Dzirkstele.lv ARHĪVS

Gulbeniete iesaka liepziedu sīrupa recepti

Inita Savicka

2021. gada 14. jūlijs 13:57

225
Gulbeniete iesaka liepziedu sīrupa recepti

Vēl var paspēt ievākt liepziedus. “Liepziediem piemīt relaksējošas īpašības, tie spēj pazemināt stresa hormonu līmeni organismā. Liepziedu tēja vai dzēriens, kas gatavots no liepziediem būs noderīgs tiem cilvēkiem, kas cīnās ar depresiju,” saka gulbeniete Sarmīte Stupāne. Viņa dabā atrod vērtīgus ārstniecības augus, no kuriem gatavo sīrupus. Viņa zina, ka augos ir vielas, kas atstāj ietekmi uz cilvēka organismu, veselību.

Sarmīte labprāt dalās savās zināšanas, “Dzirkstelei” pastāstot, ka liepziedos atrodamie savienojumi palīdz cīnīties ar iekaisumu, mazina vieglas sāpes, tiem piemīt imunitāti stimulējošas īpašības, liepziedi pazemina asinsspiedienu, novērš asinsvadu aizsērēšanos, pazemina iekaisuma līmeni kuņģī, nomierina kuņģa gļotādu un samazina kuņģa-zarnu trakta darbības traucējumus, stimulē aknu darbību, palīdz urīnpūšļa iekaisuma gadījumos. Augā esošajiem savienojumiem ir spēcīgas nomierinošas īpašības.

Receptes, lai pagatavotu liepziedu sīrupu, ir dažādas. Sarmīte stāsta, kā to gatavo viņa. Nepieciešams 1 litrs liepziedu (bez kātiņa un spārniņiem), 1 litrs ūdens, 800-1000 grami cukura, 2 citroni vai mazliet citronskābes. Liepziedus liek sietā un tekošā ūdenī noskalo. Atstāj tos uz mirkli, lai notek ūdens. Emaljētā katlā ielej ūdeni, tad pievieno cukuru un visu uzvāra. Pēc tam pie uzvārītā sīrupa pieber liepziedus un maisot vāra 30 minūtes. Atstāj atdzist. Pēc tam vēlreiz uzvāra, pieliek citronu sulu un pilda burciņās.

Sarmīte stāsta, ka šobrīd dabā var vākt vīgriezes. Tas nomierina un ir dabīgais antioksidants. Ļoti vērtīgi ir pelašķi. Nedaudz vēlāk būs asinszāle. “Tiem būtu jābūt katras mājas aptieciņā,” saka Sarmīte.

Viņa zina, ja lieto konkrētā auga sīrupu un tas arī ļoti garšo, tad tas organismam tieši tajā brīdī ir arī vajadzīgs.

Sarmīti ikdienā var satikt Staru bibliotēkā, jo viņa ir šīs bibliotēkas vadītāja. Bibliotēkā ikviens lasītājs var atrast daudz labu un vērtīgu grāmatu, žurnālu par ārstniecības augiem, un Sarmīte labprāt dalās savās zināšanās un padomos par ārstniecības augiem.