Četros novada ezeros atjauno zivju resursus
Jau nedēļu četros novada ezeros savu mājvietu raduši 35 000 zandartu mazuļu.
Tieši 1.septembrī Gulbenes novada pašvaldība realizēja zivju resursu pavairošanas projektu, kurā ar zandartu mazuļiem tika papildināti
Ušura (10 000), Augulienas (3 500), Stāmerienas (5 000) un Ludza (16 500) ezeri.
“Dzirkstele” bija lieciniece, kā Ušura ezerā no Kuldīgas īpašos konteineros atvestie 10 000 zivju mazuļu speciālistu uzraudzībā tika sagatavoti ielaišanai ezerā.
Uzticas uzņēmumam no Kuldīgas
“Lai gan Ušurs ir gana bagāts ar nelieliem asariem, pēc iepriekš veiktās izpētes atklājās, ka mūsu ezerā visvairāk trūkst zandartu un līdaku. Tieši zandarti tiks ielaisti kā pirmās zivis četros novada ezeros, un mēs esam pirmie,” gandarījumu pauž Jaungulbenes pagasta pārvaldes vadītājs Aleksandrs Vasiļjevs.
Viņš bija ieradies pie Apsīšu peldvietas sagaidīt pašvaldības Īpašumu pārraudzības nodaļas pārstāvjus, Vidzemes reģionālās vides pārvaldes Zvejas kontroles daļas vecāko inspektoru Edvīnu Gudrīti un Pārtikas un veterinārā dienesta Austrumvidzemes pārvaldes inspektori Sarmu Ločmeli. Tā kā zandartu mazuļi ir diezgan jutīgi, tika atvērti zivju mazuļu konteineri, izsmelts nepieciešamais daudzums, pārsvērts un tad pēc iegūtajiem aprēķiniem turpat ezerā tika ielaists plānotais skaits.
Gulbenes novada pašvaldības Attīstības un projektu nodaļas vecākā projektu vadītāja Baiba Kalmane atgādina, ka 2019. un 2020.gadā tika izstrādāti gan zivsaimnieciskās ekspluatācijas noteikumi vairākiem Gulbenes novada ezeriem, tika apzināti rekomendētie apjomi, gan veikta ezeru un pēc tam tirgus izpēte, kurā aptaujāti pretendenti, kas Latvijā nodarbojas ar zivju audzēšanu. Gulbenes novada pašvaldība izvēlējās pārstāvjus no zemnieku saimniecības “Skaldas” Kuldīgas novadā.
“Mēs viņiem uzticamies, jo viņiem ir nepieciešamā pieredze un jau pirms tam viņi ir piegādājuši zivju mazuļus Madonai, Smiltenei un Lubānai. Šis ir arī Zivju fonda atbalstīts projekts. Šoreiz tā ietvaros četros izvēlētajos ezeros laižam iekšā tikai zandartus, bet nākamgad varam skatīt citus ezerus un iespējas tajos. Gatavojot projekta pieteikumu Zivju fonda finanšu atbalsta saņemšanai 2021.gadā, tika ņemtas vērā zivsaimnieciskās ekspluatācijas noteikumos iekļautās ekspertu rekomendācijas, izvēlēti daži no ezeriem, kuros vērojams augstāks makšķerēšanas un tīklu zvejas pieprasījums, kā arī tika ņemts vērā fonda noteiktais finanšu piešķīruma limita ierobežojums,” stāsta B.Kalmane.
Laiks rādīs, cik projekts veiksmīgs
Metodes, ar kādām var ezerā ielaist zivju mazuļus, ir dažādas. Ušuru ezerā mazuļi tika ielaisti krasta apvidū, lai viņi paši atrastu ceļu uz dziļākiem ūdeņiem. Vietējie iedzīvotāji ir aicināti apzināties, ka šis zivju resursa papildinājums nenozīmē, ka šobrīd ezerā ir vairāk zvejojamo zivju. “Šiem tikko ielaistajiem mazuļiem ir jāpaaugas gandrīz trīs četri gadi,” uzsver B.Kalmane.
