Dzirkstele.lv ARHĪVS

Gulbenē un Rankā vakcinē aptuveni 200 cilvēkus

Inita Savicka

2021. gada 26. oktobris 00:00

15
Gulbenē un Rankā vakcinē aptuveni 200 cilvēkus

Piektdien, 22.oktobrī, SIA “Balvu un Gulbenes slimnīcu apvienība” kārtējo reizi bija organizējusi vakcināciju pret Covid-19 “bez pieraksta”. Cilvēku atsaucība tai atkal bija liela.
SIA “Balvu un Gulbenes slimnīcu apvienība” Gulbenes struktūrvienības galvenā ārste Sigita Drubiņa, kura apvienībā koordinē arī vakcinācijas procesu, “Dzirkstelei” stāsta, ka kopumā gan Gulbenē, gan Rankā vakcinēti aptuveni 200 cilvēki. Vakcinācija notika ar “Janssen” un “Pfizer” ražotajām vakcīnām, un cilvēku izvēle, kurai dot priekšroku, bija aptuveni līdzīga. Vakcinēties nāca dažādu vecumu cilvēki.
Viņa arī saka, ja būs pieprasījums, tad arī turpmāk vēl varētu organizēt “dzīvo rindu”. “Piektdiena parādīja, ka interese ir. Lemsim un domāsim. Pieļauju, ka varētu atkal organizēt vakcināciju “bez pieraksta”,” stāsta S.Drubiņa.
Covid-19 nodaļa joprojām pilna
S.Drubiņa stāsta, ka Balvu slimnīcas Covid-19 nodaļa joprojām strādā ar simtprocentīgu noslodzi. Mediķu palīdzība slimnīcas Covid-19 nodaļā galvenokārt nepieciešama nevakcinētajiem. Ir gadījumi, kad Covid-19 saslimušo pārved uz citu slimnīcu, ja ir, kur pārvest, bet ir atsevišķi gadījumi, kad saslimušais gaida tranzītnodaļā, līdz atbrīvosies vieta Covid-19 nodaļā. Covid-19 nodaļā ārstējās dažāda vecuma cilvēki.
S.Drubiņa norāda, ka mēs neatšķiramies ne ar ko citu uz visas Latvijas fona. Covid-19 nodaļā nokļūst arī pa kādam vakcinētam pret Covid-19 slimniekam. “Daži vakcinētie nonāk slimnīcā, jo mājās netiek galā. Viņi nav smagā stāvoklī, viņiem dažas dienas ir nepieciešama ārstēšana slimnīcā, bet viņi arī ātrāk tiek uz kājām nekā nevakcinētie,” stāsta ārste.
Tiek nodrošināta akūtā un neatliekamā medicīniskā palīdzība
S.Drubiņa arī atgādina – lai gan noteikta mājsēde valstī noteiktās ārkārtējās situācijas laikā, joprojām Balvu uzņemšanas nodaļa un Steidzamās medicīniskās palīdzības punkts Gulbenē ir atvērti visu diennakti un tiek nodrošināta akūtā un neatliekamā medicīniskā palīdzība. S.Drubiņa uzsver, ja nepieciešama mediķu palīdzība, tad ir jādodas pēc palīdzības.
“Nav tā, ja naktī ir slikta pašsajūta, cilvēks nedrīkst nekur vērsties. Iespējams, “ātrā palīdzība” ir noslogota, bet varbūt cilvēki var paši ar savu transportu nokļūt uz šīm nodaļām, lai saņemtu palīdzību. Lai nav tā, ka pēc tam ir novēloti un ielaisti gadījumi. Neviens jau nav atcēlis slimošanu. Iespējams, cilvēki baidās doties pēc palīdzības, domājot, ka mēs nestrādājam, un kaites līdz ar to paliek ielaistas. Bet nodaļas strādā!” norāda S.Drubiņa.
Tikai jāatceras, ka laika posmā no pulksten 20.00 līdz 5.00, dzīvesvietu vai uzturēšanās vietu atstājot, obligāti ir jābūt aizpildītam pašapliecinājumam, kas norāda pamatotu nepieciešamību doties ceļā. Pašapliecinājumu var aizpildīt rakstiski brīvā formā (drukātā formātā gan uz konkrētās veidlapas parauga, gan pēc piemēra uz baltas lapas) vai elektroniski savā viedierīcē.
Pašapliecinājums pieejams: “www.vp.gov.lv”.
Arī vakcinētām kontaktpersonām jāievēro mājas karantīna
Turpinoties saslimstības pieaugumam Latvijā, Slimību profilakses un kontroles centrs vērš uzmanību un atgādina par rīcību, ja esi bijis kontaktā ar Covid-19 saslimušo vai parādījušies slimības simptomi un ir pieteikts Covid-19 tests: jāierobežo kontakti līdz minimumam, ja iespējams, nedoties uz veikalu, neizmantot sabiedrisko transportu. Ja saņemts Covid-19 pozitīvs testa rezultāts, jāpaliek mājās stingrā izolācijā, kā arī jāsazinās ar mājiniekiem un jāinformē, ka esi Covid-19 pozitīvs. Ja viņi devušies darba gaitās, jālūdz, lai atgriežas mājās, jo šie cilvēki ir kontaktpersonas. Ja Covid-19 inficētais ir strādājis darbavietā klātienē, jāsazinās ar darba devēju un jāinformē par pozitīvu Covid-19 testa rezultātu, lai darbavietā var noteikt kontaktpersonas. Jāsazinās ar ģimenes ārstu. Maksimāli jānovērš kontakti ar tiem, kuriem inficēšanās gadījumā ir lielāks risks ar Covid-19 slimot smagāk, piemēram, senioriem un cilvēkiem ar hroniskām saslimšanām (paaugstināts asinsspiediens, sirdsdarbības traucējumi, diabēts, onkoloģiskas saslimšanas un citi). Pārtraukt stingro izolāciju drīkst tikai ar ārstējošā ārsta slēdzienu.
Ja cilvēks ir noteikts kā Covid-19 saslimušā kontaktpersona, viņam ir paaugstināts risks saslimt, tādēļ jānovēro veselība 14 dienu laikā (no pēdējās kontakta dienas). Ja parādās simptomi, nekavējoties jāsazinās ar savu ģimenes ārstu. Jāievēro karantīna, uzturoties dzīvesvietā. Slimību profilakses un kontroles centra pārstāve Ilze Arāja “Dzirkstelei” skaidro, ka no 21.oktobra līdz nākamā gada 12.janvārim arī vakcinētām kontaktpersonām jāievēro mājas karantīna (nedrīkst doties uz darbu, sabiedriskām vietām). Savukārt darbavietās, kur darbs norit klātienē, visiem jānēsā sejas maskas.