Tēvs: alimentu piedziņa pandēmijā iedzen sprukās
“Dzirksteles” redakcijā ar savu problēmu emocionāli vērsās divu bērnu tēvs Uldis Ločmelis. Viņš vēlējās stāstīt par savu situāciju, jo uzskata, ka līdzīgi klājas arī citiem tēviem, kuri vēlas maksāt alimentus savu bērnu vajadzībām, bet pašiem nesaprotamā veidā ir nonākusi teju vai bezizejas situācijā. U.Ločmelis stāsta:
“Starp maniem paziņām ir tēvi, kuri patiešām nemaksā alimentus (uzturnaudu) saviem bērniem, izvairās un bēg no šā pienākuma. Es neesmu izvairījies no sava pienākuma maksāt uzturnaudu saviem diviem bērniem. Esmu to darījis savu iespēju robežās un vienalga esmu neatrisināmā situācijā, ko vēl vairāk ir pastiprinājusi pandēmija. Es gribētu sazināties ar citiem tādiem pašiem tēviem, kuri ir šādā situācijā. Mums vajadzētu veidot savu atbalsta organizāciju. Runa ir par tiem tēviem, kuri vēlas maksāt alimentu parādu un to dara, bet nespēj uzreiz nomaksāt visu parāda summu. Tiem, kuri pat nemēģina maksāt, atbalstu nevajag. Kur man, kur citiem tēviem vērsties? Es tomēr rosinātu valdību uz loģiskiem soļiem, lai tēvi netiktu iedzīti mūžam neatmaksājamu parādu jūgā. Es šobrīd Latvijā sev neredzu izeju. Ir sajūta – maksāju, bet parāds tikai aug un aug. Jāmaksā 600 eiro mēnesī! Kā esmu noskaidrojis, 70 procenti man atvilktās naudas aiziet tiesu izpildītājam.
Man likās, ka esmu vienojies ar Uzturlīdzekļu garantijas fondu par pakāpenisku parādsaistību nokārtošanu. Taču ar tiesu izpildītāju vienoties nav iespējams. Klātienē satikties neizdevās. Stāvēju aiz durvīm, iekšā nelaida. Teica, lai samaksāju visu parāda summu, tad mani likšot mierā. Draudēja man izsaukt policiju. Es taču neliedzos maksāt, es tikai gribu, lai man izskaidro, kā tāda summa varēja “uzaugt” – pāri 11 000 eiro! Es taču maksāju! Es jautāju tiesu izpildītājam, lai atbrauc uz manu dzīvesvietu, lai apraksta mantu! Ne reizi nav pie manis būts. Tiesu izpildītāju neesmu redzējis acīs. Man nav vienkāršas attiecības ar bērniem. Uz lūgumiem satikt bērnus bieži vien saņemu noraidījumu. Parastā atbilde: “Tev nav naudas, lai izklaidētu bērnu.” Bet es vēlos vienkārši satikties! Lai satiktu savu jaunāko bērnu, es uzdāvināju skūteri par 600 eiro. Tā nauda jau alimentos ieskaitīta netiek. Es to dāvinu no sirds savam bērnam.
Es, dzīvojot un strādājot Latvijā, to reāli nespēju nomaksāt. Esmu Francijā strādājis, lai spētu maksāt alimentus. Jābrauc atkal?”
