Dzirkstele.lv ARHĪVS

Saule silda, rēķini “kūst”

Mārīte Dzene

2021. gada 10. septembris 00:00

792
Saule silda, rēķini “kūst”

Neviens nešaubās, ka ražot elektroenerģiju, izmantojot saules paneļus, ir zaļi un videi draudzīgi. Tomēr vēlmi tos izmantot ierobežo šaubas, vai tas ir ieguvums privātmāju un sabiedrisko ēku īpašniekiem un cik ilgā laikā atmaksāsies ieguldītie līdzekļi.

Par elektrību maksās mazāk

Gulbeniešu Gintas un Sergeja Silantjevu mājai saules paneļi ir uzstādīti tikai nedēļu. Tiesa, tie nav uz mājas, bet saimniecības ēkas jumta, kuru vairāk apspīd saule. Novērtēt paneļu lietderību varēs pēc gada, bet elektrības rēķini mazāki būs jau pēc mēneša.
“Jau pirms diviem trim gadiem domāju par iespēju izmantot saules baterijas, taču ieceri īstenojām tikai tagad. Izšķirties palīdzēja saņemtie rēķini par patērēto elektroenerģiju. Tās cena ir augusi apmēram par 40 procentiem. Ceram, ka jau ar pirmo mēnesi, kad saules paneļi ražo elektroenerģiju, samazināsies rēķins par tās patēriņu,” uzsver Sergejs.
Viņš parēķināja, cik gada laikā patērē elektroenerģijas, un sazinājās ar SIA “Solar Energy Latvia”, kas sagatavoja piedāvājumu saules paneļu uzstādīšanai. Saimnieki šo firmu izvēlējās tāpēc, ka tā ir gulbeniešu. “Ir uzstādīti astoņi saules paneļi, katrs ar jaudu 400 vati. Pērn mēs patērējām 2200 kilovatstundas elektroenerģijas, tātad rezerve būs vairāk nekā 800 kilovatstundas,” spriež S.Silantjevs.
Viņš secina, ka varēs iegādāties arī elektrisko plīti, lai nevajadzētu tērēt gāzi. Ginta skaidro, ka elektrība tiek izmantota ne tikai apgaismojumam un elektroierīcēm, bet arī ūdens boileram un centrālapkures sistēmas darbībai. “Tagad saules baterijas saražo tādu elektroenerģijas daudzumu, kāds mums ir nepieciešams, turklāt vēl paliek rezerve. Tas nozīmē, ka elektroenerģija uzkrājas kopējā sistēmā, ziemas periodā to varēs izmantot vairāk. Tāds ir neto norēķinu princips,” stāsta S.Silantjevs.
Saules saražoto elektroenerģiju var arī pārdot
Ja pāri palikušo elektroenerģiju īpašniekam nevajag, to var arī pārdot. Tādā gadījumā ir jāreģistrē saimnieciskā darbība, un elektroenerģiju var pārdot par biržas cenām. Latvijā saules enerģija efektivitātes ziņā neatpaliek no Vācijas, kur saules paneļi ir ļoti izplatīti. Nemaz nav jābūt saulei, jo ultravioletie stari, kas nepieciešami elektrības ražošanai, sistēmu sasniedz arī tad, ja laiks ir apmācies. Pirms sezonas sākuma pavasarī saules paneļi ir jānomazgā, lai attīrītu no ziemā uzkrātajiem netīrumiem. “Mājā varu uzzināt saražotās elektroenerģijas daudzumu. To varu redzēt arī mobilajā telefonā,” norāda Sergejs.
Noteikti atvieglojumi saules enerģijas izmantošanai
Līdz ar izmaiņām Elektroenerģijas likumā, kas stājās spēkā 2020.gada 1.aprīlī, ir palielinājusies saules paneļu uzstādīšana mūsu valstī. Tagad par saražoto, tīklā nodoto un atpakaļ saņemto elektroenerģiju saules paneļu klientiem vairs nav jāmaksā obligātās iepirkuma komponentes (OIK) mainīgā daļa. Turklāt ir atvieglota saules paneļu iegādes un saskaņošanas procedūra. Iepriekš saules paneļu uzstādīšanai arī uz privātmājas jumta vajadzēja saņemt Ekonomikas ministrijas atļauju, bet tagad tā nav vajadzīga. Tiesa, joprojām ir vajadzīga saskaņošanas ar AS “Sadales tīkls”.
Lietuvā ir salīdzinoši liels valsts atbalsts saules paneļu iegādei un uzstādīšanai. Valsts atbalsts ir arī Igaunijā, lai gan mazāks, bet Latvijā tāda nav. Mūsu valstī par atbalstu elektrības ražošanai OIK bēdīgās slavas dēļ neuzdrošinās runāt ne ierēdņi, ne lobija organizācijas.
Pašvaldība ietaupa vismaz
11 000 eiro gadā
Gulbenes novada domes priekšsēdētājs Andis Caunītis norāda, ka neviena enerģijas veida cena nesamazināsies, bet tikai palielināsies. Tāpēc gan iestādēm un uzņēmumiem, gan iedzīvotājiem ir jādomā, kā izmantot atjaunojamos energoresursus, tos uzkrāt un tādējādi samazināt izmaksas.
Pašvaldība ir īstenojusi trīs projektus, kuros tiek izmantota saules enerģija. Gulbenes 3. pirmsskolas izglītības iestāde “Auseklītis” bija pirmā novadā, kurai 2014.gadā ar Eiropas Savienības fondu līdzfinansējumu uzstādīja saules kolektorus ūdens sildīšanai. Sistēmas apkalpošana izmaksā 500 eiro gadā, bet ļauj ietaupīt vidēji 3000 eiro gadā. Paredzēts, ka ieguldījumi atmaksāsies līdz 2024.gadam.
Ņemot vērā pieredzi, arī uz sociālās aprūpes centra “Jaungulbenes Alejas” ēkas jumta 2019.gadā tika uzstādīti saules kolektori ūdens sildīšanai. Sistēmas uzstādīšanai pašvaldība izmantoja Eiropas Savienības fondu finansējumu un ieguldīja 15 000 eiro, bet tā ļauj ietaupīt apmēram 2000 eiro gadā.
Izmantojot mūsdienīgas tehnoloģijas, 158 saules paneļi elektroenerģijas ražošanai ir uzstādīti uz novada domes ēkas jumta. Ietaupījums ir vismaz 6000 eiro gadā, ļaujot samazināt izdevumus par elektroenerģiju, par ko gadā ir jāmaksā 22 000 eiro. Paredzams, ka ieguldījumi atmaksāsies sešu gadu laikā.
“Viedās sistēmas darbības rezultāti katru dienu ir redzami ekrānā, kas atrodas pa kreisi no galvenās ieejas pašvaldības ēkā. Ilgākā laika periodā varēs labāk salīdzināt. Jūlijā par elektroenerģiju bija jāmaksā 800 eiro, bet vidējā maksa par patērēto elektroenerģiju mēnesī ir apmēram 1200 eiro, vasaras mēnešos elektrību patērē mazāk, ziemas mēnešos – vairāk,” skaidro Gulbenes novada pašvaldības Attīstības un projektu nodaļas vadītājs Atis Barinskis.