Dzirkstele.lv ARHĪVS

Vakcīna pret Covid-19 pasargā no smagas slimības gaitas

Inita Savicka

2021. gada 29. oktobris 00:00

843
Vakcīna pret Covid-19 pasargā no smagas slimības gaitas

Novadniece Zanda Maltauniece studē Rīgas Stradiņa universitātes studiju programmā “Medicīna”. Šobrīd viņa ir 5.kursa studente, bet, lai sevi sauktu par ārsti, vēl ir atlicis pusotrs gads.
Kopš šī gada janvāra Zanda ir pievienojusies Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas komandai. Viņa veic māsas pienākumus vienā no lielākajām Covid-19 intensīvās terapijas nodaļām. “Dzirkstelei” viņa atklāj skarbo Covid-19 ainu slimnīcā, kurā strādā.
“Šobrīd esošā situācija visā slimnīcā atbilst “ārkārtas stāvokļa” terminam. Manā nodaļā brīvu vietu nav. Kopš 23.septembra nodaļa ir pilna. Katru nedēļu slimnīcā tiek aizvērtas parastās nodaļas un to vietā atvērtas Covid-19 nodaļas. Šobrīd jaunākā nodaļa atrodas pat pirmā stāva vestibilā. Liela problēma ir ne tikai jaunu nodaļu atvēršana, bet arī medicīnas personāla piesaiste, kas rezultējas ar to, ka viens medicīnas darbinieks strādā līdz pat 240 stundām mēnesī. Personāla trūkuma dēļ māsu darbu dara studenti, savukārt ārstu darbu dara rezidenti. Salīdzinot ar iepriekšējo slimības vilni, šobrīd pacientu stāvoklis ir smagāks, procentuāli vairāk ir pieslēgti pie augstas koncentrācijas un plūsmas skābekļa aparātiem. Pacientiem ir grūtāk izveseļoties, slimnīcā pavada ilgāku laiku,” stāsta Zanda.
Covid-19 raksturīga pārveidošanās – mutācija
Covid-19 ir lipīga infekciju slimība, kuru ierosina vīruss SARS coV-2. Tā ir elpceļu infekciju slimība, kurai, tāpat kā citām elpceļu saslimšanām, raksturīga sezonalitāte – biežāk pacienti saslimst tieši rudenī un ziemā. Galvenais izplatīšanās ceļš ir gaisa – pilienu veidā, tātad izplatās kopā ar pavisam sīkām siekalu daļiņām, kad cilvēks runā, šķauda vai klepo.
Zanda skaidro, ka vakcinācija pret Covid-19 ir galvenā sastāvdaļa no kompleksa “sevis aizsargāšanas komplekts”, kas ietver vakcināciju, pareizu maskas lietošanu, roku mazgāšanu vai dezinfekciju, distances ievērošanu, kā arī ne mazāk svarīgu lietu, ar ko cilvēki visbiežāk grēko – labu miegu, sabalansētu uzturu un fiziskajām aktivitātēm. “Komplekts spēj mūs aizsargāt tikai tad, kad visas tā sastāvdaļas tiek ievērotas,” uzsver Zanda. Viņa skaidro, ka vakcinācija pēc savas būtības ir aktīvā imunizācijas metode. Tieši tāda pati kā slimības izslimošana. Šajā procesā ķermenī veidojas antivielas, kas pasargās no atkārtotas inficēšanās un smagas slimības gaitas.
“Vienkāršoti runājot, gan vakcinējoties, gan slimojot, mēs ķermenī izveidojam “armiju”, kas cīnīsies ar “iebrucējiem” – vīrusu. Pašreizējie pētījumi liecina, ka, izslimojot Covid-19, antivielas mūs ir spējīgas pasargāt tikai sešus mēnešus, tomēr vakcīna pasargā mūs ilgāk. Kā vienkāršotu piemēru varam izskatīt gadījumu, kad cilvēks, sauksim viņu par Jāni, Covid-19 ir jau izslimojis šī gada martā. Tātad ir jau pagājis pusgads un Jānis atkal var saslimt, un otrajā reizē slimības smagums var būt tikpat smags vai pat smagāks nekā pirmajā saslimšanas reizē (ņemot vērā, ka Covid-19 vīrusam ir ļoti raksturīga pārveidošanās – mutācija, kad katra jaunā mutācija ir aizvien lipīgāka un agresīvāka nekā iepriekšējā). Jānim