Dzirkstele.lv ARHĪVS

Nākamajā mācību gadā plāno lielo un mazo skolēnu mācības atsevišķās ēkās

Nākamajā mācību gadā plāno lielo un mazo skolēnu mācības atsevišķās ēkās

Noslēdzoties pirmajam mācību gadam Gulbenes novada vidusskolā, aktualizētas diskusijas par klašu izvietojumu divās skolas ēkās – Līkajā un Skolas ielā.

Skolas direktore Linda Ūdre-Rizga skaidro, ka, gadu strādājot, skolas vadība kopā ar vairumu skolotājiem šobrīd ir vienisprātis, ka skolai par labu nāks, ja tiks apvienoti vecumposmi. Izskatot vairākus iespējamos variantus, secināts, ka visveiksmīgākais risinājums būtu, ja 1.-5. klases mācīsies Līkās ielas skolas ēkā un 6.-12. klase – Skolas ielas ēkā.

Izglītības pārvaldes vadītāja Edīte Kanaviņa satrauktos vecākus mierina, ka nākamajā desmitgadē tik lielas pārmaiņas tiešām vairs nenotiks. Viņa norāda, ka šīs nav vēl vienas pārmaiņas, bet gan pagājušajā gadā uzsākto pārmaiņu noslēguma posms.
Diskusijas ir aizsāktas

Gulbeniete Līga Žīgure, kurai meita mācīsies 6.klasē, “Dzirkstelei” skaidro, ka daudzi skolēnu vecāki jau ir noguruši no nemitīgajām pārmaiņām. “Kāpēc nevarēja izdarīt visu uzreiz, kad apvienoja skolas pilsētā? Atkal vecākiem ir sava ikdiena jāpārregulē, īpaši tiem vecākiem, kuri skolas ēku ir izvēlējušies tuvāk dzīvesvietai. Mums ir tuvāka Līkā iela, bet meita tagad mācīsies 6.klasē un viņai būs jāiet uz Skolas ielu. Ir ģimenes, kur lielākais bērns var izņemt mazāko, un tas ir liels atvieglojums vecākiem. Protams, es esmu par attīstību bērnu labā, vien šobrīd domāju, ka šīs atkal plānotās pārmaiņas varēja jau notikt pagājušajā gadā pie apvienošanas.”

“Tā nav reorganizācija, jo skola jau ir reorganizēta, un šobrīd esam izpildvara, kurai jāpielāgojas situācijai, lai uz visiem attiektos šis vienlīdzības un godīguma princips. Iepriekšējā vasarā, uzsākot darbu jaunizveidotajā Gulbenes novada vidusskolā, tika pieņemts tobrīd labākais lēmums, ka 10.-12.klases mācās vienā ēkā, bet, vēl tikai meklējot labākos risinājumus, 1.-9.klases paliek ēkās, kur tika uzsāktas mācības. Šī gada laikā esam secinājuši, ka vecumposmiem tomēr ir jābūt kopā,” norāda L.Ūdre-Rizga.

Direktore aicina bērnu vecākus domāt par galvenajiem ieguvumiem: tiks koncentrēti un apvienoti materiāltehniskie resursi, būs iespēja pilnveidot pielāgotu vidi vecumposmiem. Tas sevī ietvers rotaļīgas vides veidošanu apkārt Līkās ielas ēkai un akadēmiskas vides veidošanu Skolas ielā, kā arī vecumposmiem atbilstoši koncentrētus resursus skolas bibliotēkās.  Bērni varēs labāk iepazīt visus savus vienaudžus. Arī skolotāji savā starpā varēs veidot labāku sadarbību, ievērojot vecumposma īpatnības,” stāsta direktore.

Diskusijas attālinātā formātā jūnija pirmajā nedēļā norisinājušās skolas vadībai ar skolas vecāku padomes pārstāvjiem. “Visiem vecākiem maija beigās tika izsūtīta informatīvā vēstule e-klasē. Maijā ir notikušas diskusijas ar visiem skolotājiem. Šo variantu, kas bija izkristalizējies kā labākais izskatāmais, devām apspriest skolotājiem. Notikušajā balsojumā lielākā daļa no 105 pedagogiem bija par. Ieceri skaidrojām arī skolas padomes vecākiem. No trīspadsmit vecākiem, kas piedalījās 7.-12. klašu padomes sapulcē, visi simtprocentīgi atbalstīja ieceri. 1.-6. klases padomes sapulcē no 23 atbildēm 15 bija par, 7 neatbalstīja un 1 nebija viedokļa.”
Lai arī labākais risinājums būtu Līkajā ielā izvietot pirmo sešu klašu komplektus, kapacitātes dēļ tur var izvietot 1.-5.klases. Direktore skaidro arī, ka Skolas ielā jau šobrīd mācību vide ir akadēmiskāka un tā ir jāturpina attīstīt. “Starpbūve speciāli celta ar fizikas, ķīmijas kabinetiem un laboratorijām. Tur arī atrodas specializētās valodu mazās bibliotēkas. Lielajām klasēm varētu izvietot mācību priekšmetus pa konkrētiem blokiem,” viņa saka.