“Dzirkstele” šo U.Ločmeļa viedokli/situāciju lūdza komentēt Uzturlīdzekļu garantijas fonda administrāciju. Lūk, atbilde: “Gadījumā, ja vecāks kādu iemeslu dēļ nav spējīgs samaksāt uzturlīdzekļus, viņa vietā uzturlīdzekļi bērnam tiek izmaksāti no valsts budžeta, tomēr uzturlīdzekļu parāds ir jāatdod. Ja vecāki pirms tam jautājumu par uzturlīdzekļiem ir risinājuši tiesā, tad tiesas spriedums ir nodots izpildei zvērinātam tiesu izpildītājam. Zvērināts tiesu izpildītājs apķīlā mantu un ienākumus un no piedzītajiem uzturlīdzekļiem ietur amata atlīdzību un izpildu darbību veikšanai nepieciešamos izdevumus Ministru kabineta noteiktajā apmērā. Izpildes izdevumi tiek aprēķināti atkarībā no parāda apmēra, ilguma un atmaksātās summas, bet par konkrētā lietā veiktajiem ieturējumiem parādnieks var lūgt zvērinātam tiesu izpildītājam izsniegt aprēķinu, kuru pārkāpumu gadījumā 10 dienu laikā var apstrīdēt tiesā. Tiesas sprieduma gadījumā Uzturlīdzekļu garantiju fonda administrācija nav arī tiesīga vienpersoniski vienoties ar uzturlīdzekļu parādnieku par citu sprieduma izpildes kārtību. Šādās lietās ir divi piedzinēji – gan bērna māte, gan Uzturlīdzekļu garantiju fonda administrācija, un parādniekam ir jāvienojas ar abiem piedzinējiem par izpildes līdzekļu piemērošanu. Tā kā izpildu lieta ir ievesta pēc bērna mātes lūguma, tad vienošanās tikai ar Uzturlīdzekļu garantiju fonda administrāciju ne vienmēr nozīmēs, ka parādnieka lūgums tiks apmierināts. Zvērinātu tiesu izpildītāju darbību uzrauga Latvijas Zvērinātu tiesu izpildītāju padome, pie kuras parādnieks var vērsties jautājumos, kas skar tieši tiesu izpildītāju darbības vai pārkāpumus. Civilprocesa likums paredz arī kārtību, kādā parādnieks var tiesā apstrīdēt zvērināta tiesu izpildītāja darbības. Savukārt jautājumā par tikšanos ar bērnu tēvs var vērsties bāriņtiesā un lūgt palīdzību domstarpību risināšanā par saskarsmes tiesību īstenošanu. Gan vecākam, gan bērnam ir tiesības īstenot saskarsmes tiesības neatkarīgi no tā, ka vecākam būtu uzturlīdzekļu parāds.”
Uzziņai
Uzturlīdzekļu garantijas fonda administrācija Rīgā ir sazvanāma pa tālruni 67830626. Fondam ir sava mājaslapas “Ugf.gov.lv” un “Uzturlidzekli.lv”. Elektroniski ar fondu var sazināties pa e-pastu “pasts@ugf.gov.lv”.
Kategorijas
- Afiša
- Sporta pasākums
- Izstāde
- Koncerts
- Balle
- Teātris
- Pasākums
- Baznīcā
- Meistarklase
- Kino
- Izlaidums
- Jauniešiem
- Senioriem
- Bibliotēkā
- Bērniem
- Tirdziņš
- Laikraksta arhīvs
- Foto un video
- Palīdzēsim ķepaiņiem!
- Mēs pamanījām!
- Citas ziņas
- Atbildam lasītājiem
- Reklāmraksti
- Veselība
- Kultūra un izklaide
- Dzīvespriekam
- Konkursi
- Horoskopi
- Sports
- Cope un medības
- Vietējās ziņas
- Kriminālziņas
- VĒLĒŠANAS 2017
- SAEIMAS vēlēšanas
- Pašvaldību vēlēšanas
- Vārds deputāta kandidātam!
- Latvijas ziņas
- Noderīgi
- Interesanti
- Eiropas Savienībā
- Laika ziņas
- Skolēnu, jauniešu aktivitātes
- Statiskas lapas
- Ceļojumi
- Ēdamprieki
- Projekti
- Projekts "Riska bērni"
- Projekts "Saimnieko gudri"
- Projekts "Kam ticēt?"
- Projekts "Medijs vai mediju izstrādājums?"
- Projekts "Paver plašāk logu no senatnes"
- Projekts "Mediju kritika"
- Projekts "10 gadi Gulbenes novadā - vai veiksmes stāsts?"
- Projekts "Rūpēsimies par vidi!"
- Projekts "Mediju projekts"
- Projekts "Vide"