Dzirkstele.lv ARHĪVS

Zemnieki rīko protestus galvaspilsētā

Zemnieki rīko protestus galvaspilsētā

Arī lauksaimnieku pārstāvji no Gulbenes novada 30.jūnijā devās uz Rīgu, lai kopā ar vairākiem desmitiem citu protestētāju paustu savu neapmierinātību ar Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) līdzšinējo komunikāciju ar lauksaimniecības nozarē strādājošajiem.

VARAM ministram Artūram Tomam Plešam tika iesniegta trīs punktu prasība, kur tika uzsvērta gan nepieciešamība atvainoties par nozari apmelojošas informācijas izplatīšanu un finansēšanu, gan nepieciešamība veidot savstarpējo dialogu un sabiedrības informēšanas kampaņu izveidē pieaicināt kompetentus nozares ekspertus. Biedrības “Zemnieku saeima” izskanējušajām prasībām nepiekrīt Latvijas Bioloģiskās lauksaimniecības asociācija, uzsverot, ka ir arī daļa lauksaimnieku, kas izvirzītās prasības uzskata par nepamatotām.

Nepatiesa informācija veicina naidu

“Rīgā centāmies pievērst VARAM ministra uzmanību, aicinām viņu uz dialogu, jo tā sāpe ir par vides izglītības informēšanas sabiedrībai iezīmēto finansējumu, kuru administrē VARAM, un caur šo finansējumu lauksaimniecības nozare tiek diezgan stipri apmelota,” tā “Dzirkstelei” savu klātbūtni Rīgā skaidro viens no Gulbenes novada pārstāvjiem – Lauksaimnieku apvienības valdes priekšsēdētāja vietnieks Andris Gargurnis. Viņš skaidro, ka par nodokļu maksātāju naudu ar nepārdomātām un maldinošām reklāmas kampaņām un publikācijām tiek diskreditēta visa nozare.

Kā piemēru viņš min valsts finansēto reklāmas projektu, ko 20.maijā sāka atskaņot Eiropas Hitu radio (EHR) un kur lauksaimnieki tika nodēvēti par masu slepkavām.

“Šai reklāmai bija atvēlēti 80 000 eiro, un tā patiešām pielika pēdējo pilienu tajā, ka kaut kas mums, lauksaimniekiem, ir jāsāk darīt. Reklāmā mēs tikām zemiski nosaukti par “masu slepkavām” bišu un dzīvnieku pasaulē, kā arī par veselības grāvējiem. Reklāmu gan visai ātri apturēja ēterā, tomēr tā izskanēja, un ministrs teica, ka ir pret cenzūru un saturu nerediģēs. Tomēr reklāma tika laista par nodokļu maksātāju naudu. Ministram ir jāseko līdzi tam, kā tā nauda tiek izlietota. Par šo mēs gan prasām atvainošanos, bet principā jau ir tā, ka visi gaidām viņa demisiju,” tiešs ir A.Gargurnis.

Viņš uzsver, ka nepieciešams ir sakārtot naudas plūsmu un nosacījumus sabiedrības izglītošanas kampaņās. Tajās ir jāiesaista arī zinātnieki un nozares eksperti, lai tajās nebūtu tikai vienpusīgi viedokļi. “Lauksaimnieki un mežsaimnieki arī vēlas tikt iesaistīti, jo mēs esam tie, kas zemi apstrādā. Nav pieļaujams, ka par nodokļu maksātāju naudu tiek pārraidīti tikai viedokļi, kas diskreditē visu nozari. Atceramies, ka tika palaista ziņa par suni, kas miris rapšos. Pēc tam PVD teica, ka paņems analīzes, Augu aizsardzības dienests prasīja parādīt konkrēto lauku, un izrādījās, ka suņa saimnieks nemaz nezināja, kur suns ir bijis pēdējās divas dienas. Tomēr šāda ziņa tika palaista, un sabiedrībā tas veicina pat naidīgu attieksmi pret nozarē strādājošajiem,” uztraucies ir A.Gargurnis.

Svarīgi, lai sāktos dialogs

Protesta akcijas dalībnieki savus auto bija izdekorējuši ar ozolu zariem, eglēm, siena ruļļiem un pat piena kannām. Agrajā trešdienas rītā visi protestētāji satikās pie tirdzniecības centra “Mols” Rīgā, tad tālāk devas uz VARAM, kur veselu stundu, skaļi signalizējot, riņķoja ap ministriju, lai atgādinātu, par ko ir lielā neapmierinātība.

