Dzirkstele.lv ARHĪVS

Tūristiem visvairāk patīk Stāmerienas pils

Viktorija Slavinska-Kostigova

2021. gada 14. septembris 00:00

27
Tūristiem visvairāk patīk Stāmerienas pils

Tikai divus gadus Stāmerienas pils atvērta tūristiem, bet jau ieguvusi augstāko apmeklētāju novērtējumu Kultūras ministrijas informatīvā kampaņā “Atrastā Latvija”.

Stāmerienas pilī esošajā viesu grāmatā ieraksti apliecina, ka šovasar ceļu uz to mērojuši arī interesenti no abām Baltijas valstīm, gan tūristu grupas no Beļģijas, Zviedrijas, kā arī interesi izrādījis žurnālists no Itālijas.

Pils ir jāsaglabā

Latvijas reģionos, ieguldot 68 miljonus eiro, kopš 2018. gada no jauna izveidoti un atjaunoti gandrīz 60 kultūras un dabas mantojuma objekti. Kultūras ministrija maija beigās aicināja Latvijas iedzīvotājus apmeklēt šos objektus. 

Stāmerienas pils vadītāja Edīte Siļķēna ir gandarīta par iegūto novērtējumu starp pārējiem 60 kampaņas objektiem – muižām, pilīm, baznīcām, muzejiem, dabas takām, dārziem, estrādēm un citiem tūrisma objektiem. Viņa neslēpj, ka pie pils atjaunošanas un labiekārtošanas strādājis patiešām daudz cilvēku. Viņa atzīst, ka novērtējums ir loģisks apliecinājums tām lielajām pārmaiņām, ko pils ir piedzīvojusi.

“Daudzi atceras, cik skumjā stāvoklī kādreiz tā izskatījās. Tagad apmeklētājiem ir pārsteigums, cik atjaunota un balta tā ir šodien. Tas ir ļoti daudzu cilvēku darbs daudzu gadu garumā, kuri ir strādājuši ar milzīgu mīlestību, lai šis rezultāts būtu. Pārmaiņas varēja sākties, kad Gulbenes novada pašvaldība atguva pili, atrada un piesaistīja līdzekļus, lai pils nepazustu, bet to varētu sākt atjaunot. Pils ir jāsaglabā nākamajām paaudzēm, jo tā ir mūsu arhitektūras pērle,” uzsver E.Siļķēna.

Viņa tic, ka no pašvaldības piesaistītais finansējums miljons eiro arī ir palīdzējis šai vēsturiskajai vietai uzplaukt.
Arī nākotnē jāpaveic daudz
E.Siļķēna atklāj, ka tuvākajā nākotnē notiks darbi pie vēsturisko telpu restaurācijas. “Ir beigusies iekštelpu projektēšana, tagad aktīvāk jāsāk meklēt fondi, ar ko varētu to realizēt. Tas ir milzu darbs, jo pilī ir 72 telpas. Esam ar arhitektu biroju kopā strādājuši pie katras nianses, kas kurā telpā būs un ar kādeim materiāliem strādāsim. Vēl es ļoti priecājos, ka pils apkaimē tūlīt sāksies Eiropas līmeņa tualešu izbūve. Darbi pie to uzsākšanas ir saskaņoti arī ar Nacionālo kultūras mantojuma pārvaldi. Labierīcības ir akūti nepieciešamas, jo pie mums brauc gan daudz tūristu, gan ir doma, ka tad, kad pilī notiks iekštelpu remonti, varēs pils parkā un teritorijā organizēt vairāk pasākumu,” prognozē E.Siļķēna.
Plānotās labierīcības ir tikai jāuzstāda, jāsarok pieslēgumi, jāierīko kanalizācija un ūdens. Vēl tuvākā nākotnē plānota pilij piegulošo vēsturisko ēku – kalēju mājas klēts un ratnīcas – tehniskā apsekošana. Pēc tās būs iespēja arī ar šīm ēkām startēt kādos projektos.
Līdzās atjaunošanas darbiem tiek domāts par kultūras piedāvājumu. “Tiklīdz dramaturgs Lauris Gundars uzrakstīs materiālu, sāksim strādāt pie dramaturģiskā darba “Ķekatas Stāmerienas pilī”. Tas būs citādāks piedāvājums pils apskatei un vēstures izzināšanai. Plānojam dažādas interesantas izstādes, ko palaikam nomainīt, un arī sarunas ar dažādiem māksliniekiem. Jau 18.septembrī un turpmāk katrā trešajā mēneša sestdienā pilī varēs noskatīties dokumentālo filmu “Geparda dzimšana”. Oktobrī plānojam Sergeja Jēgera koncertu. Un nākamgad plānojam arī aktīvāku sadarbību ar Sicīliju tūrisma piedāvājuma izstrādē,” stāsta Stāmerienas pils vadītāja.


Fakti
● Stāmerienas pils celta 19. gadsimta pirmajā pusē.
● Pēc 2. pasaules kara ēkā darbojas lauksaimniecības tehnikums un padomju saimniecība “Stāmeriena”.
● Pēc Latvijas neatkarības atgūšanas pils ilgstoši netika izmantota.
● Durvis apmeklētājiem pils atvēra 2019.gada nogalē.
● Ar pašvaldības un ERAF 1,46 miljonu eiro finansējumu veikti jumta, fasādes, pamatu, logu, dekoratīvo elementu atjaunošana un restaurācija, kā arī inženiertīklu izbūve.
● Stāmerienas pilī ir 72 telpas.
● 2021.gada jūlijā un augustā kopā pilī bijuši 14 000 apmeklētāju.

Avots: Kultūras ministrija un Stāmerienas pils