Dzirkstele.lv ARHĪVS

Pirmās 100 dienas amatā izturētas

Diāna Odumiņa

2021. gada 8. oktobris 00:00

1343
Pirmās 100 dienas amatā izturētas

Ir pagājušas 100 dienas, kopš Gulbenes novada domes priekšsēdētāja krēslā sēdies deputātu vairākuma uzticību guvušais Andis Caunītis no “Latvijas Reģionu Apvienības” (LRA). Jāatgādina, ka iepriekšējā deputātu sastāva darbības laikā viņš bija novada domes priekšsēdētāja vietnieks. “Dzirksteles” aktuālā intervija ar A.Caunīti kā novada pašvaldības vadītāju ar jau pavisam citu un lielāku atbildību.
– Šajās 100 dienās esat bijis arī cilvēkos, nevis tikai kabinetā?
– Mēdz teikt, ka laimīgs cilvēks pulkstenī vai kalendārā neskatās. Nevarētu teikt, ka esmu milzīgi laimīgs vai nelaimīgs. Īstenībā pats nebiju parēķinājis, kad tās 100 dienas amatā būs pagājušas. Daudz vai maz? Tas ir ļoti relatīvi. Dzīvoju saspringtā, raitā darba režīmā. Šajā laikā esmu centies aizbraukt uz pagastu pārvaldēm. Ir pagasti, kuros esmu bijis vairākas reizes. Esmu bijis klāt biedrības “Sateka” organizētajās iedzīvotāju diskusijās, esmu piedalījies pagastos rīkotajās talkās, citos pasākumos, kā arī bijis klāt dažādās sacensībās. Ar prieku noskatījos, kā “Gulbenes apļos” startēja vismazākie skrējēji. Gribas, lai viņiem vēlāk nepazūd interese par sportu, par aktīvo dzīvesveidu. Lai nav tā, ka paaugoties viņi visu brīvo laiku sāk atdot viedtālrunim.
Šajās aizvadītajās 100 dienās ar iedzīvotajiem ir bijušas dažādas sarunas. Bet visvairāk – par novada autoceļu stāvokli – par to sūdzas visbiežāk. Nupat manās rokās ir nonākusi kāda iedzīvotāja rakstīta vēstule, kas adresēta gan premjeram, gan pašvaldībai. Runa ir par valsts nozīmes ceļa posmu. Vērsīšos BOVAS “Latvijas Autoceļu direkcija”. Risināsim jautājumu.
Šis ir arī pandēmijas laiks. Laiks, kad esam bažīgi par to, kas notiek uz Latvijas-Baltkrievijas robežas. Drošības jautājumi ir ļoti svarīgi.
– Vai normāli, ja novada domē ir gan koalīcija, gan opozīcija?
– Tā ir veselīga prakse. Tas ir vajadzīgs. Gribas salīdzināt ar kritikas nozīmi, piemēram, teātra mākslā. Ja kritika ir objektīva, tā ir virzoša. Tas pats politikā. Ja kritikai līdzi nāk priekšlikums, tas ir vērtīgi. Novada domē mums ne tik sen izvērsās diskusija par telpu piešķiršanu biedrības “Latvijas Sarkanais Krusts” darbībai Gulbenē. Vai varam piedāvāt ko labāku? Ja nav, par ko mēs plosāmies? Ir jāpaciešas, kamēr atrodam citu risinājumu.
– Koalīcija ir saņēmusi arī publisku nosodījumu no opozīcijas pārstāvjiem...
– Ja ir aizdomas par interešu konfliktu, par likumpārkāpumu, par korupcijas pazīmēm, tad jāvēršas ne jau “Dzirksteles” redakcijā, kā to izdarīja deputāts Aivars Circens (“Latvijas attīstībai”), bijušais rajona virsprokurors. Es ceru, ka viņš tomēr ir vērsies citur, ja ir saskatījis pārkāpumus. Pretējā gadījumā šo situāciju var uzskatīt par cilvēka pazemošanu. Ir runa par sievieti... Tas ir tāds ētikas jautājums.
– Tas par Guntras Rones (LRA) apstiprināšanu Stāmerienas pagasta pārvaldes vadītājas amatā?
– Līdz lēmuma pieņemšanai novada domes sēdē jau tikām izrunājuši to, ir vai nav interešu konflikts.
