Dzirkstele.lv ARHĪVS

Cer, ka Gulbenē kādreiz varēs apgūt jaunākā militāra instruktora profesiju

Cer, ka Gulbenē kādreiz varēs apgūt jaunākā militāra instruktora profesiju

Jau sešus gadus vairākas Gulbenes novada izglītības iestādes ir piedāvājušas apgūt skolēniem valsts aizsardzības mācību. Kā zināms, no 2024.gada tā kļūs par daļu no obligātā mācību satura vidusskolēniem.

Valsts aizsardzības mācību skolās pasniedz jaunsargu instruktori, kuri papildus esošajai militārajai izglītībai iegūst arī pedagoģisko izglītību.

Mūsu jauniešiem labi rezultāti

Izglītības pārvaldes vadītāja Edīte Kanaviņa informē, ka aizvadītā mācību gada laikā rakstīts pieteikums ar vēlmi piedāvāt Gulbenes novadu kā vietu, kur varētu dibināt īpašu mācību iestādi, kurā skolēni papildus vidusskolas tēmām apgūs arī militārās zināšanas, apgūstot jaunākā militārā instruktora profesiju. Kā zināms, Aizsardzības ministrija šogad izvēlējās un Ministru kabinets apstiprināja šādas profesionālās kadetu vidusskolas dibināšanu Skrundas novada Rudbāržos.

“Arī mēs rakstījām pieteikumu ar cerību, ka varētu šādu mācību iestādi dibināt mūsu novadā. Tika izvēlēti Rudbārži, bet, ja kādā brīdī Latvijai būs nepieciešama vēl šāda mācību iestāde, kas piedāvā šādu programmu, tad jācer, ka Gulbene tiks izvēlēta. Mums patiesībā ir daudz jauniešu, kas savu karjeru vēlas saistīt ar valsts aizsardzības struktūrām. Mūsu novadā ar tiešām dziļām saknēm un ļoti labā kvalitātē ir Jaunsardzes kustība. Mūsu jaunieši uzrāda ļoti augstus rezultātus, arī piedaloties starptautiskajās nometnēs. Pirmā, kas licencēja šīs vidējās izglītības profesionālo programmu, bija agrākā 2.vidusskola. Arī Lizuma vidusskolā šobrīd skolēni ir apguvuši šo priekšmetu. Nākamgad tur tas vairs nenotiks, bet turpināsies Gulbenes novada vidusskolā kā fakultatīvā nodarbība visiem 10. un 11.klases skolēniem. Tiem, kas piedalās aizsardzības mācības programmā, ir iespēja iesaistīties visās aktivitātēs, uz ko Aizsardzības ministrija aicina. Regulāri šī priekšmeta ietvaros notiek arī vasarā nometnes,” informē E.Kanaviņa.

Apgūst teoriju un praktiskās iemaņas

Virsseržants Guntars Sīmanis, kurš pasniedz šo priekšmetu Lizuma vidusskolā un Ogres valsts tehnikuma programmu īstenošanas vietā Rankā, norāda, ka aizsardzības mācības  apguve var būt kā tilts jaunietim uz militārās karjeras veidošanu nākotnē. Priekšmets tiek pasniegts reizi mēnesī pilnu mācību dienu. Tad visa klase vai tehnikuma kurss tiek nodotas instruktora rīcībā. G.Sīmanis skaidro, ka šo programmu īsteno Jaunsardzes centrs, kas ir Aizsardzības ministrijas pakļautībā, un skolēniem tiek mācītas līdzīgas tēmas, ko apgūst tie jaunieši, kas piedalās Jaunsardzes nodarbībās.

“Tie, kas nav gājuši Jaunsardzē, par militāro jomu, dienestu, armiju zina patiešām ļoti maz. Ir jaunieši, kas, piemēram, neatšķir zemessarga statusu no profesionālā dienesta karavīra. Tas, manuprāt, parāda arī kopējo sabiedrības izpratnes līmeni, un viens no programmas mērķiem ir radīt šo izpratni par Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem,” uzsver G.Sīmanis.

Skolēni apgūst gan teorētisko daļu par vēsturi, visaptverošo valsts aizsardzību, Nacionālo bruņoto spēku struktūru, gan praktiskās iemaņas. “Tās ir lauka kaujas iemaņas, topogrāfija, sakaru mācība, ieroču apmācība, pirmās palīdzības sniegšana. Vairākas tēmas mums notiek kopā ar “Delnu”, tajās tiek veidota izpratne par patriotismu, korupciju. Jaunieši dziļāk izprot, ka koruptīva valsts ir vāja valsts un ir ļoti viegli ietekmējama no ārējā ienaidnieka,” skaidro G.Sīmanis.

Viņš aizvadīto gadu raksturo kā izaicinošu, jo aizsardzības tēmas pasniegt attālināti ir visai sarežģīti. “Man vēl paveicās, ka līdz novembrim varēju klātienē mācīt. Attālinātajā formātā iztrūkst saskarsmes un atgriezeniskās saiknes, jo ir ļoti daudz praktisko nodarbību, piemēram, ierindas mācība, lauka kaujas iemaņas. Protams, mums bija “Zoom” tiešsaistes, attālināti tika iesūtīti pildāmie darbi. Kamēr vēl bijām klātienē, redzēju, ka jauniešus interesē būt visu dienu ārā no skolas vides un darboties gan topogrāfijā, gan apgūt ierindas mācību,” vērtē G.Sīmanis.


Uzziņai

Šobrīd vidējā izglītības pakāpē valsts aizsardzības mācības specializēto kursu apgūst vispārējās vidējās izglītības iestāžu 10. un 11.klases skolēni, kā arī 2. un 3.kursa audzēkņi izglītības iestādēs, kurās īsteno profesionālās ievirzes programmas, un arodskolās.

Valsts aizsardzības mācības mērķis ir veicināt pilsonisko apziņu un patriotismu,
sniegt iespēju apgūt militārās pamatiemaņas un prasmes, veidot pilsoniski atbildīgus
un Latvijai lojālus pilsoņus.

Gulbenes novadā ir trīs pasniedzēji – Lāsma Gabdulļina, Ingolfs Lūsis un Guntars Sīmanis.