Dzirkstele.lv ARHĪVS

Vēlētāji plusus un svītrojumus piešķīruši visiem deputātu kandidātiem

Diāna Odumiņa

2021. gada 18. jūnijs 00:00

508
Vēlētāji plusus un svītrojumus piešķīruši visiem deputātu  kandidātiem

Gulbenes novada domes 5.jūnija vēlēšanās neviens no deputātu kandidātiem nav bijis bez plusiem un svītrojumiem. Šādu īpašu vērtējumu no vēlētājiem ir saņēmis katrs kandidāts visu sešu startējušo partiju sarakstos.

Starp atbalstītākajiem deputātu kandidātiem (ar visvairāk plusiem) izceļas pieci jau esošie novada deputāti. Guna Pūcīte (no NA) ar 419 plusiem pat būtu apsteigusi Lāsmu Gabdulļinu (no LA), kurai piešķirti 206 plusi. Taču visu izšķīra tas, ka par L.Gabdulļinas pārstāvētās partijas sarakstu balsoja lielāka vēlētāju daļa. Šā paša iemesla dēļ visvairāk atbalstīto deputātu kandidātu sarakstā Andim Caunītim (no LRA) vajadzēja būt trešajam populārākajam (ar 374 plusiem), bet viņš ir tikai ceturtais.

Savukārt starp nemīlētākajiem deputātu kandidātiem ir četri pašvaldības izpildvaras darbinieki, kuri ieņem augstus amatus.
“Nav vērts pārāk sapriecāties par vēlētāju piešķirtajiem plusiem un nav vērts pārāk bēdāties par svītrojumiem,” “Dzirkstelei” saka jaungulbeniete Saulcerīte Indričeva, kura vada Ziemeļaustrumu reģionālo lauksaimniecības pārvaldi un ir arī Latvijas Zemnieku savienības biedre. Tas, ka pensionāri balsoja par bijušo rajona virsprokuroru Aivaru Circenu un padarīja par vienu no iecienītākajiem deputātu kandidātiem, S.Indričevai ir saprotami, jo “viņš ir loģiski domājošs cilvēks”. Par visvairāk svītrotajiem deputātu kandidātiem viņa teic – daži “ļoti pamanāmi” izcēlušies ar svītrojumu skaitu. To var teikt, piemēram, par J.Antaņeviču. Viņa saņemtos daudzos svītrojumus S.Indričeva saista ar viņa amatu sociālajā dienestā.

“Viņam ikdienā ir darbs ar lielu skaitu cilvēku. Nereti jāpieņem lēmumi, kuri cilvēkiem nav patīkami, bet sociālais dienests darbojas, stingri vadoties pēc likumiem un domes lēmumiem. Protams, negācijas veļas pāri novada sociālajam dienestam un tā vadībai. Kā cilvēks J.Antaņevičs nav negatīvs,” saka S.Indričeva.

Attieksmei dažādi iemesli

“Dzirkstele” aptaujāja iedzīvotājus, par ko liecina lielais uz vēlēšanām neatnākušo skaits. No visiem balsstiesīgajiem iedzīvotājiem vēlēšanās balsoja 28,91 procents.

Mūziķis Ralfs Rubenis no Stāmerienas laikrakstam saka: “Vēlētāju zemo aktivitāti tulkoju kā iedzīvotāju vairākuma apmierinātību ar pašvaldības darbu. Ja cilvēki būtu ļoti neapmierināti, viņi taču ietu, balsotu, censtos kaut ko mainīt.”

Viņš sliecas domāt, ka vēlētāju zemā aktivitāte ir Rietumeiropai raksturīga parādība, kas neliecina par sliktu dzīves līmeni. Tieši otrādi. Vairums cilvēku, kā uzsver R.Rubenis, var iztikt bez pašvaldības palīdzības, ar visu tiek galā paši, un viņiem ir pat vienalga, kas notiek pašvaldībā un ko tā dara.

Savukārt aizgāja balsot, viņaprāt, tie, kuriem pašvaldība ir darba devēja, kā arī daļa balsot devās vienkārši ieraduma dēļ. Tas galvenokārt attiecas uz gados vecāko paaudzi. Plusiņu vēlēšanu zīmēs pielika tiem, kurus ciena, kurus vismaz pazīst pēc uzvārda – spriež R.Rubenis. Par to, kāpēc kāds deputāta kandidāts ir svītrots biežāk, cits retāk, viņš saka: “Varbūt kādam konkrēta pieredze ar to cilvēku ir bijusi. Nepazīstot cilvēku, es viņu nesvītrošu. Lai svītrotu kandidātus sarakstā tikai tāpēc, ka tie nav personiski pazīstami, tur ir jābūt ļoti čaklam vēlētājam. Es tā nedarītu.”

“Katram bija savi argumenti plusu likšanai un svītrošanai. Es arī izraudzītajā kandidātu sarakstā tiku svītrojusi. Es to darīju tikai viena iemesla dēļ. Es uzskatu, ka skolotājiem nav jābūt deputātiem,” “Dzirkstelei” saka gulbeniete Diāna Tuča, kura ir kooperatīvās sabiedrības “VAKS” darbiniece Gulbenē.

