Ģimenes ārsts: Primāro veselības aprūpi paralizē iestāžu nespēja nodrošināt vienādus algoritmus par Covid-19 kontaktpersonu novērošanu
Galvenais iemesls, kāpēs Covid-19 pandēmijā
paralizēta primārās veselības aprūpes joma, ir atbildīgo iestāžu
savstarpējā nespēja komunicēt un nodrošināt vienādus algoritmus, kā
īstenot Covid-19 kontaktpersonu novērošanu un aprūpi, žurnālistiem
atzina Lauku ģimenes ārstu asociācijas valdes loceklis, ģimenes ārsts
Ainis Dzalbs.
Dzalbs uzskata, ka primārās veselības aprūpē ir iestājies haoss, anarhija un dezorganizācija. Patlaban pieprasījums pēc primārās veselības aprūpes pakalpojumiem ir tik liels, kas mediķi nespēj sniegt savlaicīgu palīdzību visiem akūtajiem un hroniskajiem pacientiem.
"Galvenais iemesls, kāpēc paralizēta primārās veselības aprūpes joma ir atbildīgo iestāžu - Veselības ministrijas un, iespējams, Izglītības un zinātnes ministrijas savstarpēja nespēja komunicēt un nodrošināt vienādus algoritmus, kā nodrošināt Covid-19 kontaktpersonu novērošanu un aprūpi Latvijā. Patlaban izveidojusies situācija, ka skolas ir saņēmušas vienus algoritmus, bet ģimenes ārsti citus, kas savā starpā nav savienojami," uzsvēra Dzalbs.
Viņš paskaidroja, tas kalpo par iemeslu, ka vairāki tūkstoši cilvēku, kuri ir kontaktpersonu statusā un absolūti veselie bērni vēršas ģimenes ārstu praksēs, aizņem telefona līnijas un pierakstu laikus, lai tikai atrisinātu šīs birokrātiskās lietas, lai gan tam mediķu palīdzība nav vajadzīga.
Tāpēc ir pacienti, kuri nespēj sazvanīt ģimenes ārstu prakses un mediķi fiziski nevar nodrošināt palīdzību tiem, kuriem tā visvairāk ir nepieciešama.
"Es aicinu skolas nodrošināt testēšanu saviem skolēniem desmitajā dienā, un, ja šie testi ir negatīvi, tad laidiet viņus atpakaļ skolās un nesūtiet bērnus pie ģimenes ārstiem. Ja mēs viņus sāksim apkalpot, tad pieraksts pie ģimenes ārstiem pieaugs par piecām, iespējams, desmit dienām," norādīja Dzalbs.
Ņemot vērā to, ka šai situācijai nav rasts risinājums, Dzalbs arī aicināja pacientus, kuriem pietrūkst medikamenti, neatstāt recepšu pagarināšanu uz pēdējo brīdi.
"Zvaniet laikus un veidojiet medikamentu iekrājumus vismaz divām nedēļām, jo mēs nespējam nodrošināt receptes konkrētajā dienā. Ja nepieciešami plānveida pakalpojumi, tad saskaņojiet tos laikus, bet neatliekamās situācijās zvaniet ģimenes ārstiem, un tie mēģinās rast palīdzību," uzsvēra Dzalbs.
Savukārt uzrunājot ģimenes ārstus, Dzalbs aicināja iespēju robežās nodrošināt neatliekamo un plānveida palīdzību hroniskajiem pacientiem. "Atsakāmies pildīt birokrātiskos darbus, ar ko esam pārņemti, jo papildu pienākumi apdraud pieejamību veselības aprūpes pakalpojumiem tajās situācijās, kad tas visvairāk nepieciešams," uzsvēra Dzalbs.
Kategorijas
- Afiša
- Sporta pasākums
- Izstāde
- Koncerts
- Balle
- Teātris
- Pasākums
- Baznīcā
- Meistarklase
- Kino
- Izlaidums
- Jauniešiem
- Senioriem
- Bibliotēkā
- Bērniem
- Tirdziņš
- Laikraksta arhīvs
- Foto un video
- Palīdzēsim ķepaiņiem!
- Mēs pamanījām!
- Citas ziņas
- Atbildam lasītājiem
- Reklāmraksti
- Veselība
- Kultūra un izklaide
- Dzīvespriekam
- Konkursi
- Horoskopi
- Sports
- Cope un medības
- Vietējās ziņas
- Kriminālziņas
- VĒLĒŠANAS 2017
- SAEIMAS vēlēšanas
- Pašvaldību vēlēšanas
- Vārds deputāta kandidātam!
- Latvijas ziņas
- Noderīgi
- Interesanti
- Eiropas Savienībā
- Laika ziņas
- Skolēnu, jauniešu aktivitātes
- Statiskas lapas
- Ceļojumi
- Ēdamprieki
- Projekti
- Projekts "Riska bērni"
- Projekts "Saimnieko gudri"
- Projekts "Kam ticēt?"
- Projekts "Medijs vai mediju izstrādājums?"
- Projekts "Paver plašāk logu no senatnes"
- Projekts "Mediju kritika"
- Projekts "10 gadi Gulbenes novadā - vai veiksmes stāsts?"
- Projekts "Rūpēsimies par vidi!"
- Projekts "Mediju projekts"
- Projekts "Vide"