Skolas ielā šobrīd gandrīz visas klases ir izremontētas, darbs pie divām tiks pabeigts vasarā. Šajā mācību gadā Skolas ielā 12 ir izremontēti mācību kabineti 1.stāvā, koridors un mazās ģērbtuves.

Vecākus uztrauc vairāki jautājumi

Anita Bombaka, kuras bērns tikko pabeidzis 2.klasi, “Dzirkstelei” atklāj, ka ir pret ieceri Līkajā ielā apvienot mazās klases. “Mani un vēl citus vecākus neapmierina tas, ka bērniem būs jāiet sportot uz bijušās Bērzu skolas sporta halli, kā arī tas, ka Līkās ielas korpusā sporta stundas mēdz notikt zālē pat divām klasēm vienlaikus, bijuši gadījumi, kad bērni sporto koridorā. Skolas ielas korpusā bērniem ir vairāk, kur darboties. Tur ir arī plašs parks, kur bērni var izskrieties un ziemā slēpot, bet kur var slēpot Līkās ielas korpusā?” jautā A.Bombaka.

“Sporta stundas bērniem nenotiek koridorā, tā ir bijusi telpa pirms zāles, kurā šogad norisinājās ritmikas dejošana. Arī Līkajā ielā notiek sports atbilstoši gadalaikam un ir iespēja ziemā slēpot. Te ir arī plašs iekšpagalms un, šķērsojot vienu krustojumu, blakus ir Gulbīšu parks, kas ir pat pielāgots bērniem,” skaidro L.Ūdre-Rizga. Vecāku izteiktās bažas par atbilstošu telpu nodrošināšanu sporta nodarbībām Līkajā ielā pastāv neatkarīgi no klašu izvietojuma. L.Ūdre-Rizga saprot, ka pagaidām būs jāizmanto sporta halle bijušās Bērzu skolas ēkā. Viņa uzsver – uz turieni noteikti netiks vesti mazāko klašu bērni. Kā viens no pagaidu risinājumiem vingrošanas nodarbībām un atpūtai ir rasts, pielāgojot jau kādreiz bijušo zāli vēsturiskajā ēkā.

A.Bombaka arī pauž neizpratni, kā tiks organizēts pusdienu process, ja būs septiņi 3.klašu komplekti. Uz to skolas direktore atbild, ka vienā reizē prognozētais lielākais bērnu skaits ir 122, bet vietas pusdienu laikā ir 140 bērniem. “Kopā ar virtuves vadītājām  esam atraduši konkrētus laikus, kad klases varēs paēst. Virtuvē būs nepieciešams atbilstošāks tehniskais aprīkojums, piemēram, 150-200 litru katls. Šobrīd virtuve ir šaura, un varam iegādāties vienu šādu katlu. Arī šī problēma  ir neatkarīgi no klašu izvietojuma. Esmu atvērta jebkuram jautājumam. Līdz 25.jūnijam kopā ar mani ir iespēja arī izstaigāt skolu. Droši var sazināties, un es labprāt atbildēšu uz jautājumiem un parādīšu telpas. Mēs izskatījām vairākus variantus, un šis tiešām ir labākais no iespējamajiem modeļiem, ko piedāvājam. Klases kolektīvs un audzinātājs netiek mainīti, ” skaidro direktore.

Diskutējot ar citiem vecākiem par šo jautājumu, saklausītas divas problēmas – komentē 1. un 2.klases bērnu mamma Līga Zvirgzdiņa. “Viena bija vēsturiskā, bet tas tomēr neattiecas pašlaik uz mūsu bērniem, ja vecāki ir mācījušies kādā no ēkām. Otra – ka vecākais brālis vai māsa tagad mācīsies citā ēkā. Tomēr es vairāk aicinātu izvēlēties nevis ēku, kurā mācīsies bērns, bet gan tieši skolotāju, kurš būtu piemērotākais manam bērnam. Gulbene tomēr nav liela, un bērni arī ātrāk kļūs patstāvīgāki, iemācīsies atrast mākslas, sporta vai mūzikas skolu,” uzskata L.Zvirgzdiņa. Viņa piebilst, ka bērniem noteikti būs labāk mācīties vienā ēkā kopā ar saviem vienaudžiem.
Vienotā skolā nevajadzēs salīdzināt

“Tagad mums ir viena skola un viens mērķis, vairāk sākam just, ka tiekam virzīti vienai piederībai. Divas ēkas tomēr atstāj to veco sajūtu “tā skola, šī skola”. Es sākumā arī nebiju pilnīgi par šo ieceri, bet šobrīd tomēr saredzu tajā daudz labā. Kolektīva saliedēšana ir liels pagrieziena punkts veiksmīgai izglītībai un mācīšanās procesam,” saka sākumskolas skolotāja Marta Katrīna Anže.

