Dzirkstele.lv ARHĪVS

Dārzs, kas dzīvo pats

Sandra Apine

2021. gada 11. jūnijs 00:00

31
Dārzs, kas dzīvo pats

Ja nav iespēja visu savu brīvo laiku veltīt dārza darbiem, taču gribas skaistas dobes un apzaļumojumus mājas tuvumā, tad dārzam jāizvēlas viegli kopjamas ziemcietes – jo ilgmūžīgākas, jo labāk.

Tās veido apstādījumus un puķu dobes pie mājas gan pilsētā, gan laukos, un to kopšana neprasīs pamatīgas priekšzināšanas dārzkopībā un fizisku piepūli, tajā pašā laikā kļūstot par neparastu un noslēpumainu pasauli tās kopējam un līdzcilvēkiem.
Šādu dārzu ilggadēja dārzkopības pasniedzēja, “Dainas dārznieku skolas” vadītāja Daina Zvejsalniece sauc par dārzu, kurš dzīvo pats, savukārt ilgmūžīgās ziemcietes par puķēm, kuras var iestādīt un aizmirst. Dārzkopes “zelta fondā” ir vairāk nekā 70 ilgmūžīgu, izturīgu ziemciešu sugu, no kurām dažas aug pat 15 gadus bez pārstādīšanas. Ar savu bagāto pieredzi par viegli kopjama dārza ziemciešu sortimentu viņa dalījās vebinārā.

Krāsa, forma un kompozīcija

D.Zvejsalniece uzsver, ka tikai ar pieredzi mēs nonākam pie optimālā dārza. “Sākot dārzkopja gaitas, gribas audzēt visu, bet ar laiku aptveram, ka ir tikai divas rokas un 24 stundas diennaktī un ka mēs negribam visu laiku veltīt dārzkopībai, bet dārzu arī baudīt. Tad mēs sākam pirms stādīšanas analizēt – cik rūpju katrs augs prasa, un nonākam pie ziemciešu izvēles,” stāsta D.Zvejsalniece.
Ziemcietes ir plaša krāšņum-augu grupa, kurā galveno vietu ieņem mūsu klimatā ziemcietīgi daudzgadīgie lakstaugi, kā arī tiem tuvu stāvošie puskrūmi un atsevišķi sīkkrūmi. Tām ir daudz priekšrocību mainīgajā dārzā. “Krāsa ir pirmais, ko cilvēks uztver dārzā, līdz ar to tas ir dārznieka galvenais instruments, kam seko forma un kompozīcija. Ziemciešu sortimentā mēs varam atrast augus jebkurā krāsu gammā,” stāsta dārzkope.

Svarīgākais izvēles faktors – ilgmūžība

Lietderīgā ilgmūžība ir svarīgs faktors, kādēļ pieredzējis dārzkopis izvēlas to vai citu augu sugu. “Reizēm redzam pamestas mājas, kurām vēl pie stūra kuplo krāšņs kazbārdis. Vai nav fantastiski, ka kāda puķe jūsu dārzā zied jau divdesmit gadu?” retoriski jautā dārzkope.
Tāpat ilgmūžīgās ziemcietes veiksmīgāk cīnās ar nezālēm, pašas veidojot “dzīvo mulču”.

Ne mazāk svarīgi augu izvēlē ir ekoloģiskie faktori. “Peonija aug arī ēnā, bet slikti zied. Labā ziņa ir tā, ka šajā vietā, ēnā vai pusēnā, citi augi augs labprāt. Latvijā lielākoties ir vidēji skāba augsne, taču ir augi, kam vajadzīga skābāka augsne, ja tos vēlaties veiksmīgi ieaudzēt. Tas viss jāņem vērā,” stāsta Z.Zvejsalniece.


Plānojot ziemciešu stādījumus, jāņem vērā:
● Augu stāvs, augstums – zems un klājenisks
(10-50 cm), vidējs vai augsts (līdz 2 m);
● Krāsa – gan lapām, gan ziediem;
● Ziedēšanas laiks – pavasarī, vasarā, rudenī;
● Izplešanās intensitāte: mazkustīgas jeb cerveida (piemēram, peonija), vidēji kustīgas jeb pudurveida (bārdainais dārza īriss), ļoti kustīgas jeb audžveida, kas mēdz “izdzīt” citas puķes (piemēram, kreimenes, fizālis, strauspaparde).
● Dekoratīvā stabilitāte jeb cik ilgi augs izskatās dekoratīvi veģetācijas periodā: dekoratīvi stabilas (kazbārdis, laimiņš), ierobežoti stabilas (vijolīte, pulkstenīte), nestabilas, kuras stāda mazākās grupās, ne dobes priekšā  (sīpolpuķes, lauztā sirds).
● Lietderīgā ilgmūžība – cik gadus var augt vienā vietā bez sadalīšanas un pārstādīšanas: īsmūžīgās (2-4 gadi), līdz 10 gadiem, 10-15 un vairāk gadu.
● Ekoloģiskie faktori – veido dažādas dārza augtenes: gaisma un apgaismojums, augsnes mitrums, augsnes pH (skābuma) līmenis. Latvijā lielākoties ir vidēji skāba augsne.


Ziemcietes – plusi un mīnusi

• Ilgmūžīgas – stādījums nav jāatjauno katru gadu.
• Labi pārvaldot sortimentu, var izveidot visu sezonu ziedošu stādījumu.
• Ziedos un lapās ir pārstāvēta visu krāsu gamma.

• Atšķirībā no viengadīgajām puķēm ziedēšanas periods ilgst tikai 2-4 nedēļas.
• Daudzgadīgo augu dobes nav viegli izravēt no daudzgadīgajām nezālēm, tās ieaug ceros.