Karstā laikā droša pārtika īpaši svarīga
Vasarā, un īpaši tik karstā sezonā kā šī, ir svarīgi daudz rūpīgāk sekot līdzi drošai pārtikas iegādei, uzglabāšanai un lietošanai. Tāpat, dodoties izbraukumos vai organizējot pikniku dabā, karstajā laikā būtu jāņem vērā vairākas būtiskas lietas.
“Droša pārtika, pirmkārt, nozīmē tās apstrādi, sagatavošanu un uzglabāšanu tā, lai vislabāk un efektīvāk samazinātu risku patērētājiem saslimt ar pārtikas izraisītām slimībām,” skaidro uztura speciāliste Krista Ezeriņa, uzsverot, ka vasarā tam jāpievērš īpaša uzmanība, jo augstākā temperatūrā pārtika ātrāk bojājas.
Labāk bez rasola
Organizējot pikniku dabā vai dārza svētkos, karstā laikā ļoti svarīgi izvērtēt, kādus ēdienus gatavot, ko ņemt līdzi. Īpaši uzmanīgiem un apdomīgiem jābūt, komplektējot piknika grozu un pat aukstuma somu. Ja vasarnīcā vai atpūtas vietā produkti tiek gatavoti uz grila, tas jau būs drošāk. Karstā laikā nevajadzētu līdzņemšanai gatavot salātus, kuru sastāvā ir skābais krējums vai majonēze. Ilgstošs siltums nepatīk piena produktiem, svaigajiem sieriem, mīkstajām vārītajām desām, zivīm, olām.
Jāmazgā pat ogas
Tāpat uztura speciāliste piekodina, ka pirms gatavošanas vai ēšanas jānomazgā dārzeņi, augļi un ogas, kas atnesti no tirgus vai veikala. Karstos, labvēlīgos laikapstākļos strauji vairojas visas ar aci nesaskatāmās sīkbūtnes. Tekošā ūdenī kārtīgi jānoskalo ne tikai āboli un bumbieri, bet pilnīgi visi augļi un dārzeņi, tajā skaitā eksotiskie: apelsīni, citroni, greipfrūti, banāni un citi. Tos nemazgājot, mikroorganismi mizošanas laikā tiek pārnesti uz augli un tik un tā nonāk organismā. Bieži tiek grēkots, sagriežot un dzeramajā ūdenī vai paštaisītajā limonādē ieliekot nenomazgātus citronus, laimus un apelsīnus, kā arī ogas.
“Izlietot līdz...”
Iepērkoties vienmēr, un īpaši vasarā, ir ļoti svarīgi sekot līdzi pārtikas produktu derīguma termiņiem. Uzraksts “Izlietot līdz...” norāda datumu, līdz kuram pārtika ir nekaitīga un to drīkst lietot uzturā. Parasti šāds derīguma termiņš minēts uz to produktu iepakojumiem, kuri ātri bojājas, piemēram, zivīm, gaļas produktiem, iepriekš sagatavotas pārtikas, piena un citiem dzīvnieku izcelsmes produktiem. Ja produktus lieto pēc “Izlietot līdz...” datuma, tas rada risku saindēties.
Uztura speciāliste norāda – arī tā pārtika, kurai ir beidzies galīgais derīguma termiņš, aci uzmetot, var izskatīties labi, taču jāapzinās, ka kaitīgās baktērijas nav redzamas un tām nav smaržas.
Iepērcies droši!
Nepērc nezināmas izcelsmes, apšaubāmas kvalitātes pārtikas produktus.
● Iepērcies tikai oficiālās tirdzniecības vietās. “Ratiņtirgotājiem” un citām aizdomīgām tirdzniecības vietām ej ar līkumu.
● Apskaties pārtikas produkta derīguma termiņu; pērc tikai to, kuru vari paspēt izlietot derīguma termiņa laikā.
● Pārliecinies, vai produkta iepakojums nav bojāts.
● Nebaidies preci pasmaržot, lai pārliecinātos, vai tai nepiemīt produktam neraksturīga smarža.
Uzglabā droši!
Jēlos produktus no gatavajiem uzglabā atsevišķi.
● Paskaties marķējumā, kādā temperatūrā produkts jāuzglabā, lai tas nesabojātos.
