Dzirkstele.lv ARHĪVS

Mājražotāji un amatnieki neziņā, kā pastāvēt

Diāna Odumiņa

2021. gada 29. jūnijs 00:00

688
Mājražotāji un amatnieki neziņā, kā pastāvēt

Paredzams, ka drīzumā par bezdarbniekiem var kļūt daudzi, kuri līdz šim ir bijuši pašnodarbinātie (saimnieciskās darbības veicēji). Iespējams, no Zaļā Gulbenes tirdziņa, no amatnieku tirdziņiem, no ceturtdienas tirdziņa pazudīs daudzi mājražotāji, daiļamatu pratēji, rokdarbu veidotāji. Par to “Dzirkstelei” bažas pauž gulbeniete, kura pati ir saimnieciskās darbības veicēja.

1.jūlijā stāsies spēkā plānotās nodokļu izmaiņas par minimālo iemaksu veikšanas apmēru valsts obligātajā sociālajā apdrošināšanā. Paredzētas obligāts maksājums, kas par katru sociāli apdrošināmo personu jāveic vismaz no 500 eiro mēnesī (valstī noteiktā minimālā mēneša alga).

Biedrības “Latvijas mājražotāji” vadītājs Agris Locs-Dārznieks “Dzirkstelei” saka – tāda problēma un risks, ka daudziem kļūs neizdevīgi reģistrēties kā pašnodarbinātajiem. Gulbenes gadījumā viņš redzētu izeju, ka mājražotāji, amatnieki apvienotos. “Ir jākooperējas. Ja pa vienam, ir sāpīgi un grūti. Jāiet zem viena karoga, startējot kā kooperatīvam vai biedrībai, piemēram, ar nosaukumu “Gulbenes labumi”,” prāto A.Locs-Dārznieks.

Biznesa inkubatora atbalsta vienībā Gulbenē “Dzirkstele” noskaidroja, ka nekādu atbalstu, tostarp ar informāciju, pašnodarbinātajiem sniegt nevar, jo tas neesot inkubatora uzdevums.

Gulbenes lauksaimnieku biedrības konsultante Mudīte Motivāne, kura ir arī jaunievēlētā deputāte novada domē, “Dzirkstelei” apliecina: “Droši var nākt vai zvanīt, palīdzēšu.”

Pašnodarbinātos aicinās uz individuālām sarunām

Gulbenes novada pašvaldības Attīstības un projektu nodaļas uzņēmējdarbības konsultante Liena Kazāka “Dzirkstelei” skaidro: “Ņemot vērā diskusiju intensitāti valstiskā mērogā par izmaiņām minimālo obligāto iemaksu veikšanā un cerību, ka šajos izaicinošajos pandēmijas apstākļos nodokļu izmaiņas netiks īstenotas, līdz šim par šo jautājumu no pašvaldības puses publiski sarunas nav notikušas. Informācija par valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu (VSAOI) jauno kārtību ir ievietota Valsts ieņēmumu dienesta tīmekļvietnes sadaļā “Nodokļu izmaiņas 2021” sadaļā “Esmu saimnieciskās darbības veicējs”, tāpat Valsts ieņēmumu dienests nodrošina tiešsaistes pasākumu, kas sniedz detalizētu informāciju par izmaiņām. Lai veicinātu izpratni par situāciju novadā, sadarbībā ar Gulbenes novada pašvaldības aģentūras vadītāju tiek plānotas individuālas sarunas ar amatniekiem un mājražotājiem, lai apjaustu vajadzības un nākotnes ieceres darbībai Gulbenes novadā, kas saistās ar patstāvīgām tirdzniecības vietām pilsētā un pagastos, kopstrādi. Ja pēc sarunām ar novadniekiem tiks identificēta nepieciešamība organizēt padziļinātas un individuālas sarunas, tiks nodrošināts skaidrojums no juridiskā un grāmatvedības viedokļa.”

Pērkot vietējos produktus, atbalstām cilvēkus

L.Kazāka saka, ka pandēmijas neierastā situācija ir skaidri norādījusi nepieciešamību sociālām garantijām visām personu grupām, tādēļ jaunais nodokļu regulējums ir saprotams. “Šobrīd īpaši jāaizdomājas par izvēlēm, ko izdarām attiecībā uz tēriņiem, jo aiz katra vietējā ražojuma stāv mūsu cilvēki – draugi, radi un kaimiņi. Ir svarīgi, lai saimnieciskās darbības veicēji turpinātu strādāt, cilvēkiem saglabātos ieņēmumi un darbavietas,” saka L.Kazāka.

Gulbenes novada pašvaldības aģentūras “Gulbenes tūrisma un kultūrvēsturiskā mantojuma centrs” direktore Simona Sniķe “Dzirkstelei” teic: “Aģentūras organizētajam Zaļajam tirdziņam šogad jau aprit desmitā sezona. Pa šo laiku tas ir kļuvis iecienīts ne tikai Gulbenes novada tirgotāju vidū, bet arī citu Latvijas tuvāku un tālāku novadu tirgotāju lokā. Tirgotāji apgrozījuma ziņā ir dažādi – gan lielāki, gan mazāki; gaidīts ir ikviens, kurš atbilst Zaļā tirdziņa konceptam – tiek realizēta pašu audzēta un pārstrādāta lauksaimniecības produkcija un pašu gatavoti amatniecības izstrādājumi. Priekšroka vienmēr tiek dota vietējiem tirgotājiem, lai atbalstītu savējos un dotu savu ieguldīju Gulbenes novada kopējai ekonomiskajai attīstībai.”


Izmaiņas saimnieciskās darbības veicējiem
jeb pašnodarbinātajiem
Ar 2021. gada 1. jūliju pašnodarbinātajām personām ir jāveic VSAOI pensiju apdrošināšanai 10 % apmērā (līdzšinējo 5% vietā).
Pašnodarbinātā VSAOI veikšana saglabājas iepriekšējā kārtībā:
● ja ienākums mēnesī no saimnieciskās darbības sasniedz vai pārsniedz minimālās algas apmēru (500 eiro), tad jāveic 31,07 % vismaz no 500 eiro (vai no izvēlēta lielāka iemaksu objekta), un 10 % no starpības starp faktiskajiem ienākumiem mēnesī un 500 eiro (vai no izvēlēta lielāka iemaksu objekta).
● ja ienākumi nesasniedz 500 eiro mēnesī – 10 % no faktiskajiem ienākumiem.

No 2021. gada 1. jūlija minimālās obligātās iemaksas jāveic arī tiem pašnodarbinātajiem, kuru ienākumi ir mazāki par 1500 eiro ceturksnī. Pašnodarbinātajiem, kas ir darba devēji, šīs iemaksas jāveic gan par sevi (ja nestrādā nekur citur), gan par saviem darbiniekiem.
Ja pašnodarbinātais, kurš nav vienlaikus darba ņēmējs, prognozē, ka viņa ienākums no saimnieciskās darbības nesasniegs 1500 eiro ceturksnī, viņš iesniedz VID iesniegumu par nākamā ceturkšņa plānotajiem ienākumiem, un tad minimālās obligātās iemaksas netiks aprēķinātas un nebūs jāmaksā. Iesniegums jāiesniedz brīvā formā EDS sadaļā “Sarakste ar VID” - līdz 2021. gada 15. jūlijam par 2021. gada trešo ceturksni; līdz 2021. gada 15. oktobrim par 2021. gada ceturto ceturksni.
Avots: VID