Dzirkstele.lv ARHĪVS

Novadniece, lauskas pārvēršot mākslā, gūst panākumus Austrijā

Novadniece, lauskas pārvēršot mākslā, gūst panākumus Austrijā

Māksliniece Linda Lūse prom no dzimtās Latvijas ir jau devīto gadu. Dzīves pavērsiens Lindai notika viņas enerģiskajos un radošajos jaunietes gados, kad viņa devās brīvprātīgajā darbā uz Spāniju. Tur iepazīšanās ar Austrijas kolēģiem vēlāk viņu aizveda uz Austriju, kur viņa sastapa savu topošo vīru. Šobrīd viņa dzīvo Leondingas pilsētā Austrijā un ir gandarīta par tikko saņemto balvu, ko Austrijā reizi divos gados piešķir talantīgiem jaunajiem māksliniekiem.

Apvārsnis paplašinās regulāri

Linda spilgti atceras laiku, kad kopā ar citiem jauniešiem Gulbenē tika nodibināts klubs “Dēms”. Tieši caur šo jauniešu klubu pavērās iespējas daudziem ceļot pa pasauli un gūt pieredzi brīvprātīgajā darbā.

“Arī es tieši tad sāku aktīvāk ceļot. Toreiz situācija tādam parastajam jaunietim no Gulbenes bija tāda, ka vienkāršāk bija aizbraukt vai nu uz Rīgu, vai ārzemēm. Ap 2008.gadu bija šī krīze, ko mēs, jaunieši, protams, neizjutām tik ļoti, jo centāmies vienkārši darboties. Ceļošana toreiz pat nešķita nekas tik ļoti īpašs, mums bija tik daudz enerģijas visiem. Ceļoju gan uz Spāniju, Grieķiju, gan Vāciju,” atceras Linda.

Latvijā viņa bija pabeigusi Gulbenes mākslas skolu, un tas bija pietiekami, lai ar labiem rezultātiem iestātos Mākslas augstskolā Lincas pilsētā Austrijā. Viņa atzīst, ka līdz ar jauno izglītības pieredzi plastiskās koncepcijas un keramikas novirzienā paplašinājās personīgā mākslas uztvere.

“Modernā māksla vispār ir aizsākusies pirms 200 gadiem, bet Austrijā jau pirms 100 gadiem bija mākslas centrs. Konceptuālās mākslas ziedulaiki bija 60.gadi. Pēc tam to var sastapt dažādos mākslas virzienos un skolās. Mēs strādājam kā tēlnieki, es radu skulptūras. Šī joma mani ļoti interesē, jo tā ir dziļi saistīta ar kultūru. Lai vēl dziļāk saprastu, kas notiek šobrīd kultūrā un sabiedrībā, es paralēli apgūstu filozofiju. Caur iegūto informāciju mans apvārsnis paplašinās regulāri, un tā arī radu savus darbus,” stāsta māksliniece.

Māksla vērot sabiedrību

Mākslinieces mājaslapa “Lindaluse.com” vēl nav iztulkota angļu valodā, tajā pieejamā informācija ir lasāma tikai vācu valodā, tomēr tajā katrs var iepazīties ar viņas pēdējo gadu laikā radītajiem darbiem. “Protams, es, līdzīgi kā rakstnieks, kurš raksta arī rakstīšanas pēc, radu daudzus savus darbus radīšanas pēc. Tomēr vairumam manu darbu apakšā ir noteikts koncepts, ar ko es strādāju. Materiāls pats atnāk. To izvēlos, kad jūtu, kas būs tuvāks manai idejai. Tieši tādā pašā veidā es pirms diviem gadiem radīju dokumentālo filmu “Laid mums tur laimē diet” par dzīvi Daukstu pagasta sociālās aprūpes centrā “Dzērves”. Toreiz strādāju ar tēmu “utopija”. Franču filozofs Fuko pētīja utopiju, skatījās, kā cilvēki veido kādas noteiktas grupas un kā sabiedrība tajās rīkojas. Ir tādas “saliņas”, ko cilvēce sabiedrībā ir izveidojusi. Veco ļaužu nami ir viena no tām. Bija interesanti toreiz veidot šo filmu par dzīvi šajā noteiktajā vidē,” atceras Linda.
Viņa skaidro, ka izvēlētā konceptuālā māksla vispār esot smaga māksla, jo ir  balstīta uz domāšanas procesu. Linda saka, ka ir arī brīži, kad viņai patīk radīt sajūtu līmenī bez kādas dziļākas pamatdomas, – tad darbi veidojas gluži citādāki. Tomēr viņa uzsver, ka virzienā, ko šobrīd apgūst padziļināti, “mērķis ir sasniegts, ja, intensīvi vērojot sabiedrību, rezultāts kādā ir norezonējis”.

Uzvar ekonomiskās lauskas

Lindas vārds šobrīd ir plašāk izskanējis saistībā ar iegūto balvu “Energie AG Talentförderpreis”, ko uzņēmums Austrijā reizi divos gados pasniedz kādam izvēlētajam jaunajam māksliniekam vecuma kategorijā līdz 35 gadiem.

“Mani darbi ir ļoti specifiski. Ir mākslinieki, kuru radītās fotogrāfijas, gleznas vai divdimensionālos darbus var likt pie sienas vai viņu veidotās skulptūras var ievietot dārzā. Mani darbi nav tendēti uz pārdošanu, tāpēc veids, kā es sevi varu parādīt, ir šis – pieteikšanās uz dažādām balvām. Šis uzņēmums martā bija izsludinājis konkursu. Tam sadarbojoties ar Lincas Mākslas universitāti, tādā veidā tiek atbalstīti jauni mākslinieki, kuri tikko sākuši radīt savus darbus. Tēma bija “Kas notiek?”. Šī atzinība man patiešām bija negaidīta, un tā ir brīnišķīga iespēja – tā ir gan naudas balva 4000 eiro, gan iespēja izveidot izstādi ar šeit ievērojamo kuratori Genovevu Rikertu. Lincā dzīvo vairāk nekā 200 000 iedzīvotāju, un izveidot viņiem savu izstādi ir brīnišķīga iespēja. Balva ir vien tas, ka tagad mans vārds parādīsies plašāk, un tas dos nākamajās reizēs jaunas iespējas sevi apliecināt,” ir gandarīta Linda.

Godalgotais darbs ir apgleznotas keramikas lauskas. Iedvesma atnākusi, pētot situāciju ekonomikā brīdī, kad visi bijuši mājās. Māksliniece skaidro, ka tajās ir ietverti “temati, kas atspoguļo ekonomisko situāciju Austrijā”. Keramikas lauskas ir uztveramas kā simbolisks elements mūsu kultūrā.

Novadniece atklāj, ka šī gada turpinājums būs intensīvs. Ieplānotas izstādes Lincas universitātē, Lincas pilsētā, arī Vīnē, un ir jāgatavojas jaunajai izstādei, kas ieplānota nākamā gada sākumā. Līdzās mākslinieces radošajai ikdienai oktobrī jāsagatavojas maģistra grāda prezentācijai Austrijas Mākslas augstskolā.