“Esam par zaļu Latviju! Esam pret nozares apmelošanu!” –   izkārtne ar šādu vēstījumu bija izvietota uz siena ruļļiem, ar ko Rīgā ieradās Galgauskas pagasta zemnieku saimniecības “Lācīši” īpašnieks Gints Gžibovskis. Viņš ir arī “Zemnieku saeimas” un Latvijas Jauno zemnieku kluba biedrs. “Šobrīd mums dialogs ar VARAM nevedās tā, kā mēs, zemnieki, to gribētu redzēt. Es braucu uz Rīgu, jo man ir svarīgi, lai šis dialogs sāktos. Lauksaimniecības ražošana šobrīd tiek parādīta nekorektā gaismā. Man patiešām ir skumji par šo komunikāciju no ministrijas puses, kur tiek atspoguļota vienpusīga informācija, nepatiesi fakti un netiek uzklausīti nozares profesionāļi. Tā ir dezinformācija, kur par nodokļu maksātāju naudu zemnieki tiek nodēvēti par masu slepkavām un indētājiem. Mēs, lauksaimnieki, par šo esam neapmierināti, jo darām savu darbu pēc labākās sirdsapziņas,” savu viedokli “Dzirkstelei” pauž G.  Gžibovskis.
Protestējošie lauksaimnieki noslēgumā ar visu auto kolonnu devās arī uz Zemkopības ministriju un Ministru kabinetu, kur arī brauca vairākus lokus apkārt. Abi Gulbenes novada pārstāvji ar nožēlu atzīst, ka neviens no vadošajiem ministriju pārstāvjiem tā arī neiznāca ārā. “Diemžēl VARAM ministrs ar mums īsti nerunā. Pie mums Rīgā neviens neiznāca, vien tika mums pateikts, ka neviens no vadošajiem neesot uz vietas,” saka A.Gargurnis.

Oficiālā informācija liecina, ka VARAM ministrs no 28.jūnija līdz 11.jūlijam atrodas ikgadējā atvaļinājumā.

Ir svarīgākas lietas

Prasības tika iesniegtas ministrijā, un tajā apvienojušās sešas lauksaimnieku organizācijas, kuras pārstāv gandrīz 10 000 lauksaimnieku, mežu īpašnieku un saimniecību uzsver – ja ministrs turpinās izvairīties no dialoga, visticamāk tiks uzsākts protestu vilnis visā Latvijā un pieprasīta A.T.Pleša demisija.

Latvijas Bioloģiskās lauksaimniecības asociācija (LBLA), Latvijas Biškopības biedrība un Latvijas Zemnieku federācija (LZF) nekavējoties pēc šīs protesta akcijas nāca klajā ar paziņojumu, ka izvirzītās prasības esot nepamatotas un esot citi šobrīd daudz būtiskāki risināmie jautājumi. “Pašlaik lauksaimniekiem daudz būtiskāki ir jautājumi par Latvijas Stratēģiskajā plānā 2021.-2027.gadam iekļautajiem atbalsta pasākumiem mazo un vidējo saimniecību atbalstam, par pasākumiem un finansiālu atbalstu jaunu lauksaimniecības un citu nozaru uzņēmēju ienākšanai lauku apvidos, par inovatīvu, lauksaimniekiem pieejamu un videi draudzīgu risinājumu ieviešanu lauksaimnieciskajā ražošanā,” uzsver LZF vadītāja Agita Hauka. Viņa norāda, ka LZF pārstāv vairāk nekā 6000 dažādu nozaru un lielumu saimniecības.
“Protestus organizē industriālo lauksaimnieku grupa. Apgalvojums, ka visi Latvijas lauksaimnieki atbalsta ministram izteiktos pārmetumus un vēlas piedalīties protestos, ir apzināta situācijas sagrozīšana. Latvijas lauksaimnieku vidū valda viedokļu atšķirības, turklāt liela daļa lauksaimnieku iestājas par zaļāku lauksaimniecību,” komentē LBLA vadītājs Gustavs Norkārklis.


Iesniegtajā prasībā VARAM ministram apvienojušās:

● “Zemnieku saeima”,
● Latvijas meža īpašnieku biedrība,
● Latvijas Lauksaimniecības kooperatīvu asociācija,
● Latvijas Jauno zemnieku klubs,
● Lauksaimniecības organizāciju sadarbības padome,
● Lauksaimnieku apvienība.

Kopā tās apvieno gandrīz 10 000 lauksaimnieku, mežu īpašnieku un saimniecību, kuri apsaimnieko apmēram 70 % Latvijas lauksaimniecības un mežsaimniecības zemes.


Sešu biedrību iesniegtajā trīs punktu prasībā tika iekļauts:

VARAM ministram Artūram Tomam Plešam ir nekavējoties jāatvainojas nozarei par viņa vadītā Latvijas vides aizsardzības fonda (LVAF) īstenoto projektu, kura ietvaros tiek izplatīta naidu kurinoša un sabiedrību šķeļoša informācija par Latvijas lauksaimniekiem, tos dēvējot par “masu slepkavām”.

Turpmāk, piešķirot finansējumu aktivitātes “Sabiedrības vides apziņas veicināšana medijos” projektiem, satura izstrādē pieaicināt kompetentus nozares ekspertus un zinātniekus: lauksaimniekus, mežsaimniekus un augstāko izglītības iestāžu pārstāvjus, nevis tikai vides organizāciju pārstāvjus.

Pārskatīt LVAF padomes sastāvu, tajā iekļaujot attiecīgi vienu pārstāvi no lauksaimnieku, vienu no mežsaimnieku un vienu no vides organizāciju puses, tā sekmējot nozaru attīstību un ilgtspēju, kā arī atjaunot agrāk pastāvējušo lauksaimniecības, mežsaimniecības un vides organizāciju konsultatīvo padomi.