“Tādas sajūtas nav ne seksā, ne ceļojumos!”
Līdz 26. jūlijam jebkuram iedzīvotājam iespējams iesniegt priekšlikumus un iebildes saistībā ar Veselības ministrijas (VM) rosinājumu alkohola tirdzniecības laiku saīsināt līdz pulksten astoņiem vakarā. Sabiedrībā par šo jautājumu pēdējās dienās uzvirmojušas asas diskusijas. Taču ministrija uzsver – izmaiņas nepieciešams veikt, lai samazinātu alkohola patēriņu Latvijā. Līdz ar to samazināsies grādīgo dzērienu negatīvā ietekme uz veselību un reibumā pastrādāto noziegumu skaits.
Dzīvot iedomu pasaulē
“Biju nodzēries līdz bomža līmenim un nodedzinājis mammas dzīvokli,” VM sociālajā kampaņā “Viss ir Norm.a” savu stāstu par atkarību no alkohola iesāk Rihards. “Mēs, alkoholiķi, sabiedrībā jūtamies sliktāk, kad citi varbūt jūtas kā zivis ūdenī. Vismaz to es varu par sevi atzīt – jūtu tādu kā apdraudējumu un nezinu, kāpēc. Alkoholiķis savā fantāzijā ir izveidojis komforta telpu, kurā dzīvo. Kad viņš tur iziet skaidrā, dabū iekšās un lec atpakaļ savā iedomu pasaulītē, kur dzīve atkal kļūst skaista un jauka. Jūs neesat dzērāji un nezināt, kas tā ir par sajūtu no rīta iedzert simts gramus vai aliņu. Tādas sajūtas nav ne seksā, ne ceļojumos!”
Rihards “zaļā pūķa” varā dzīvoja 20 gadu, un tagad 20 – skaidrā. Pagrieziena punkts bija nodarītais kaitējums mammas īpašumam. “Pēc tam Straupē uz mani lielu ietekmi atstāja ārsts un slimnīcas vadītājs Edmunds Rudzītis. Pēc divām trim dienām lordu palātā, kur ievieto pacientus ar smagu intoksikāciju, viņš teica: “Tā, Rihard, še tev drēbes, še tev desmit lati. Ja gribi, veikals tepat, uz stūra, ir vaļā. Ja gribi – ej prom, ja gribi – paliec te.” Es pieņēmu lēmumu palikt. Lai gan pirmais, ko man gribējās, bija – prom uz veikalu.”
Taču, lai atbrīvotos no alkohola atkarības, ar gribēšanu vien nepietiek. Vietā ir jāliek kaut kas cits. Rihardam līdzvērtīgas sajūtas sniedz izaicinājumi – kalni, maratoni, skriešana, ceļojumi, dažādas dullības. Tagad sācis apgūt psihoterapiju. Tomēr nenoliedz, ka kārdinājums pastāv katru dienu. “Mana sieva zina, ka esmu alkoholiķis, un mums pat ir noruna, ko darīt, ja man pēkšņi paslīd kāja. Es zinu, ka tas var notikt,” viņš atklāj. “No sabiedrības viedokļa vispār nav labais tonis kaut ko piedāvāt – ne alkoholu, ne piena zupu ēst. Ja cilvēks to negrib, tad tā ir vardarbība pret viņu. Taču pašam alkoholiķim arī ir jāapzinās, ka viņš nedrīkst. Jāprot noturēt savas robežas.”
Patēriņš pārsniedz vidējo Eiropā
Pārmērīga alkohola lietošana bieži vien ir cēlonis mirstībai no akūtām un hroniskām slimībām, norādīts veselības politikas dokumentā “Par alkoholisko dzērienu patēriņa mazināšanas un alkoholisma ierobežošanas rīcības plānu 2020.-2022. gadam”. Galvenokārt tās ir sirds un asinsvadu slimības, onkoloģiskās saslimšanas, aknu ciroze. Invaliditāti un nāvi izraisa tīšas un netīšas alkohola lietošanas ietekmē gūtas vai izraisītas traumas.
Saskaņā ar statistikas datiem un pētījumiem alkohola patēriņš Latvijā uz vienu iedzīvotāju ir augsts un joprojām pārsniedz vidējo rādītāju Eiropā, norāda VM. 2019. gadā absolūtā alkohola patēriņš, salīdzinot ar gadu iepriekš, Latvijā palielinājās par 0,4 litriem un sasniedza 11,4 litrus uz vienu iedzīvotāju. Šajā daudzumā nav ietverts tūristu patērētais grādīgo dzērienu daudzums. Eiropā vidēji šis rādītājs ir 9,8 litri.
Latvijas iedzīvotāju vidū plaši izplatīta arī riskanta alkohola lietošana. Darbspējas vecumā – no 15 līdz 64 gadiem – šāds paradums ir aptuveni 40 procentiem sabiedrības. Vidējais Eiropas rādītājs ir 30 procenti, teikts veselības politikas dokumentā. Savukārt pētījums “Atkarību izraisošo vielu lietošanas paradumi un tendences skolēniem” rāda, ka pērn vismaz reizi alkoholu pamēģinājuši 89 procenti 15 gadus veco jauniešu.
