Dzirkstele.lv ARHĪVS

Ceļu policijai – jauns priekšnieks

Gatis Bogdanovs

2021. gada 14. septembris 00:00

2045
Ceļu policijai – jauns priekšnieks

Kopš 1.jūnija Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes Gulbenes iecirknī ir jauns ceļu policijas priekšnieks – 44 gadus vecais majors Viesturs Ronis. Viņš šajā amatā nomainīja majori Valdu Gibalu-Lesiņu, kura tagad ir Alūksnes policijas iecirkņa priekšniece.

“1998.gadā ieguvu Latvijas Policijas akadēmijas pirmā līmeņa augstāko izglītību, bet 2015.gadā Rīgas Stradiņa universitātē ieguvu bakalaura grādu juridiskajās zinātnēs. Darba gaitas kā iecirkņa inspektors uzsāku kopš 1998.gada janvāra, un šajā amatā aizvadīti vairāk nekā divdesmit gadi. Bija arī pārtraukums, kad gadu nostrādāju par izmeklētāju, bet tas nebija mans aicinājums. Par iecirkņa inspektoru biju gan laukos, gan pilsētā, pēdējos gadus – tikai pilsētā. Līdz 2015.gadam izglītība neļāva ieņemt augstākus amatus, bet tagad, kad atbrīvojās vakance un nāca šāds piedāvājums, es uzreiz piekritu,” stāsta V.Ronis.

Situācija – apmierinoša

Par šībrīža braukšanas kultūru un drošību uz ceļiem viņš izsakās, ka “situācija mūsu novadā ir puslīdz apmierinoša”. “Domāju, ka krasi kaut ko mainīt šai jomā ir gandrīz neiespējami. Ir jāmainās pašai braukšanas kultūrai ne tikai pie mums, bet visā Latvijā kopumā, un tas arī pamazām notiek. Autovadītāji tomēr ievēro gan braukšanas ātrumus, gan izmanto drošības jostas, gan bērnu sēdeklīšus. Arī gājēji, kopumā ņemot, kļūst pieklājīgāki, taču tas viss ir ilgstošs process. Protams, ir arī indivīdi, kuriem likumi nav rakstīti, un pietiek arī agresīvo braucēju, taču tie ir izņēmuma gadījumi, kurus mēs cenšamies izskaust un to darīsim arī turpmāk,” saka V.Ronis.

Runājot par ceļu satiksmes negadījumiem un konkrēti par Gulbeni, viņš piekrīt, ka ir daži tā saucamie “melnie punkti”, tomēr uzskata, ka no satiksmes drošības viedokļa tur ir darīts viss, lai izskaustu negadījumus. “Manuprāt, tas ir cilvēciskais faktors un vienkārša autovadītāju neuzmanība. Nu nevajag censties paspēt uz dzeltenā signāla, jo tas tiešām ir tikai dažu sekunžu sprīdis. Uzmanīgiem jābūt pie jebkura krustojuma, it sevišķi ja tur ir tā saucamās “aklās zonas”, un mūsu pilsētā ir arī tādi krustojumi. Taču, ņemot vērā mūsu apkopoto informāciju, sadarbojoties ar pilsētas pārvaldi, mums ir visas iespējas kaut ko mainīt arī šādos krustojumos. Bet zīmes nevar uzstādīt tāpat vien, vispirms tās konkrētajā vietā ir jāizvērtē no visiem aspektiem,” saka V.Ronis.

Vēl viņš piebilst, ka ceļu satiksmes noteikumi ir jāzina un jāievēro. “Visu mūžu ar sportu esmu bijis “uz tu” un arī šobrīd joprojām daudz pārvietojos ar velosipēdu. Tāpēc esmu ievērojis, ka daudzi autovadītāji grēko tepat Nākotnes ielas dzīvojamajā kvartālā. Neaizmirsīsim, ka tas ir pagalms un tur darbojas labās rokas princips. Protams, drošāk ir palaist garām kādu ieskrējušos autovadītāju, taču likums visiem ir viens,” uzsver V.Ronis.
Jauna slota tīrāk slauka?
“Kas attiecas uz manu tiešo pienākumu pildīšanu, tad to varēs vērtēt pēc kāda laika, un tad jau redzēs, vai jauna slota tīrāk slauka. Piebildīšu, ka gan materiālā puse, gan kadru resursi šobrīd ir apmierinošā stāvoklī. Ceļu uzraudzību veic gan ceļu policisti, gan patruļpolicisti, tikai reidos vai ārkārtas gadījumos talkā tiek ņemti inspektori. Laikā, kad darbinieki ir atvaļinājumos vai ilgstošā prombūtnē, tad, kā jau visiem, iet grūtāk. Tiek arī strādātas virsstundas un slodze sadalīta uz atlikušajiem darbiniekiem, bet pēc štatu sarakstiem viņu ir pietiekami. Tiesa, mūsu novads nav mazs, un, ja sagadās, ka ir vienlaikus izsaukumi uz vairākiem negadījumiem, tad kādu laiku var nākties arī pagaidīt. Ja šādi gadījumi notiek darbdienas laikā, uz izsaukumu braucu arī pats vai kāds no patruļdienesta, taču vakaros un nakts stundās ceļu policijai ir viens norīkojums uz visu novadu. Tiesa, mums lielu atspaidu dod arī pašvaldības policija, tad mums paliek vairāk laika pievērsties tieši satiksmes drošībai,” skaidro V.Ronis.
Viņš uzskata, ka satiksmes uzlabošanas jomā apzinātu noteikumu pārkāpēju pieķeršanā var piedalīties arī katrs no mums. “Satiksmes drošības veicināšanā var piedalīties jebkurš pilsonis. Šodien lielākajai daļai ir viedtālruņi, un ar tiem filmētais materiāls var palīdzēt mūsu darbā. Ja izdodas nofilmēt kādu agresīvu braucēju, negadījumu vai tikai nofotografēt acīm redzamu pārkāpumu, būtu vēlams šo informāciju nodot mūsu rokās. Šie materiāli tiks izvērtēti un tiks meklēts risinājums, lai tas vairāk nenotiktu.


Uzziņai

Pievērsīs uzmanību mazāk aizsargātajiem satiksmes dalībniekiem

No 16. līdz 22.septembrim Eiropas Savienības dalībvalstīs norisināsies "ROADPOL Drošības dienas", kuru laikā Valsts policija, arī Gulbenes iecirkņa darbinieki, organizēs plānveida pasākumus. Tiks pievērsta pastiprināta uzmanība mazāk aizsargāto ceļu satiksmes dalībnieku (gājēju, velosipēdistu un elektroskrejriteņu vadītāju) dalībai ceļu satiksmē; tiks intensīvi kontrolēta drošības jostu un bērnu sēdeklīšu lietošanas nosacījumu ievērošana; pastiprināti tiks veikta atļautā braukšanas ātruma kontrole; tiks organizēti masveida reidi ar mērķi atklāt transportlīdzekļa vadītājus, kuri vada transportlīdzekļus, būdami alkohola reibumā. Par to informē Satiksmes uzraudzības rotas vecākais inspektors Viesturs Ronis.