Spļaujam trauciņos!
Lai bērni no 1.septembra varētu mācīties klātienē standarta režīmā, viņiem skolā vajadzēs uzrādīt pārslimošanas vai vakcinācijas sertifikātu. Tie, kam šāda dokumenta nav, regulāri nāksies veikt siekalu testu, pagājušajā nedēļā nolēma valdība. Skaidrojam, kā tas pareizi izdarāms.
Pieredze jau ir
“Vakcinācijas un pārslimošanas sertifikāts vai negatīvs Covid-19 tests būs kā ieejas biļete skolā,” valdības sēdē sacīja izglītības un zinātnes ministre Anita Muižniece. Pirmā reize, kad skolēniem bez sadarbspējīga sertifikāta nāksies veikt Covid-19 siekalu testu, būs augusta pēdējā nedēļā. Paraugus paredzēts savākt skolā, un analīžu veikšanu finansēs no valsts budžeta.
“Mans bērns to nedarīs!” sociālajos tīklos jau lasāma virkne iebildumu. Ministre uz to atbild rimti: tā kā pamatizglītība Latvijā ir obligāta, vecākiem, kuri savus bērnus negrib ļaut testēt un vakcinēt, nāksies turpināt mācības ģimenē.
Tie, kuri vasarā savus bērnus sūtīja uz sporta treniņiem vai arī pieteica dalībai nometnēs, ar masveida testēšanu jau saskārušies un zina, ka tas nav nekas briesmīgs. Shēmas, kā šo procesu nodrošina, var būt dažādas. Ir izglītības iestādes un organizācijas, kas siekalu testu paraugu savākšanu rīko organizēti, iesaistot medicīnas personālu. Taču tas parasti rada sarežģījumus – ne visi bērni noteiktā laikā var nokļūt un būt noteiktā vietā, turklāt arī darbinieki izjūt pārslodzi un kļūdās, aizpildot dokumentus.
Vēl pastāv iespēja siekalu testu nodot “Gulbja laboratorijas” robotam, taču uzņēmums automatizētās analīžu savākšanas iekārtas izvietojis tikai lielākajās Latvijas pilsētās, piemēram, Rīgā, Jūrmalā, Jelgavā, Valmierā, Madonā, Rēzeknē, Tukumā un Daugavpilī.
Izplatītākais un pēc pieredzes veiksmīgākais variants ir noteikt atbildīgo personu, kas laboratorijas izsniegtos stobriņus siekalu testu veikšanai izdala bērniem, nākamajā rītā savāc un nogādā atpakaļ speciālistiem analīžu veikšanai.
Jāievēro daži nosacījumi
Sākotnēji patstāvīgs parauga nodošanas process bez speciālista klātbūtnes šķiet sarežģīts pat pieaugušajam. Ir bailes kļūdīties: kaut ko izdarīt nepareizi, dezinficēt par maz, stobriņā iespļaut nepietiekami daudz un tamlīdzīgi. Taču testa veikšanai izsniegtajā komplektā ietilpst pamācība, kurā pa soļiem un viegli uztveramā veidā izskaidrota parauga nodošanas kārtība. Jau pēc divām, trim reizēm tā kļūst par rutinētu darbību, kuru bērns var veikt pat patstāvīgi.
Pats galvenais – pirms parauga nodošanas vismaz pusstundu nedrīkst ne ēst, ne dzert, ne mazgāt zobus, ne lietot košļājamo gumiju vai medikamentus mutes dobumam, norāda E.Gulbja laboratorija. Centrālā laboratorija savukārt noteikusi vismaz stundu garu intervālu un uzsver, ka pats labākais laiks siekalu savākšanai ir tūlīt pēc pamošanās. Tad šķidrumā ir arī visaugstākā vīrusa koncentrācija gadījumā, ja cilvēks ir inficējies.
