Dzirkstele.lv ARHĪVS

80 gadi kopš 14.jūnija deportācijām

80 gadi kopš 14.jūnija deportācijām

Godinot represēto piemiņu, Gulbenē un Litenē plašā lokā bija ieradušies Nacionālo bruņoto spēku pārstāvji, aizsardzības ministrs Artis Pabriks, Latviešu Virsnieku apvienības pārstāvji, eksprezidents Raimonds Vējonis, kā arī novada amatpersonas, iedzīvotāji. 

Vīru varonība nav pilnībā novērtēta

Latvijas karavīru piemiņas vietā Litenes kapos tika nolasīti Valsts prezidenta Egila Levita vārdi. Piemiņas tekstā, ko lasīja domes priekšsēdētājs Normunds Audzišs, uzsvērts: “Ar viltu maldināti un atbruņoti, no Litenes tika izsūtīti arī okupācijas armijai pakļautie Latvijas armijas vīri. Tāpēc šeit, Litenē, kur 14. jūnijā sākās mūsu karavīru un virsnieku Golgātas ceļš, ik gadu pieminam aizvestos un nogalētos. Toreiz Latvijas armijas militārpersonām bija atņemta iespēja izpildīt savu vistiešāko uzdevumu – pretoties agresoram, nosargāt Latvijas valsti, zemi un tautu, pasargāt no iznīcības savas ģimenes. Tikai dažiem virsniekiem bezcerīgā situācijā izdevās bruņoti pretoties sagūstīšanai, bet citiem – dezertēt, tā paglābjoties no daudzu savu līdzbiedru likteņa – nāves Krievijas cietumos vai Sibīrijas nometnēs.  Turpmāk cīņas par Latviju, dzimtenes mīlestības un ideālu vadītas, notika īpaši smagos apstākļos. Mūsu vīru varonība kaujas laukā, pat sveša karaspēka sastāvā, tāpat kā bruņotā pretošanās un cita veida pretdarbība okupācijas varām, joprojām nav pilnībā aptverta un novērtēta. Tā jāpēta vēsturniekiem, tai jāieņem pienācīga vieta mūsu tautas apziņā un valsts vēstures stāstā.”

Vārdā nosauc 248 no Gulbenes novada deportētos

Arī Gulbenē 14.jūnijā publiski tika lasīti to cilvēku vārdi, kuri 1941.gadā pēc Latvijas okupācijas tika deportēti no valsts. Ir zināms, ka 1941.gadā kopumā no Gulbenes novada tika deportēti 248 iedzīvotāji, kuru vidējais vecums bija 30 gadi. Jaunākais piedzima ceļā, bet vecākajam cilvēkam bija 77 gadi. Starp deportētajiem 73 procenti bija pieaugušie, 18 procenti – bērni līdz vecumā 18 gadiem. Represijas piedzīvoja 105 sievietes un 143 vīrieši.

Deportēto cilvēku vārdu publiska lasīšana 14.jūnijā vienlaikus pulksten 11.00 noritēja visā Latvijā – 119 pašvaldībās un arī ārpus Latvijas. Šai akcijai dots nosaukums – “Aizvestie. Neaizmirstie. 80 gadi kopš 14.jūnija deportācijām”. 1941.gadā tika izsūtīti vairāk nekā 15 tūkstoši Latvijas pilsoņu.