To, cik veiksmīgi projekts būs realizēts, parādīs laiks un makšķernieku atsauksmes pēc pāris gadiem. Izskan cerība, ka šāda prakse atjaunot zivju resursus novada ezeros turpināsies arī nākamajos gados.
Jau esam informējuši, ka šī projekta “Zivju resursu pavairošana Gulbenes novada ezeros” kopējās izmaksas ir 11 011 eiro, no tām 88,5 procenti jeb 9744,73 eiro ir Zivju fonda finansējums, bet 11,5 procenti jeb 1266,27 eiro – pašvaldības līdzfinansējums.
Jau rakstījām, ka Gulbenes novadā 2019.gadā ar Latvijas vides aizsardzības fonda atbalstu tika īstenots projekts “Gulbenes novada publisko ūdeņu apsaimniekošanas plānu izstrāde”. Vides risinājumu institūta pētnieki veica ūdeņu esošās ekoloģiskās situācijas apzināšanu, pētot ezeros mītošās zivis un augus. 2020. gadā ar Zivju fonda finansējuma atbalstu pašvaldība turpināja uzsākto darbu pie ezeru apsaimniekošanas jautājumu sakārtošanas, organizējot vēl izpēti - Stāmerienas, Augulienas, Mezīša, Lazdaga un Kaļņa ezerā un arī Pededzes upes posmos. Izpēti šajos ezeros veica SIA “Saldūdeņu risinājumi” pētnieku grupa.
• Gulbenes novada publiskie ezeri – Ludza ezers (Stāmerienas pagastā), Ušura ezers (Jaungulbenes pagastā), Sudalezers (Lejasciema pagastā un daļa Alūksnes novadā), Ādmiņu ezers (Lejasciema pagastā), Lielais Virānes ezers (Tirzas pagastā), Kalmodu ezers (Rankas pagastā).
• Ezeri, kur zvejas tiesības pieder valstij – Augulienas, Pinteļa un Sprīvuļu ezeri (Beļavas pagastā), Galgauskas ezers (Galgauskas pagastā), Kaļņa ezers (Litenes un Stradu pagastā), Lazdaga un Mezīša ezeri (Stradu pagastā), Stāmerienas un Pogas ezeri (Stāmerienas pagastā).
Avots: Gulbenes novada pašvaldība
Kategorijas
- Afiša
- Sporta pasākums
- Izstāde
- Koncerts
- Balle
- Teātris
- Pasākums
- Baznīcā
- Meistarklase
- Kino
- Izlaidums
- Jauniešiem
- Senioriem
- Bibliotēkā
- Bērniem
- Tirdziņš
- Laikraksta arhīvs
- Foto un video
- Palīdzēsim ķepaiņiem!
- Mēs pamanījām!
- Citas ziņas
- Atbildam lasītājiem
- Reklāmraksti
- Veselība
- Kultūra un izklaide
- Dzīvespriekam
- Konkursi
- Horoskopi
- Sports
- Cope un medības
- Vietējās ziņas
- Kriminālziņas
- VĒLĒŠANAS 2017
- SAEIMAS vēlēšanas
- Pašvaldību vēlēšanas
- Vārds deputāta kandidātam!
- Latvijas ziņas
- Noderīgi
- Interesanti
- Eiropas Savienībā
- Laika ziņas
- Skolēnu, jauniešu aktivitātes
- Statiskas lapas
- Ceļojumi
- Ēdamprieki
- Projekti
- Projekts "Riska bērni"
- Projekts "Saimnieko gudri"
- Projekts "Kam ticēt?"
- Projekts "Medijs vai mediju izstrādājums?"
- Projekts "Paver plašāk logu no senatnes"
- Projekts "Mediju kritika"
- Projekts "10 gadi Gulbenes novadā - vai veiksmes stāsts?"
- Projekts "Rūpēsimies par vidi!"
- Projekts "Mediju projekts"
- Projekts "Vide"