Dzirkstele.lv ARHĪVS

Emīlijas Benjamiņas spilgtais dzīves gājums atainots grāmatā (konkurss)

Dzirkstele

2021. gada 28. septembris 10:20

185
Emīlijas Benjamiņas spilgtais dzīves gājums atainots grāmatā (konkurss)

Izdevniecība “Latvijas Mediji” laidusi klajā latviešu rakstnieces Laimas Muktupāvelas (Kotas) romānu “Mīla. Benjamiņa”. Šis romāns savu pirmizdevumu piedzīvoja 2005.gadā.

Romāns “Mīla. Benjamiņa” piedāvā aizraujošu versiju par uzņēmīgu un pārdrošu sievieti, kas atstājusi dziļas pēdas gan Latvijas 20. un 30. gadu sabiedriskajā dzīvē, gan izdevējdarbībā, pat modē un arhitektūrā.

“Tieši laikmeta un personu atainojums ir visnozīmīgākais grāmatas “Mīla. Benjamiņa” elements. Tas ir tik dzīvs, tik spilgts un mutuļojošs. Sekojot Emīlijas dzīves gājumam, biznesa izveidošanai un savas preses karaļvalsts valdīšanai, gluži kā melnbaltā filmā kadros parādās Latvijas pilsoņu ikdiena, baļļu un svētku kaleidoskops un dzīves stils. Nevar noliegt, ka Benjamiņa tika uzlūkota ar bijību un skaudību - konkurējošā prese uzmanīja katru viņas dzīves klupienu un norādīja uz jebkuru ārēji perfektās dzīves ielāpu. Būt strādājošai sievietei, kura no reklāmas rakstu pārdevējas kļūst par pirmo Latvijas sievieti miljonāri vīriešu dominējošā biznesa pasaulē, nebūt nav priekš vājas personības. Šo tautā valdošo oreolu, ko nesa Benjamiņa kā aukstasinīga, valdonīga sieviete, Laima Kota ir manifestējusi un iecementējusi savā literārajā darbā, piedevām šādu arī atainojot mīlu privātajā dzīvē. Vīra aizvilinātāja, aprēķinātāja, manipulatore,” raksta grāmatu blogere Sandra Koka.

“Ar savu uzņēmību, krampīgo raksturu, spītīgo dabu un ambīcijām biznesā Latvijas preses karaliene Emīlija Benjamiņa pēc izsūtīšanas uz Sibīriju tautas apziņā kļuvusi par mocekli. Par dzīvu sievieti, kam augstsirdīgi piedod kaislības, piemirst vājības, atstāj nepamanītus trūkumus, bet ar bijīgu piemiņu godina savdabību un apbrīno paveikto. Jau 80 gadu, kopš Emīlija Benjamiņa atstājusi Latviju, bet mēs viņu turpinām pieminēt, un nu jau arī lepojamies un mazliet ilgojamies pēc Benjamiņas radošās dzirksts,” saka grāmatas autore.  

Atbildi pareizi... ... un, iespējams, tieši tev būs iespēja savā īpašumā iegūt grāmatu “Mīla. Benjamiņa”.

1. Kā sauc filmu par Benjamiņu, kurai nesen bija pirmizrāde?
a) “Mīla. Benjamiņa”,
b) “Emīlija. Latvijas preses karaliene”,
c) “Benjamiņa. Latvijas preses karaliene”.

2. Cik grāmatas ir sarakstījusi Laima Muktupāvela?
a) 11,
b) 20,
c) 5.

3. Kā sauc pirmo Laimas Muktupāvelas grāmatu?
a) “Cilvēks ar zilo putnu”,
b) “Brāli Brāli”,
c) “Šampinjonu derība”.

Atbildes sūti līdz 3.oktobrim uz e-pastu “laime@dzirkstele.lv” vai īsziņa uz tālruni 26415659, norādot vārdu un uzvārdu.

21.septembrī laikrakstā “Dzirkstele” izsludinātā konkursa atbildes: 1. a) Lauku atbalsta dienesta direktors ir Ģirts Krūmiņš; 2. b) 2020.gadā izstādē bija 250 dalībnieki; 3. a) 2020.gadā izstādē bija 7900 apmeklētāji. Divus ielūgumus uz lauksaimniecības un meža tehnikas izstādi “Rāmavā” laimējis Ņikita Žugors. Balvu var saņemt redakcijā.