Dzirkstele.lv ARHĪVS

Kolektīva atpūta Ludza ezerā beidzas traģiski

Diāna Odumiņa

2021. gada 10. augusts 00:00

17
Kolektīva atpūta Ludza ezerā beidzas traģiski

Traģisks nelaimes gadījums notika ceturtdien, 5.augustā, aptuveni pulksten 13.00 Stāmerienas pagastā Ludza ezerā. Vizinoties ar ūdens motociklam aizmugurē virvē vilktu pūsli, cieta divi cilvēki.

Nenoskaidrotu iemeslu dēļ pūslis ietriecies ezera krastā izvietotajās laipās. Uz pūšļa esošā sieviete ar smagām traumām nogādāta medicīnas iestādē, bet 1987.gadā dzimušais vīrietis notikuma vietā gāja bojā.

Valsts policija par traģisko negadījumu ir sākusi kriminālprocesu par ūdens transporta kustības drošības un ekspluatācijas noteikumu pārkāpšanu, ja ar to radītas smagas sekas. Negadījuma apstākļus turpina noskaidrot. Tā ziņo Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes vecākā speciāliste Zane Vaskāne.

Vīrietim, kurš vadīja ūdens motociklu, ir atpūtas kuģa vadīšanas tiesības. Veicot alkohola pārbaudi, vīrieša izelpā alkohola koncentrācija netika konstatēta.

Atpūtnieki – rīdzinieki ar pašu gādātiem “močiem”

Atpūtas vietas “Zušu nams”, kas atrodas pie Ludza ezera, saimnieks Andris Musajevs “Dzirkstelei” saka – visu piektdienu nemitīgi saņēmis tālruņa zvanus, jo “Zušu nams” ir iecienīts, un cilvēki jautā, vai nelaime notikusi tur. A.Musajevs atbild – viņam ar šo negadījumu nav nekāda sakara.

A.Musajevs zina stāstīt, ka 5.augustā “Vonadziņos” atpūties kāds darba kolektīvs no Rīgas – apmēram 60 cilvēku. Pēc A.Musajeva domām, nelaime ir notikusi pārgalvības dēļ. Par atpūtas laikā izmantoto ūdens motociklu izcelsmi viņam nav ne jausmas. “Droši vien ūdens motociklus viņi īrēja. Nav jau grūti vadīt ūdens motociklu. Bet, ja ūdens motocikls brauc ar 100 kilometru ātrumu stundā, tad paātrinājumā pūslis virves galā jau tiek rauts līdzi ar 170 kilometru ātrumu stundā. Gar malu braucot, ir jābūt ļoti uzmanīgiem, jāaprēķina. Galarezultāts ir bēdīgs. Kad notika nelaime, es redzēju vienviet saskrējušas daudzus cilvēkus. Cietušo vīrieti vai pusstundu mēģināja atdzīvināt, bet neizdevās,” stāsta A.Musajevs.

Atpūtas laikā ūdens motocikli esot pārbraukuši arī pāri Ludza ezerā ieliktajiem zvejas tīkliem un pārrāvuši tos. “Zušu nama” saimnieks teic – viņu arī satrauc cilvēku nenopietnā attieksme, atrodoties Ludza ezera ūdeņos. Necik sen viņš meties palīgā citā reizē, kad četri “Vonadziņu” atpūtnieki bija iegāzušies ūdenī, vizinādamies vienā nelielā laiviņā, kurā nekādā gadījumā nav domāta izmantošanai vairāk kā diviem cilvēkiem vienlaikus. A.Musajevs uzskata – nepietiek pelnīt naudu, ļaujot visiem darīt, ko grib. Viņaprāt, cilvēki pirms došanās ūdeņos ir jāinstruē, un pēc tam situācija ir jākontrolē.

“Vonadziņi” atbildību ar negadījumu neuzņemas

Piezvanot uz viesu nama “Vonadziņi” publiski pieejamo tālruņa numuru, “Dzirkstele” guva apstiprinājumu, ka traģēdija notikusi ar viesu nama klientiem. Taču viesu nams par to nav atbildīgs, jo tas varot piedāvāt atpūtniekiem vienīgi airu laivu. Ūdens motociklu un to aprīkojuma viesu namam neesot. Turklāt nelaimes gadījums esot noticis “publiskos ūdeņos”, nevis viesu nama teritorijā.
Saskaņā ar Civillikumu Ludza ezers ir publiskais ezers, tas aizņem 280,9 hektārus. Saskaņā ar “Lursoft” datiem viesu nams “Vonadziņi” Stāmerienas pagastā pieder vietējai firmai “Consensus”, kas dibināta 1998.gadā un kuras īpašnieks ir Andris Smilgājs. Ar viņu laikrakstam sazināties neizdevās.

Ja nemāk un nesaprot, lai neriskē

Vadīt ūdens motociklu, velkot līdzi virvē iesietu pūsli, ir atbildīgs uzdevums – no pieredzes “Dzirkstelei” zina teikt novada deputāts Intars Liepiņš, kurš pats ir ūdenssporta cienītājs. Viņš saka – ja ūdens motocikls ir tāds pavieglāks, pūslis garā virvē var “nest projām” motociklu. Rezultāts ir tāds, ka aprīkojums “satrakojas”, un cilvēki kļūst par ķīlniekiem, paši to negribēdami.
I.Liepiņš uzsver: “Ja nemāk braukt, lai labāk to nedara! Gar krastu vilkt pūsli vien jau ir bīstami, jo tur malā var būt koku sanesumi, var notikt nelaime. Bet te pūsli novilka gar laipu! Pārgalvība! Cilvēki neapzinās, ko tas nozīmē. Tur taču ir liels ātrums!”


Svarīgi!
Vasarā vizināšanās ar laivu, ūdens motocikliem un citu ūdenstransportu ir iecienīta atpūta. Tomēr Valsts policija atgādina – arī vadot ūdenstransportu, ir jāievēro noteikumi un drošības pasākumi.
● Vadot motorizētu ūdens transportlīdzekli, ir jābūt īpaši uzmanīgiem un jāseko visām drošības instrukcijām. Ūdenstransporta vadītājam ir jāizvēlas drošs ātrums, lai varētu laikus apstāties drošā attālumā no šķēršļa, nepieļaujot sadursmi un neapdraudot citus. Būtiski ievērot redzamību, vēju un straumi, un bīstamu vietu tuvumu.
● Kuģošanas līdzekļa vadītājam vienmēr ir jābūt gatavam reaģēt.
● Ūdens motociklus, motorlaivas, kuterus un motorjahtas drīkst vadīt tikai personas, kuras ieguvušas attiecīgā kuģošanas līdzekļa vadīšanas tiesības. Ja nav vadīšanas tiesību, pie stūres sēsties nedrīkst!
● Obligāta prasība ir arī glābšanas veste. Katrs līdzbraucējs ir jānodrošina ar glābšanas vesti. Ūdenstransporta vadītāja pienākums ir nodrošināt, lai pasažieri, kuri ir jaunāki par 12 gadiem, uzvilktu glābšanas vesti. Par šīs prasības neievērošanu vadītājam var piemērot administratīvo sodu.
● Kuģošanas līdzekļu vadītāja alkohola koncentrācija asinīs nedrīkst pārsniegt 0,5 promiles, un vadītājam ir aizliegts atrasties narkotisko, psihotropo, toksisko, citu apreibinošu vielu vai arī reakcijas ātrumu un uzmanību samazinošu medikamentu iespaidā.
● 14 gadu vecumu nesasniegušie vadīt airu laivu drīkst tikai pilngadīgas personas klātbūtnē.
Avots: Valsts policija