“Dimdiņi” biešu ūdeni vairs nenovada uz lauka
Pirms kāda laika Valsts vides dienests pieķēra Lizuma SIA “Dimdiņi” novadot uz lauka savus biešu vārīšanas un mizošanas atlikumus. Dienests uzskatīja, ka tas varbūt arī nerada zemes stāvokļa pasliktināšanos, tomēr pie noteiktiem apstākļiem caur lietusūdeņiem tie bija nonākuši grāvjos, ūdenstilpēs.
“Tas, protams, nav pieņemami. Tas izmaina vidi, un tā vairs nav dabiska, tas traucē florai, faunai. Un ilgākā laikā tas noteikti radītu kaut kādas izmaiņas ne tikai krāsā, bet arī ietekmētu dzīvotnes. Taču šobrīd ir pārtrauktas tās darbības, kas var negatīvi ietekmēt vidi,” “Dzirkstelei” stāsta Valsts vides dienesta ģenerāldirektore Elita Baklāne-Ansberga. Vakar viņa kopā ar kolēģiem bija atbraukusi uz Lizumu, viesojās SIA “Dimdiņi” un uz satikšanos bija aicinājusi arī “Dzirksteli”.
E.Baklāne-Ansberga saka, ka valstī ir septiņi šādi problemātiski ražošanas uzņēmumi. Tomēr pozitīvi ir tas, ka “Dimdiņos” jau ir atrasts pagaidu risinājums. Valsts vides dienesta ģenerāldirektore pauda, ka viņa ar kolēģiem Lizumā nav ieradusies kādu sodīt, bet gan veidot dialogu ar uzņēmumu. Valsts vides dienesta izdarītā spiediena rezultātā SIA “Dimdiņi” problēmām ar notekūdeņu priekšattīrīšanu ir atrasts pagaidu risinājums. Tas izdarīts sadarbībā ar SIA “Gulbenes nami”, kas, piemēram, biešu ūdeņu masu ved uz attīrīšanas iekārtām Gulbenē. Tomēr nākotnē jāmeklē iespējas pašiem uz vietas “Dimdiņos” tikt galā, uzņēmumam šajā sakarā ir savu lokālo attīrīšanas iekārtu papildināšanas un attīstības plāni. Par to Valsts vides dienesta pārstāvjus vakar Lizumā informēja SIA “Dimdiņi” pārstāvis Rolands Prindulis. Savukārt ražošanas procesu ciemiņiem uzņēmumā izrādīja “Dimdiņu” konsultants Normunds Audzišs.
SIA “Dimdiņi” notekūdeņu priekšattīrīšanas iekārtu darbība vienubrīd bijusi apturēta – “Dzirkstelei” stāsta SIA “Gulbenes nami” valdes loceklis Rihards Korns, kura pārziņā ir Lizuma ciema attīrīšanas iekārtas. Šobrīd iekārtas atbilst normatīvajām prasībām un darbojas, tomēr problēmas vēl ir jāturpina risināt.
E.Baklāne-Ansberga saka – “Dimdiņu” pieļautās kļūdas ir tipiskas daudziem Latvijas uzņēmumiem, kuri galvenokārt daudz domā par produktu, par ražošanas paplašināšanu, par noieta tirgu, bet nepietiekami vērš uzmanību uz to, kā tikt galā ar produkcijas atlikumiem. Un vēl smagāka problēma esot ražošanas atkritumi un notekūdeņi. “Dimdiņu” gadījumā zināms risinājums ir rasts, ražojot, piemēram, skābēto kāpostu sulu. “Tas ir ļoti pozitīvi, jo samazina notekūdeņus, kuri nav jānovada attīrīšanas iekārtās,” saka E.Baklāne-Ansberga.
Vakar viņa viesojās arī Lizuma SIA “Avoti SWF”, kuru uzskata par paraugu vides jautājumos, jo šajā uzņēmumā esot pat augstākas prasības nekā šobrīd Latvijā. Tas ir saistīts ar to, ka SIA “Avoti SWF” strādā eksportam, kur ir savi spēles noteikumi.
Kategorijas
- Afiša
- Sporta pasākums
- Izstāde
- Koncerts
- Balle
- Teātris
- Pasākums
- Baznīcā
- Meistarklase
- Kino
- Izlaidums
- Jauniešiem
- Senioriem
- Bibliotēkā
- Bērniem
- Tirdziņš
- Laikraksta arhīvs
- Foto un video
- Palīdzēsim ķepaiņiem!
- Mēs pamanījām!
- Citas ziņas
- Atbildam lasītājiem
- Reklāmraksti
- Veselība
- Kultūra un izklaide
- Dzīvespriekam
- Konkursi
- Horoskopi
- Sports
- Cope un medības
- Vietējās ziņas
- Kriminālziņas
- VĒLĒŠANAS 2017
- SAEIMAS vēlēšanas
- Pašvaldību vēlēšanas
- Vārds deputāta kandidātam!
- Latvijas ziņas
- Noderīgi
- Interesanti
- Eiropas Savienībā
- Laika ziņas
- Skolēnu, jauniešu aktivitātes
- Statiskas lapas
- Ceļojumi
- Ēdamprieki
- Projekti
- Projekts "Riska bērni"
- Projekts "Saimnieko gudri"
- Projekts "Kam ticēt?"
- Projekts "Medijs vai mediju izstrādājums?"
- Projekts "Paver plašāk logu no senatnes"
- Projekts "Mediju kritika"
- Projekts "10 gadi Gulbenes novadā - vai veiksmes stāsts?"
- Projekts "Rūpēsimies par vidi!"
- Projekts "Mediju projekts"
- Projekts "Vide"