Nepieciešams rīkoties
Lai grādīgo dzērienu patēriņu mazinātu, tiek rosināti grozījumā Alkoholisko dzērienu aprites likumā, kā arī Elektronisko plašsaziņas līdzekļu likumā. Projekts paredz dažādas izmaiņas, piemēram, stingrākus reklamēšanas ierobežojumus, aizliegumu piemērot atlaides, pērkot lielāku dzērienu vienību skaitu. Tāpat vairs nedrīkstēs pārdot par 22 grādiem stiprāku reibinošo dziru plastmasas iepakojumos, kas mazāki par 0,2 litriem. Grozījumi paredz arī aizliegt alkohola tirdzniecību un patēriņu pie spēļu automātiem un kazino.
Asākās diskusijas sabiedrībā izraisījis VM priekšlikums saīsināt alkohola tirdzniecības laiku. Patlaban tas ir no pulksten astoņiem līdz 22, bet pēc grozījumu apstiprināšanas varētu būt par četrām stundām īsāks – no pulksten 10 līdz 20. Reibinošos dzērienus ilgāk drīkstēs tirgot tikai bāros, kafejnīcās, restorānos un citviet, kur tos var piedāvāt izlejamā veidā un patērēt uz vietas, kā arī beznodokļu tirdzniecības veikalos.
Kā galvenais arguments pret grādīgo dzērienu tirdzniecības laika saīsināšanu tiek minēts tas, ka palielināsies nelegālā alkohola tirdzniecība. Taču Pasaules Veselības organizācijas pētījumi un ziņojumi apliecina, ka stingrāki mārketinga un reklāmas ierobežojumi un reibinošās dziras sarežģītāka pieejamība palīdz samazināt alkohola patēriņu. To apliecina arī Lietuvas piemērs. Tā jau 2018. gadā saīsināja grādīgo dzērienu tirdzniecības laiku darba dienās un sestdienās no pulksten 10 līdz 20, savukārt svētdienās no pulksten 10 līdz 15.
Patlaban notiek likumprojekta publiskā apspriešana. Tas nozīmē, ka ikvienam ir iespējams paust savu viedokli, kā arī rosināt iekļaut savus priekšlikumus. Tālāk likumprojektu plānots pieteikt izsludināšanai Valsts sekretāru sanāksmē 23. septembrī, informē VM. Ja tas gūs apstiprinājumu, pēc tam nonāks Ministru kabinetā.
Publiskā apspriešanā par likumprojektiem grozījumi Alkoholisko dzērienu aprites likumā un Elektronisko plašsaziņas līdzekļu likumā priekšlikumus iespējams iesniegt līdz 26. jūlijam.
Priekšlikumus var sūtīt uz e-pastu sanita.lazdina@vm.gov.lv vai pa pastu uz adresi Veselības ministrija, Brīvības iela 72, Rīga, LV-1011, Latvija.Sūtot nepieciešams norādīt kontaktinformāciju: savu vārdu, uzvārdu, adresi, tālruņa numuru un e-pasta adresi.
Avots: vm.gov.lv.
Kā atpazīt atkarību no alkohola?
● Nespēj atteikties no kārtējā dzēriena.
● Arvien palielini izdzertā alkohola daudzumu/biežumu.
● Dzērumā iesaisties strīdos vai kautiņos.
● Neatceries reibumā notikušo.
● Alkohola dēļ kavē mācības vai darbu.
Skaidrojošā vārdnīca
Absolūtais alkohols – viena iedzīvotāja patērētais alkoholisko dzērienu daudzums, izteikts izdzertajos etanola (100% spirta) litros. Piemēram, divi litri alus, kuram ir mazāk nekā septiņi grādi, veido 80–90 gramu absolūtā alkohola.
Riskanta alkohola lietošana –
60 grami absolūtā alkohola vienā dzeršanas reizē pēdējo 30 dienu laikā. Tā rada varbūtību, ka lietotājs izjutīs fiziskās vai garīgās veselības traucējumus, arī sociālas sekas.
Karidiomiopātija – sirds patoloģija, ko raksturo sirds kambaru tilpuma pieaugums un sirds mazspēja.
Avoti: statistika.spkc.gov.lv, spkc.gov.lv un lv.wikipedia.org.
Kategorijas
- Afiša
- Sporta pasākums
- Izstāde
- Koncerts
- Balle
- Teātris
- Pasākums
- Baznīcā
- Meistarklase
- Kino
- Izlaidums
- Jauniešiem
- Senioriem
- Bibliotēkā
- Bērniem
- Tirdziņš
- Laikraksta arhīvs
- Foto un video
- Palīdzēsim ķepaiņiem!
- Mēs pamanījām!
- Citas ziņas
- Atbildam lasītājiem
- Reklāmraksti
- Veselība
- Kultūra un izklaide
- Dzīvespriekam
- Konkursi
- Horoskopi
- Sports
- Cope un medības
- Vietējās ziņas
- Kriminālziņas
- VĒLĒŠANAS 2017
- SAEIMAS vēlēšanas
- Pašvaldību vēlēšanas
- Vārds deputāta kandidātam!
- Latvijas ziņas
- Noderīgi
- Interesanti
- Eiropas Savienībā
- Laika ziņas
- Skolēnu, jauniešu aktivitātes
- Statiskas lapas
- Ceļojumi
- Ēdamprieki
- Projekti
- Projekts "Riska bērni"
- Projekts "Saimnieko gudri"
- Projekts "Kam ticēt?"
- Projekts "Medijs vai mediju izstrādājums?"
- Projekts "Paver plašāk logu no senatnes"
- Projekts "Mediju kritika"
- Projekts "10 gadi Gulbenes novadā - vai veiksmes stāsts?"
- Projekts "Rūpēsimies par vidi!"
- Projekts "Mediju projekts"
- Projekts "Vide"