L.Ūdre-Rizga skaidro, ka būtu jābeidz sacensties, kura no bijušajām skolām ir elitārāka, jo visi šobrīd mācās vienā skolā. “Ir jānodrošina labākais, ko varam dot bērniem, lai viņi nesalīdzina vidi un piedāvātās iespējas. Piemēram, ja iegādājamies projekta ietvaros spēles 500 eiro vērtībā, tad jādomā, vai šādas spēles iegādājamies Skolas un Līkajā ielā, iztērējot 250 eiro katrai ēkai, vai vienai ēkai par visu summu. Vēl kāds piemērs. Mūsu skola piedalījās Ziemas virtuālajā festivālā un ieguva 2.vietu. Tajā komandā bija gan Līkās, gan Skolas ielas bērni. Komanda ieguva kausu un diplomu. Kur to likt? It kā sīkums, bet, ja noliekam juridiskajā adresē, otras ēkas bērni to diplomu neredz. Jau gadu mēs esam viena skola, bet šī salīdzināšana tomēr mazliet vēl notiek. Pēc šī gada attālinātās mācīšanās varbūt labākais variants ir uzreiz visu sakārtot un jauno mācību gadu sākt jaunās pozīcijās. Mums nav jāsalīdzina fiziskā vide – es mācos elitārākā ēkā vai mazāk elitārākā, manas ēkas skolotāji ir profesionālāki vai mazāk profesionāli. Pašlaik esam viena skola, un svarīgākais ir bērns, un bērnam atbilstoši vecumposmam arī pielāgosim vidi,” uzsver L.Ūdre-Rizga.


Viedokļi no vecāku padomes sapulces

Atbalstu šādu modeli, jo:
● labāk aprīkoti eksakto zinātņu kabineti Skolas ielā, un tur būs kopā pusaudžu vecuma skolēni; vecākajām klasēm labāki apstākļi sporta stundām;
● tas ir loģisks risinājums, lai akārtotu gan infrastruktūru, gan mācību resursus; lai viss izdodas, kā šobrīd prezentējāt, jo visi esam noguruši no nebeidzamajām pārmaiņām un solījumiem;
● vecumposmiem esot kopā, tiešām būs beidzot viena skola, un ilggadējās reorganizācijas septiņu gadu garumā Gulbenē būs paveiktas;
● viena vecumposma bērniem jāmācās kopā, lai saliedētos vairāk; skolas pulciņi būtu vienā ēkā, varētu radīt atbilstošu vidi konkrētam vecumposmam; esmu piedzīvojusi līdzīgu pieredzi Balvu kādreizējās vidusskolas ietvaros, un es kā bērns nevienā brīdī nejutos nekomfortabli;
● visideālāk būtu 1.-6., bet saprotu telpu kapacitāti, tāpēc lai ir labākais variants no neiespējamajiem – 1.-5. kopā.

Neatbalstu šādu modeli, jo:
● katrs vecāks ir izvēlējies skolu, kur sūtīt savu bērnu;
● neapmierina Līkās ielas skolas sporta stundas;
● kad bērnam tika izvēlēta skola, uzsākot 1.klasē mācības, tā bija skola Līkajā ielā, kas ir tuvāk dzīvesvietai;
● vai ir padomāts, kā bērni, kuri pārvietojas ar sabiedrisko transportu, varēs izņemt mazāko brāli/māsu; ne visi lauku bērni, pirmklasnieki, spēj būt patstāvīgi; kā lielie bērni paspēs izskraidīt, lai nenokavētu autobusus;
● klasē centāmies noskaidrot, kāds ir katras ģimenes viedoklis šajā jautājumā, un domas dalās: puse galīgi neatbalsta, otra puse dalās - atbalsta vai nav viedokļa.


Līga Zvirgzdiņa:
“Gulbene tomēr nav liela, un bērni arī ātrāk kļūs patstāvīgāki, iemācīsies ātrāk atrast mākslas, sporta vai mūzikas skolu.”

Līga Žīgure:  
“Šīs atkal plānotās pārmaiņas varēja jau notikt pagājušajā gadā pie apvienošanas.”

Anita Bombaka:
“Mani neapmierina tas, ka bērniem būs jāiet sportot uz bijušās Bērzu skolas sporta halli.”