Es uzdevu tiešus jautājumus deputātam Aināram Brezinskim (LRA). Atbilde bija – interešu konflikta nav. Un A.Brezinskis balsoja par G.Rones kandidatūru novada domes sēdē.
Var jau teikt – labāk būtu visos aizdomu gadījumos norobežoties, paiet nost. Taču tad var gadīties, ka vienreiz vispār nebūs, kam nobalsot, – katrs saskatīs sev kaut kādus riskus, iemeslus, lai atteiktos piedalīties balsojumā.
Protams, šī situācija lika aizdomāties. Tomēr nesaukšu to par dzīves mācību.
– Katram ir dota vārda brīvība.
– Es vienmēr esmu mēģinājis teikt, ka mana brīvība beidzas tur, kur sākas kāda cita cilvēka brīvība. Ja es ar savu brīvību kādu sāku ierobežot vai uzmākties virsū, tad tas ir par daudz. Katram mums ir jāzina robeža. Negribas te pieminēt “sarkano līniju”... Ir jājūt, kad vajag ievērot distanci.
– Pēdējā domes sēdē bija runa par biznesa inkubatora darbību Gulbenē. Ir kādas problēmas?
– Kad es sāku strādāt kā novada domes priekšsēdētājs, pie manis uz pirmo sarunu atnāca pašvaldības uzņēmējdarbības konsultante Liena Kazāka. Viņa man jautāja: “Kāds ir jūsu plāns?” Es pretī: “Vispirms iepazīstiniet ar savu plānu, kā domāts strādāt līdz gada beigām! Tad skatīsimies.” Viņa skatās uz mani un laikam domā, ko es no viņas gribu. Un tādi paši bija deputāta Normunda Audziša (ZZS) uzstādījumi novada domes 30.septembra sēdē. Ja biznesa inkubatorā neesam varējuši izpildīt šogad plānoto, jāsaprot, kāpēc un ko varam labot. Lai nav tā, ka nākamajam gadam mēs atkal uzliekam plānu un atkal nevaram realizēt. Jāsaprot, kas jāmaina darbības virzienos. Te nav politika. Te ir praktiskā darbošanās.
– Zinām par Šķieneros plānoto industriālo centru. Bet kur tāds būs Gulbenē?
– Gulbenē plānojam attīstīt teritoriju aiz degvielas uzpildes stacijas “Neste” Brīvības ielā. Tā ir teritorija pie Zaļās ielas. Cilvēki ir jautājuši, kādēļ tā iela ir būvēta, ja ved uz strupceļu. Bet ar kaut ko ir jāsāk! Sākam ar ceļa būvi. Gribētos, lai attīstās teritorija. Pašiem par to ir jādomā.
– Pašvaldībai trūkst publiski pielietojamu ēku un vienlaikus ne visas esošās vajag...
– Jā, ne jau velti pašvaldība vēlas no valsts pirkt ēku Gulbenē, Klēts ielā, jo mums pietrūkst brīvu telpu savām iestādēm. Tajā pašā laikā Zemessardze izrāda interesi par SIA “Gulbenes nami” atstāto ēku Gaitnieku ielā. Mums savukārt ir izdevies atrast pielietojumu bijušajai Galgauskas skolas ēkai. Diemžēl bijušās K.Valdemāra skolas ēka stāv tukša. Ja vēl vienu ziemu tā būs neapkurināta, stāvoklis strauji pasliktināsies. Deputāts Gunārs Ciglis (“Latvijas attīstībai”) uzstāj, ka šī ēka jāpatur pašvaldības īpašumā. Vietējie to nesaka. Arī Kalnienā saprot, ka pašvaldībai vajadzētu atpirkt turienes parku, bet ne bijušās skolas ēku, jo to mums nevajag. Būs jārunā ar īpašniekiem, vai piekritīs nodalīt un pārdot parka daļu. Tā ir publiska, liela teritorija centrā. Gribas, lai cilvēkiem tur būtu patīkami uzturēties un atpūsties. Arī Druvienā mums ir vesela virkne ēku, par kurām ir jāpadomā. Rankas vēsturiskās Lutera skolas ēku esam pārdevuši, bet Zemesgrāmatā tā vēl ir uz pašvaldības vārda, jo pārdošanas summa vēl līdz galam nav samaksāta.
– Vai ir doma pirkt arī agrāko Gulbenes slimnīcas infekciju nodaļas ēku, kura ilgstoši stāv tukša?