“Ja cilvēks kādreiz dzīvē man ir drusciņ izdarījis sliktu, protams, ka es plusu viņam kā deputāta kandidātam nekad nelikšu. Domāju, ka daudziem citiem vēlētājiem arī bija šāds arguments, ja ir bijusi negatīva saskarsme ar cilvēku vai vienkārši ir antipātijas,” laikrakstam saka gulbeniete Līga Vītola, kura ir SIA “Svētki LV” īpašniece, konkursa “Mis un Misters Gulbene” rīkotāja.
Visvairāk svītroto deputātu kandidātu uzvārdu sarindojums ir objektīvs un “tā tam arī vajadzēja būt” - “Dzirkstelei” saka gulbenietis Normunds Aizpurs, kurš šobrīd nepārstāv nevienu partiju un strādā Valsts ieņēmumu dienestā par vecāko muitas uzraugu. Tajā pašā laikā viņš pauž – vēlētāji ir bijuši vēl nepietiekami kritiski, mūsu vietējo politiķu piekoptā prakse, staigājot no vienas partijas uz nākamo un meklējot, kur labāk, Rietumeiropā būtu “pašnāvība”. Par tādiem cilvēkiem neviens vairs nebalsotu. N.Aizpurs saka – novada vēlētāji arī neprot pieprasīt, lai novada vadība, deputāti atskaitās par padarīto darbu, bet vajadzētu.

“Jaunieši redz, ka novadā dzīve, tēlaini izsakoties, tikai ar vienu kāju atrodas kapitālismā, bet ar otru kāju vēl kavējas sociālismā. Viņi nevēlas tajā visā piedalīties,” saka N.Aizpurs, tā skaidrodams gan zemo aktivitāti vēlēšanās, gan to, ka daudzi jaunieši vispār negāja balsot.

Jauno domi ievēlējušie pieder grupai 50+

SIA “TV 11. Kanāls” īpašnieks Guntars Eniks “Dzirkstelei” saka – lai arī no aktīvas sabiedriskās dzīves ir pagājis malā un īpaši nav iedziļinājies nupat notikušo pašvaldības vēlēšanu rezultātos, tomēr kopumā secina, ka “pārsteigumu nebija”.
“Uzskatīju, ka nedaudz vinnēs partija “Latvijas attīstībai”. Vinnēja arī - dabūja četras deputātu vietas. Tas nav daudz. Daudz būtu, ja sešas vai septiņas deputātu vietas dabūtu. Paredzēju, ka tiks ievēlēti cilvēki no visu sešu startējušo partiju sarakstiem,” saka G.Eniks.
Viņš sapratis, ka šajās vēlēšanās ir balsojuši cilvēki, kuri ir vecuma posmā 50+. “Tas, ka A.Circens ar balsojumu tiks pacelts sarakstā uz augšu, bija skaidrs uzreiz. Kā aktīvo pensionāru pārstāvis,” spriež G.Eniks. Viņš saka – nebijis jēgas partijām sarakstos ņemt 18 gadus vecus deputātu kandidātus. “Vai tad kāds ticēja, ka divdesmitgadīgie ies par viņiem balsot un nobalsojušo būs vairāk nekā 50+ grupā, kura arī balsoja par saviem vienaudžiem?” retoriski vaicā G.Eniks.

Atbalstītākie deputātu kandidāti

● Normunds Mazūrs (līdzšinējais novada deputāts, AS “Virši-A” biznesa attīstības vadītājs) no “Latvijas attīstībai” – 443 plusi un 125 svītrojumi.
● Lāsma Gabdulļina (līdzšinējā novada deputāte, Jaunsardzes centra jaunsargu instruktore) no “Latvijas attīstībai” – 206 plusi un 120 svītrojumi.
● Guna Pūcīte (līdzšinējā novada deputāte, pašnodarbināta nekustamo īpašumu vērtēšanas speciāliste) no Nacionālās apvienības ““Visu Latvijai!”-”Tēvzemei un Brīvībai/LNNK”” – 419 plusi un 36 svītrojumi.
● Andis Caunītis (līdzšinējais novada deputāts, domes priekšsēdētāja vietnieks) no Latvijas Reģionu Apvienības – 374 plusi un 95 svītrojumi.
● Normunds Audzišs (līdzšinējais novada deputāts, domes priekšsēdētājs) no Zaļo un Zemnieku savienības – 326 plusi un 144 svītrojumi.
● Aivars Circens (pensionārs, bijušais rajona prokuratūras virsprokurors, darbojas divu pensionāru biedrību valdē) no “Latvijas attīstībai” – 140 plusi un 139 svītrojumi.

Visvairāk svītrotie deputātu kandidāti

● Jānis Antaņevičs (novada pašvaldības sociālā dienesta vadītājs) no “Latvijas attīstībai” – 234 svītrojumi un 201 plusi.
● Sandis Sīmanis (novada pašvaldības izpilddirektores vietnieks) no “Latvijas attīstībai” – 231 svītrojums un 102 plusi.
● Ilmārs Ginevičs (pensionārs, bijušais Valsts policijas Gulbenes iecirkņa priekšnieks)
no “Latvijas attīstībai” –
204 svītrojumi un 64 plusi.
● Paula Leite-Berģe (SIA “Ridelo 33” valdes priekšsēdētāja, vairāku dzīvojamo māju apsaimniekošanas biedrību vadītāja ) no Zaļo un Zemnieku savienības – 200 svītrojumi un 133 plusi.
● Gundega Ķikuste (novada pašvaldības Kultūras pārvaldes vadītāja) no “Latvijas attīstībai”– 199  svītrojumi un 139 plusi.
● Lauris Šķenders (novada pašvaldības Izglītības pārvaldes projektu vadītājs) no “Latvijas attīstībai” – 192 svītrojumi un 80 plusi.