Nākamais solis pirms iepakojuma attaisīšanas ir nomazgāt vai dezinficēt rokas. Tad ņem maisiņā ievietoto stobriņu. Tajā jau būs iepildīts caurspīdīgs šķidrums, ko nekādā gadījumā nedrīkst izliet. Siekalas stobriņā jāspļauj tik daudz reižu, lai šķidrums bez putām sasniegtu vismaz atzīmi “divi” vai “trīs”. Lai process noritētu veiksmīgāk, iepriekš var imitēt košļāšanas kustību. Pēc tam stobriņu aizver un dezinficē. Vēl nepieciešams aizpildīt klāt pievienoto veidlapu, kurā jāuzrāda dati par parauga sniedzēju. To var darīt gan pieaugušais, gan pats bērns. Vēl vajag salīdzināt, vai svītrkods uz veidlapas un stobriņa sakrīt. Tad šīs abas lietas atliek ielikt atpakaļsūtīšanas iepakojumā un nogādāt skolas norādītajā vietā.
Mudinās saņemt vakcīnu
Gan sertifikāti, gan apliecinājums par negatīvu testa rezultātu digitālā vai papīra formātā būs jāiesniedz mācību iestādes noteiktai atbildīgajai personai, teikts Ministru kabineta grozītajos noteikumos Nr.360. Šo pienākumu var veikt jebkura persona, kam to uzticējis direktors. Vienā skolā to darīs medicīnas māsa, citā – direktora vietnieks, vēl kādā – klases audzinātājs.
No 23. līdz 30.augustam skolēniem, kuriem pirms Zinību dienas nepieciešams veikt testu, to organizēs skola. Kā siekalu paraugu savākšana tiks organizēta semestra laikā un cik bieži notiks, vēl nav zināms. Par to valdība lems 17.augustā. Viens no lielajiem pakalpojumu sniedzējiem būs Centrālā laboratorija. Patlaban tā apzina skolas, lai saprastu, cik liela vajadzība ir katrā reģionā. Sarunas par sadarbību jau bija ievadītas ar aptuveni 400 mācību iestādēm. “Mūsu kapacitāte tā saukto siekalu testu veikšanai ir augsta. Varam pārbaudīt pat vienpadsmit tūkstošus paraugu dienā,” stāsta Centrālās laboratorijas komunikācijas direktore Līga Ribkinska. Ar E. Gulbja laboratoriju publikācijas laikā neizdevās sazināties ne rakstiski, ne telefoniski.
Katrā ziņā, tā kā testēšanas process ir laikietilpīgs un prasa papildu finansējumu no valsts budžeta – 25 līdz 30 miljonus eiro mācību gada laikā, Latvijas skolu vadītāji plāno uzrunāt vecākus, aicinot viņus bērnus vest uz vakcināciju. Patlaban pret Covid-19 gan atļauts vakcinēt tikai tos bērnus, kas vecāki par 12 gadiem. Sākotnēji 12 līdz 15 gadus vecos pusaudžus drīkstēja vakcinēt ar “Pfizer-BioNTech” vakcīnu “Comirnaty”, bet augustā tika uzsākta 12 līdz 17 gadus vecu pusaudžu vakcinēšana ar “Moderna” vakcīnu “Spikevax”.
Vakcinācijas kārtība pusaudžiem ir tāda pati kā personām no 18 gadu vecuma. Vakcīna tiek ievadīta divu injekciju veidā augšdelma muskulī ar četru nedēļu intervālu. Iedzīvotājiem, kas pārslimojuši Covid-19, gan pietiek ar vienu vakcīnas devu, ja tā tiek saņemta 180 dienu laikā pēc laboratoriski apstiprināta pozitīva koronavīrusa testa, informē Slimību kontroles un profilakses centrs. To apliecina jaunākie vakcīnu efektivitātes pētījumi.