– Tā ir bezsaimnieka māja, kura atrodas uz akciju sabiedrības “Latvijas Pasts” zemes. Deputāti par to ir ierunājušies. Nopirksim, bet... rindas kārtībā sakārtošanu vēl gaida arī Sarkanā pils. Novada vēstures un mākslas muzejs gribētu gan vienu, gan otru ēku un vēl citas, kuras izmanto muižas kompleksā. Paņemt varam visu, bet kaut kādai lietderībai ir jābūt. Kaut kādam balansam jābūt. Turklāt kultūras pieminekļa atjaunošana vienmēr ir grūtāk realizējama un sarežģīta. Tāpēc ir jāsaliek prioritātes. Druvienas kultūras nams arī gaida sakārtošanu un Rankas meža skola, kuru esam pārņēmuši. Arī bijušās Rēveļu skolas ēkai, kurā atrodas bibliotēka un kultūrvēsturiskā mantojuma centrs, ir jāsakārto apkure.
– Nepadarītie darbi. Tādus pašvaldībā saskatāt?
– Par ko ir runa? Par iepriekš nepadarīto vai tagad? Ne viss, ko iesākām un nepabeidzām iepriekšējā novada domes sasaukumā, veiksmīgi risinās tagad. Piemēram, Valsts policijas ēkā izveidojām atskurbtuves telpas. Šogad bez rezultāta beidzās pašvaldības izsludinātais publiskais iepirkums “Atskurbtuves pakalpojumu nodrošināšana”. Vai jāiet tālāk? Arī tad, ja redzam – atskurbtuves darbība Gulbenē no ekonomiska viedokļa būs ar lielu mīnusu? Varbūt izdevīgāk ir vest cilvēkus atskurbināšanai uz Balviem vai varbūt pat uz Cēsīm? Tur vienalga būs zaudējumi, tomēr izmaksas būs saprātīgākas. Arī tagad mēs atskurbināšanai vedam uz Balviem un tie ir nemitīgi zaudējumi.
Te ir stāsts par to, ka ir svarīga šī joma, bet ir vēl citas, kuras arī svarīgas. Kur tad mēs ieguldām vairāk? Izmaksas reālajai darbībai no atskurbtuves izveides ieceres Gulbenē... Ieliksim dežurantu. Būs dienas bez neviena klienta... Es jau priecātos, ja vispār arī nebūtu neviena!
– Bet varbūt Gulbenē vajag HIV profilakses punktu, lai pievērstu uzmanību narkotiku atkarības problēmai jauniešu vidū?
– Jebkura veida atkarības ir smaga problēma, tāpēc nevajadzētu žēlot līdzekļus līdz tam brīdim, lai bērni, jaunieši nenonāktu atkarībās. Ja tas ir noticis, atgriezt atpakaļ cilvēku normālā dzīvē ir divtik grūtāk. Līdzekļi nav jāžēlo tam, lai bērni un jaunieši pilnvērtīgi un saturīgi pavadītu brīvo laiku. Bet ir daži, kuri vienmēr būs nolemti, un mēs tur neko... Tāpēc maksimāli jādod atbalsts tiem, kuri ieinteresēti dziedāt korī, dejot kolektīvā, sportot, skrūvēt kaut ko, lai brauktu BMX trasē. Ir jāpalīdz, ir jāiesaistās, jāiet pretī.
– Ir jau ne viens vien iesāktais projekts, kas jaunajiem deputātiem jāturpina.
– Jā, nākamgad uzsāksim sporta laukuma rekonstrukciju Gulbenē, Skolas ielā. Dienaskārtībā ir pilsētas lielā stadiona otrās kārtas iecere. Tur N.Audzišs arī ir komisijā. Kad būs pieņemts lēmums par labāko risinājumu, būs jāiet tālāk – kā projektēt, kā sadalīt kārtās veicamos darbus. Tāpat Stāmerienas pilij pašlaik rit projektēšanas darbi. Visticamāk, nākamā gada sākumā tie noslēgsies. Tad skatīsimies, kādas ir iespējas līdzfinansējuma piesaistē. Savukārt Gulbenes Gulbīšu parkā veicamos rekonstrukcijas darbus arī gribam sadalīt. Pašlaik par to runājam.
– Vakcinācija pret Covid-19. Ne visi pašvaldības iestādēs strādājošie to izvēlas.
