Dzirkstele.lv ARHĪVS

Pēc Gulbenes novada vēstures un mākslas muzeja iniciatīvas tapis krāšņs 2022.gada kalendārs

Pēc Gulbenes novada vēstures un mākslas muzeja iniciatīvas tapis krāšņs 2022.gada kalendārs

Gulbenes novada vēstures un mākslas muzeja izauklētais stāsts par diviem Jūlijiem, diviem izciliem novada māksliniekiem, ir iedvesmojis radīt tematisku kalendāru.

Muzejs uzrunāja mākslas fotogrāfi Sandru Dikmani, kura realizēja ieceri – “Dzirkstelei” stāsta muzeja direktore Valda Vorza. Kalendārs izdots par pašvaldības naudu. Sadarbību viņa raksturo kā ļoti veiksmīgu. Vajadzējis tikai pateikt vēlmi, un mākslinieces asociatīvā domāšana, viņas prasmes guva piepildījumu.

Sandra Dikmane laikrakstam stāsta: “Kalendārs jau ir pieejams pārdošanā Stāmerienas pilī un Gulbenes novada vēstures un mākslas muzejā. Tam ir 200 eksemplāru tirāža. Kalendāra saturs veidots, pamatojoties uz diviem Jūlijiem. Ideja par šāda kalendāra veidošanu nāk no muzeja direktores V.Vorzas. Viņa uzrunāja, jo vēlējās ekspozīciju atspoguļot ne tikai kataloga formātā, bet arī mākslinieciskā veidā un lai eksponātiem klāt būtu arī emocionāls stāsts.”

V.Vorza piebilst, ka šis nav pirmais kalendārs, kas tapis divu Jūliju sakarā. Iepriekš ar S.Dikmanes aktīvu dalību radošajā studijā “Piektā Māja” bija tapis 2021.gada kalendārs ar abu mākslinieku Jūliju darbu iedvesmotiem rakstiem, kas tika pārlikti digitālās versijās. Savukārt 2022.gada kalendārs iecerēts jau kā šo mākslinieku mantojuma mūsdienu interpretācija vai iedvesma. “Daba, motīvi, spēle ar asociācijām – tā ir S.Dikmanes fotogrāfijās radīta māksla par mākslu,” saka V.Vorza.

Novadnieki Jūlijs Straume (1874-1970) un Jūlijs Madernieks (1870-1955) ir divi latviešu mākslinieki, kuriem ir liels iespaids uz tekstilmākslas attīstību, ornamenta izpratni un pielietojumu. Šiem diviem novadniekiem ir veltīts muzeja organizētais starptautiskais mākslas festivāls “Divi Jūliji”. V.Vorza uzsver – muzejs Gulbenē šādi ar savām ekspozīcijām piedalās Nacionālā muzeja krājuma veidošanā.