● Pārtikas produktus, kas jāuzglabā aukstumā no 0°C līdz +6°C, piemēram, gaļu un gaļas produktus, pienu un piena produktus, zivis un zvejas produktus, salātus ar krējumu, saldos ēdienus, konditorejas izstrādājumus ar krēmu, nekavējoties ieliec ledusskapī.
● Ledusskapī svaigus dārzeņus vai, piemēram, sieru neturi blakus jēlai gaļai vai zivīm.
● Produktus uzglabā slēgtos traukos vai rūpīgi
nosegtus.
Gatavo un ēd droši!
Pirms gatavošanas nomazgā rokas, gatavojamos augļus,
dārzeņus.
● Saldētos pārtikas produktus atkausē vai nu tekošā aukstā ūdenī, ledusskapī, vai mikroviļņu krāsnī.
● Produktus, kas vienreiz ir atkausēti, nedrīkst atkārtoti sasaldēt.
● Gatavie produkti un jēlprodukti jāapstrādā uz atsevišķiem virtuves dēlīšiem.
● Karsto ēdienu pasniedz uzreiz pēc pagatavošanas vai arī uzglabā karstumā no +60°C līdz +65°C ne ilgāk kā divas stundas vai arī strauji atdzesē un novieto aukstumā;
● Jāizvairās no ēdienu atkārtotas sildīšanas; ja to dara, tad ne biežāk kā divas reizes, jo tā ēdiens zaudē kvalitāti, turklāt tas vairs nebūs arī tik drošs. Ēdiens atkārtoti jāsilda vismaz +75°C temperatūrā.
● Salātus (rasolu, siļķi kažokā), kulinārijas izstrādājumus neuzglabā pārlieku ilgi - ja neapēd visu tajā pašā dienā, atstāj aukstumā un apēd ne vēlāk kā nākamajā dienā.
PĀRTIKAS UN VETERINĀRAIS DIENESTS ATGĀDINA
● Īpaši bīstama ir tāda pārtika, kas ātri bojājas un netiek termiski apstrādāta pirms pasniegšanas patērētājam.
● Par augsta riska pārtikas produktiem uzskatāmi visi piena produkti, svaiga gaļa un gaļas produkti, zvejas produkti, kūkas ar krēma pildījumu, dažādi pudiņi un arī tik ļoti iecienītais veldzēšanas produkts – saldējums.
● Pircējam jācenšas saglabāt pirkuma čekus līdz produkta patērēšanas brīdim, lai nepieciešamības gadījumā varētu izteikt pretenzijas pret produkta izplatītāju vai ražotāju. Arī tad, ja čeks nav saglabājies, pircēji var vērsties sava reģiona Pārtikas un veterinārā dienesta pārvaldē vai arī zvanīt uz dienesta uzticības tālruni 67027402, kur automātiskajā atbildētājā ir iespējams atstāt informāciju.
Kategorijas
- Afiša
- Sporta pasākums
- Izstāde
- Koncerts
- Balle
- Teātris
- Pasākums
- Baznīcā
- Meistarklase
- Kino
- Izlaidums
- Jauniešiem
- Senioriem
- Bibliotēkā
- Bērniem
- Tirdziņš
- Laikraksta arhīvs
- Foto un video
- Palīdzēsim ķepaiņiem!
- Mēs pamanījām!
- Citas ziņas
- Atbildam lasītājiem
- Reklāmraksti
- Veselība
- Kultūra un izklaide
- Dzīvespriekam
- Konkursi
- Horoskopi
- Sports
- Cope un medības
- Vietējās ziņas
- Kriminālziņas
- VĒLĒŠANAS 2017
- SAEIMAS vēlēšanas
- Pašvaldību vēlēšanas
- Vārds deputāta kandidātam!
- Latvijas ziņas
- Noderīgi
- Interesanti
- Eiropas Savienībā
- Laika ziņas
- Skolēnu, jauniešu aktivitātes
- Statiskas lapas
- Ceļojumi
- Ēdamprieki
- Projekti
- Projekts "Riska bērni"
- Projekts "Saimnieko gudri"
- Projekts "Kam ticēt?"
- Projekts "Medijs vai mediju izstrādājums?"
- Projekts "Paver plašāk logu no senatnes"
- Projekts "Mediju kritika"
- Projekts "10 gadi Gulbenes novadā - vai veiksmes stāsts?"
- Projekts "Rūpēsimies par vidi!"
- Projekts "Mediju projekts"
- Projekts "Vide"