Saskaņā ar Centrālās statistikas pārvaldes datiem Latvijā kopumā ir 82 tūkstoši pusaudžu vecumā no 12 līdz 15 gadiem. Līdz 31.jūlijam vienu vakcīnas devu bija saņēmuši 16 procenti pusaudžu vecumā no 12 līdz 15 gadiem un 32 procenti pusaudžu vecumā no 16 līdz 17 gadiem.
Vakcinācijas kārtība
12–13 gadus veciem
pusaudžiem
● Vakcīnai var pieteikt vecāki vai citi likumiskie pārstāvji ārstniecības iestādē, pie ģimenes ārsta vai pa tālruni 8989.
● Vakcinācijas laikā nepieciešama mātes vai tēva, vai cita likumiskā pārstāvja klātbūtne.
● Līdzi jāņem šādi dokumenti: likumiskajam pārstāvim – pase vai personas apliecība, kā arī apliecinošs dokuments par bērnu, tas ir, ieraksts par bērnu pasē vai viņa dzimšanas apliecība, vai notariāli apstiprināta pilnvara.
Vakcinācijas kārtība
pusaudžiem
no 14 gadiem
● No 14 gadu vecuma cilvēks patstāvīgi var pieņemt lēmumu saņemt vakcīnu un nav nepieciešama vecāku vai aizbildņu atļauja.
● Vakcinācijai pusaudzis pats var pierakstīties vietnē “Manavakcina.lv”, kur autentificēšanās notiek caur “Latvija.lv”, ja ir pieejama pilnā internetbankas vai Smart-ID versija. To var izdarīt arī pa tālruni 8989, kā vakcinācijas vietu norādot kādu no vakcinācijas centriem.
● Ierodoties uz vakcināciju, pusaudzim jāņem līdzi personu apliecinošs dokuments – pase vai ID. Ja šāda dokumenta nav, tad gan jāierodas kopā ar likumisko pārstāvi.
Kā iegūt sertifikātu?
● Digitālais sertifikāts pieejams vietnē “Covid19sertifikats.lv”, autentificējoties caur “Latvija.lv”.
● Atzīmējot “piekrītu datu apstrādes noteikumiem”, parādās iespēja apskatīt gan savus, gan aizbildnībā esošo personu sertifikātus.
● Tos var lejupielādēt mobilajā tālrunī un nolikt uz sākumekrāna, lai vajadzības gadījumā ātrāk var atrast vai izdrukāt.
Avots: “Covid19.gov.lv”
Kategorijas
- Afiša
- Sporta pasākums
- Izstāde
- Koncerts
- Balle
- Teātris
- Pasākums
- Baznīcā
- Meistarklase
- Kino
- Izlaidums
- Jauniešiem
- Senioriem
- Bibliotēkā
- Bērniem
- Tirdziņš
- Laikraksta arhīvs
- Foto un video
- Palīdzēsim ķepaiņiem!
- Mēs pamanījām!
- Citas ziņas
- Atbildam lasītājiem
- Reklāmraksti
- Veselība
- Kultūra un izklaide
- Dzīvespriekam
- Konkursi
- Horoskopi
- Sports
- Cope un medības
- Vietējās ziņas
- Kriminālziņas
- VĒLĒŠANAS 2017
- SAEIMAS vēlēšanas
- Pašvaldību vēlēšanas
- Vārds deputāta kandidātam!
- Latvijas ziņas
- Noderīgi
- Interesanti
- Eiropas Savienībā
- Laika ziņas
- Skolēnu, jauniešu aktivitātes
- Statiskas lapas
- Ceļojumi
- Ēdamprieki
- Projekti
- Projekts "Riska bērni"
- Projekts "Saimnieko gudri"
- Projekts "Kam ticēt?"
- Projekts "Medijs vai mediju izstrādājums?"
- Projekts "Paver plašāk logu no senatnes"
- Projekts "Mediju kritika"
- Projekts "10 gadi Gulbenes novadā - vai veiksmes stāsts?"
- Projekts "Rūpēsimies par vidi!"
- Projekts "Mediju projekts"
- Projekts "Vide"