– Tas ir ļoti jūtīgs temats. Tā ir mūsu jebkura cilvēka spēja analizēt dažādu informāciju. Publiskajā telpā ir ļoti daudz viltus informācijas un pārspīlējumu. Tas var būt, ka kādam ir alerģiska reakcija uz vakcīnu. Bet cik daudz cilvēku pasaulē jau ir vakcinēti! Un tas patiešām palīdz! Ar vakcinācijas palīdzību ir jau apkarota trakumsērga un daudzas citas slimības. Mēs to esam darījuši un darām. Šobrīd mēs sakām – ir jādod cilvēkiem izvēles tiesības. Bet kādas izvēles iespējas mēs atstājam medicīnas darbiniekiem pēc tam, kad saslimstam? Vai mēs dodam tiesības izvēlēties arī viņiem, kā rīkoties? Vai strādāt 24 stundas un izvērtēt, kam sniegt un kam nesniegt palīdzību?
Izteikšos ciniski. Liekas, ka valstī tagad nav citu problēmu un citu saslimšanu, kā vien Covid-19. Tas dominē pār visu. Pat kaitinoši. Mūsu pašvaldības saistošajos noteikumos ir paredzēts atbalsts tiem, kuri slimo ar tuberkulozi. Bet šodien šo slimību, tāpat HIV, onkoloģiskās, kā arī sirds un asinsvadu saslimšanas, aizēno Covid-19. Skumji. Es nevienā brīdī neapšaubu koronavīrusa lipīgumu, bet vai mēs izbalansējam tā, lai neviens neciestu?
– Jaungulbenes sila mācība – tā ir pieredze?
– Jā. Un dalītas domas vienalga. Vēl tagad man jautā, kāpēc pirms sila pārdošanas procesa uzsākšanas netika jautāts sabiedrības viedoklis. Tāpēc, ka novada domē vispār nebija nekādu šaubu un nekādu iebildumu. Pretenzijas parādījās tikai tad, kad vajadzēja apstiprināt izsoles rezultātus. Tad tika uzjundītas emocijas par to, kam tieši pārdod. Ja tā būtu akciju sabiedrība “Latvijas valsts meži”, tad varbūt nebūtu iebildumu...
Ja runājam par sabiedrības iesaistīšanu, es gribu to redzēt dažādos līmeņos. Arī tad, kad Meža dienās Jaungulbenes silā bija koku stādīšanas talka, pats tur piedalījos divas reizes un tur nekādus iebildumus nedzirdēju. Bet es gribētu diskusiju, vai varam aprūpēt pašvaldības mežus talku veidā. Kad Gulbenē, Emzes un Spārītes parkā tiek organizētas talkas, kāda ir sabiedrības līdzdalība? Kāda sabiedrībai ir interese atnākt un kaut ko izdarīt?
Jebkurai pašvaldības zemes platībai ir jābūt efektīvi izmantotai. Tagad novada domē ir atvērta diskusija par mazdārziņiem. Agrāk no iedzīvotājiem pēc tiem bija lielāks pieprasījums, zeme tika apsaimniekota. Tagad lielākā daļa mazdārziņu ir nolaisti. Bet tā ir pašvaldības zeme! Tad ir jāpieņem lēmums. Viens no variantiem – pārdot zemi.
Protams, diskusijās nekad nebūs vienota viedokļa, taču svarīgi ir piedalīties! Nesen biju klāt kādas daudzdzīvokļu mājas dzīvokļu īpašnieku sapulcē, kur bija runa par ārējā finansējuma piesaisti kopīpašuma sakārtošanai. Domas bija dažādas. Taču atnāca pilnīgi visi dzīvokļu īpašnieki! Tas priecē. Svarīgi, lai nav vienaldzības, kura parādās uz pašvaldības un Saeimas vēlēšanām. Es saku tā. Ja kādu mīli, tas ir labi, ja ienīsti, var saprast, bet, ja ir vienaldzība, tas ir skumji vai pat nožēlojami.
Kļūda tur, ka mēs par maz sabiedrībai skaidrojam procesus, par maz dodam informāciju. Informācijas trūkums bieži vien rada dezinformāciju.
– Pašvaldība komunikācijai ar sabiedrību piesaista sabiedrisko attiecību aģentūru. Bet jums ir savi sabiedrisko attiecību speciālisti!
– Ja ir runa par zīmolvedības un mārketinga komunikācijas stratēģiju, deputāti izrunāja jau pagājušajā gadā un vienojās par risinājumu. Tas bija ieplānots budžetā. Ja tā bija nolemts, pašlaik procesu turpinām.