcas fonda pārstāve Karīna Pētersone. Tieši Bērnu klīniskā universitātes slimnīca arī būs vieta, kur to plānots izvietot.

Darbību finansēs valsts

Pirmie aizmetņi Mātes piena bankai veidojās pirms četriem gadiem. Toreiz ar ziedotāju atbalstu pēc kampaņas “Dod spēku vismazākajam!” izdevās iegādāties aptuveni 35 tūkstošus eiro vērto piena analizatoru. Iekārta palīdz noteikt donores pienā esošo makroelementu sastāvu un uzturvielu daudzumu. Tagad plānots iegādāties pārējo nepieciešamo aparatūru un labiekārtot laboratorijas telpas. Pavisam nepieciešamas 15 dažādas iekārtas, tajā skaitā – pasterizētājs, saldētavas, laboratorijas iekārtas, aukstumsomas transportēšanai un trauki uzglabāšanai.

Ziedojumu kampaņa “Katra lāsīte palīdz augt!” ilgs līdz gada beigām. “Pieļaujam, ka ar iedzīvotāju atbalstu vien visus nepieciešamos līdzekļus savākt neizdosies. Mūsu mērķis ir aktīvi uzrunāt arī uzņēmumus, lai jau nākamajā gadā Mātes piena banku varētu sākt veidot,” informē K.Pētersone. Paredzams, ka arī pats laboratorijas izveides process prasīs diezgan daudz laika, jo nepieciešams rīkot konkursu iekārtu iegādei, tās pieejamas tikai ārzemēs.

Mātes piena banka varētu sākt darboties nākamā gada beigās. Tam ikgadēju finansējumu 76 tūkstošu eiro apmērā paredzējusi Veselības ministrija. Darbinieku atalgojumu paredzēts segt no Bērnu slimnīcas budžeta, piebilst K.Pētersone.

Ar vienu pagaidām pietiks

Patlaban Latvija ir vienīgā valsts Eiropas Savienībā, kur vēl nav izveidota Mātes piena banka. “Prioritāšu veselības nozarē ir daudz,” K.Pētersone spriež, kādēļ šāda situācija izveidojusies. “Bet tagad pienākusi kārta izdarīt šo svarīgo darbu.” Tam bija nepieciešams saņemt Veselības ministrijas saskaņojumu un mainīt normatīvos aktus.

Primāri piena banka sniegs palīdzību priekšlaikus dzimušiem bērniņiem, kuru svars ir mazāks par 1,5 kilogramiem. To varēs saņemt arī lielāki mazuļi pēc plašas zarnu operācijas vai citos gadījumos pirmajās dzīves dienās un mēnešos. K.Pētersone uzskata, ka patlaban ar vienu piena banku varētu arī pietikt: “Bērnu slimnīca ir centrālā iestāde, kur nonāk visi priekšlaikus dzimušie mazuļi, kuriem ir veselības grūtības.”

Iepriekš iegādāto piena analizatoru Bērnu slimnīcā izmanto jau patlaban. Tādējādi priekšlaikus dzimušo mazuļu mammas var uzzināt, vai viņu pienā ir pietiekami daudz bērniņam nepieciešamo uzturvielu vai varbūt to nepieciešams stiprināt ar olbaltumvielu un kaloriju piedevu. Katras mammas piens ir unikāls arī tad, ja sievietēm ir līdzīgi ēšanas paradumi un dzīvesveids, norādīts mājaslapā “Aptaclub.lv”.


● Katru gadu Latvijā priekšlaikus – pirms 37. grūtniecības nedēļas – piedzimst aptuveni 1000 bērnu. Tie ir seši procenti no visiem jaundzimušajiem.
No tiem vidēji 130-160 mazuļu svars ir mazāks par pusotru kilogramu.
● Mātes piens ir būtisks visiem jaundzimušajiem, bet jo īpaši – priekšlaikus pasaulē nākušajiem mazuļiem.
● Pasaulē darbojas 214 piena bankas. Igaunijā ir viena, Lietuvā – divas.
● Pirmo piena banku Latvijā plānots atvērt VSIA “Bērnu klīniskā universitātes slimnīca” Neonatoloģijas nodaļā.
● Līdz šim Mātes piena bankas projekta īstenošanai Latvijā organizētas divas ziedojumu kampaņas.
● Kampaņu “Dod spēku vismazākajam!” 2017.gadā rīkoja Latvijas Neonatalogu biedrība sadarbībā ar uzņēmumiem “Nutricia” un “Rimi”, Bērnu slimnīcas fondu un priekšlaikus dzimušo bērnu vecāku biedrību “Esmu klāt!”. Toreiz dažu mēnešu laikā izdevās savākt 35,4 tūkstošus eiro.
● Šogad maijā uzsākta kampaņa “Katra lāsīte palīdz augt!”. To organizē Bērnu slimnīcas fonds, “Rimi Latvia”, “Happy” un “Philips/Aventa”.
● Ziedot iespējams ziedojumu kastītēs “Rimi” veikalos un internetā “Rimi.lv”, kā arī Bērnu slimnīcas fonda mājaslapā
“Bsf.lv”.

Avots: “Aptaclub.lv” un “Bsf.lv”


Kā darbojas Mātes piena banka?
Barojoša māmiņa, kura gatava savu pienu ziedot citu mazuļu uzturam, dodas uz piena banku.
Mediķi izpēta viņas medicīnisko vēsturi un veic asins analīzes.
Donore nedrīkst lietot medikamentus, smēķēt, lietot alkoholu, viņai nevar būt tetovējumi.
Atbilstības gadījumā sievieti apmāca, kā mājās pareizi noslaukt pienu, sasaldēt un nogādāt bankā. Piešķir vajadzīgos traukus, piena sūkni un aukstumsomu.
Mājās atslaukto un sasaldēto pienu reizi vienā līdz divās nedēļās atved uz piena banku.
Laboratorijā veic baktēriju testēšanu, sastāva analīzes.
Pēc tam šķidrumu pasterizē, atkārtoti testē baktērijas un sasaldē.
Pēc ārsta nozīmējuma pienu nogādā mazulim.

Avots: “Aptaclub.lv”, “Mammamuntetiem.lv”