savas “iekšējās armijas” vairs nav, un viņš slimo otrreiz. Iepriekš aprakstītajam cilvēkam ir kaimiņš Pēteris. Pēteris, tāpat kā Jānis, ar Covid-19 izslimoja jau martā, bet augustā devās vakcinēties. Pēterim antivielu daudzums ir lielāks, aizsardzība ir noturīgāka, kā arī spējīgāka pret jauniem vīrusa variantiem. Pēterim “iekšējā armija” ir liela, tā ir gatava darbam. Ierodoties “iebrucējiem” – vīrusam, tā ātri tos iznīcinās, un Pēteri slimība neskars vai viņš izslimos viegli,” stāsta Zanda, uzsverot svarīgo – vakcīna nepasargā no saslimšanas, bet pasargā no smagas slimības gaitas un nonākšanas slimnīcā!
Redzot ikdienu slimnīcā, aina ir skarba. “Tā patiešām ir taisnība – gan intensīvās terapijas palātās, gan arī reanimācijas palātās nonāk nevakcinēti cilvēki, ar ļoti retiem izņēmumiem,” saka Zanda.
Bailēm nav pamata
Joprojām ir cilvēki, kuri netic vakcīnām, jo tās esot pārāk ātri izgudrotas. Zanda to saprot, jo tas ir cilvēka dabā – baidīties no nezināmā. Tā ir pilnīgi dabīga aizsargreakcija, bet šajā situācijā bailēm nav pamata, jo, lai vakcīnas tik ātri tiktu izgatavotas, pie tām tika piesaistīti visi zinošākie prāti vienlaikus.
“Iepriekš šāda rīcība nav tikusi veikta, tai nebija pamata. Pasaule neatradās pandēmijas situācijā, kas ar katru dienu straujāk uzņem gaitu, tāpēc iepriekš vakcīnu izveidošana prasīja ilgāku laika posmu. Vakcīnas ir drošas, tās ir pārbaudītas, izgājušas dažādus izpētes posmus, kā arī noslēgumā saņēmušas gan Amerikas, gan arī Eiropas zāļu pārvaldes apstiprinājumu to lietošanai,” uzsver Zanda.
Kopīgi vakcinējoties, veidojam arī kolektīvo imunitāti
Pandēmijas laikā ikvienam jāievēro piesardzība – pareiza masku nēsāšana, roku mazgāšana, distances ievērošana, neciemošanās. Zanda stāsta, ka nepareiza masku nēsāšana un ikdienas higiēnas neievērošana ir plaša problēma visā Latvijā. Viņa uzsver, ka medicīniskā maska ir paredzēta vienreizējai lietošanai – maksimums četras stundas. Tai ir jānosedz gan mute, gan deguns, jābūt cieši pieguļošai. Pirms maskas uzlikšanas un pēc maskas noņemšanas ir jānomazgā vai jādezinficē rokas. Tas ir pamatu pamats, kas ne tikai jāzina, bet arī jāmāk veikt jau kopš bērnības. Šo darbību veikšana aizsargā mūs ne tikai pret Covid-19, bet pret visām rudens vīrusu infekcijām, kas ir aktuālas šajā laikā.
Pieaugot Covid-19 izplatībai, no 21.oktobra līdz 14.novembrim Latvijā ir ieviesta mājsēde ar mērķi apturēt galveno infekcijas izplatības ceļu – klātienes kontaktēšanos. Tas ir nepieciešams, lai kopīgiem spēkiem palīdzētu mūsu veselības aprūpes sistēmai, kura piedzīvo pārslodzi. Šobrīd visiem vajadzētu būt vienotiem, ievērot ierobežojumus, mājsēdi un doties vakcinēties.
“Tas ir pats svarīgākais, ko mēs visi kopīgi esam spējīgi darīt! Vakcīna veido ne tikai paša cilvēka imunitāti pret vīrusu, bet, kopīgi vakcinējoties, mēs veidojam arī kolektīvo imunitāti, tādā veidā pasargājot arī tos cilvēkus, kuriem smagu komplikāciju dēļ vakcīnas nav iespējamas. Šeit vēlos īpaši uzsvērt arī to, ka, vakcinējoties un ievērojot visus ierobežojumus, īpaši uzsverot distances ievērošanu un neciemošanos, mēs samazinām vīrusa izplatību, tā radot drošu vidi arī maziem bērniem, kuru drošība un veselība pašlaik ir tikai pieaugušo rokās,” norāda Zanda.