Azerbaidžānai ir svarīga sadarbība ar Gulbeni
Gulbenes novada vēstures un mākslas muzeja darbinieki turpina veicināt kultūras un mākslas apmaiņas kopprojektus arī tālu prom no Latvijas. Muzeja direktore Valda Vorza un projektu vadītāja Ilze Vanaga nupat atgriezušās no Baku, kur tika aizvests īpašs vēstījums par lietišķās mākslas meistariem Jūliju Madernieku un Jūliju Straumi.
“Ir liels prieks par iespēju strādāt ar tik radošiem, Latvijas mākslu, kultūru un savu novadu mīlošiem cilvēkiem kā Gulbenes novada vēstures un mākslas muzeja pārstāvji. Ceru, ka uzsāktā sadarbība veiksmīgi turpināsies jau vistuvākajā laikā,” “Dzirkstelei” norāda Latvijas Republikas vēstniecības Azerbaidžānas Republikā pārstāvniecības vadītāja vietniece Vija Buša.
Bagātīgā Gulbenes vizīte
“Mums bija iespēja piedalīties Azerbaidžānas Nacionālā paklāju muzeja organizētajā konferencē “Mākslinieks un paklājs: šodien un rīt”. Šīs konfereneces tēma aptvēra pētījumus un tendences, kas saistās ar paklāju vēsturi, dizainu un nozīmību ne vien Austrumu, bet visas pasaules kontekstā. Mēs piedalījāmies ar vēstījumu par šiem abiem lietišķās mākslas dižgariem un viņiem veltīto pastāvīgo ekspozīciju Gulbenes muzejā “Divi Jūliji”. Kaukāza reģiona valstis joprojām interesējas par J.Straumes radošo darbību,” stāsta I.Vanaga.
J.Straume 16 savus dzīves gadus bija veltījis Kaukāza reģiona lietišķās mākslas mantojuma izzināšanai un saglabāšanai. Abi meistari darbojušies tekstilmākslas, tajā skaitā paklāju, dizaina jomā. Gulbenes muzejā izveidotā patstāvīgā ekspozīcija “Divi Jūliji” apvieno dažādās tekstilmākslas jomās radītus darbus, iedvesmojoties no meistaru radošā mantojuma.
Pārsteidzoši esot bijis klātienē aplūkot arī latviešu dizainera Jāņa Mitrēvica radīto ekspozīciju nelielajā kalnu ciematā Gobustānā, kā arī ieraudzīt kādu unikālu irākiešu izcelsmes arhitekta vienu no pēdējiem projektiem. “Šī ēka un tehniskais projekts bija brīnums. Tas mani ļoti pārsteidza, jo pati savulaik esmu studējusi arhitektūru. Varam tikai apbrīnot to vērienu un sajūtas, kas rodas absolūti kosmiskā ēkā ar formu tīrību un mākslas klātbūtni interjerā,” iespaidos dalās V.Vorza.
Ir jauni sadarbības plāni
V.Vorza cerīgi stāsta, ka tiks strādāts pie tā, lai jau nākamajā festivālā “Divi Jūliji”, kas notiks reizē ar pilsētas svētkiem, Gulbenes muzejā varētu tikt izstādīti mākslinieces Innas Kostinas darbi. “Tie ir ļoti saistoši. Skatītājiem viņas darbi noteikti būs pārsteigums. Viņa strādā glezniecībā, grafikā un batikā. Inna Kostina ir ļoti radoša un nozīmīga savas valsts mākslinieku pārstāve, kā arī pasniedzēja Azerbaidžānas Mākslas akadēmijā,” stāsta V.Vorza. Ir bijis liels prieks sastapt cilvēkus, kas turpina pētīt un ar savu darbu restaurēt pagātnes mantojumu.
Viņa uzsver, ka lielākais ieguvums no vizītes viennozīmīgi ir iegūtie kontakti un tālākie nopietnie sadarbības plāni. Tika apspriestas arī sadarbības iespējas ar Azerbaidžānas Nacionālās pašvaldību asociācijas vadītāju Tofiku Hasanovu, kurš vairākas reizes viesojies arī Gulbenē. Tāpat vasarā Gulbenes muzejā ciemojusies V.Buša, ar ko jau nekavējoties izvērsās mākslas un kultūras apmaiņas īstenošanas programma.
V.Buša norāda, ka sadarbība kultūras jomā ir nozīmīga daļa Latvijas un Azerbaidžānas divpusējās attiecībās, ko vēstniecība atbalsta visos līmeņos, tajā skaitā reģionālās sadarbības ietvaros. “Jebkurš sadarbības projekts veicina jaunas sadarbības iespējas. Tā Gulbenes novada vēstures un mākslas muzejā vasarā izstādītā tekstilmākslinieču Irisas Blumates un Ivetas Vecenānes izstāde “Viss pa divi” ar vēstniecības iesaisti un Ārlietu ministrijas “LV100” publiskās diplomātijas programmas atbalstu ir atceļojusi un šobrīd līdz 15.novembrim ir izstādīta Baku galerijā “Gazelli Art House”. Šī mūsdienu tekstila darbu izstāde ir pieteikums nākamgad Azerbaidžānas Nacionālajā paklāja muzejā plānotai izstādei par Jūlija Straumes mantojumu Azerbaidžānā un Kaukāzā, veidojot tiltu no pagātnes uz nākotni. Šoreiz esam sākuši ar mūsdienu Latvijas tekstila prezentāciju Azerbaidžānā, lai pievērstu uzmanību Latvijas tekstilmākslai un vēlāk iepazīstinātu ar J.Straumes daiļradi, kurš pagājušā gadsimta sākumā sniedza būtisku ieguldījumu Azerbaidžānas tradicionālo paklāju ornamentu saglabāšanā nākamajām paaudzēm. J.Straume arī laikā no 1908. līdz 1911. gadam strādāja Šušas mākslas skolā Kalnu Karabahā par rasēšanas un zīmēšanas skolotāju,” stāsta V.Buša.
Lai arī Azerbaidžānā diezgan daudz ir zināms par Latviju, V.Buša uzsver, ka ir vēl ļoti lielas iespējas, kuras gribētos izmantot, lai turpinātu popularizēt Latviju, tās kultūru un mākslu. “Vienmēr esmu lepojusies ar savas tautas bagāto kultūru un, strādājot visās valstīs, kur esmu pildījusi diplomātisko dienestu, tajā skaitā Azerbaidžānā, esmu mēģinājusi ar to iepazīstināt pēc iespējas vairāk vietējās sabiedrības pārstāvju,” “Dzirkstelei” stāsta V.Buša. Viņa uzsver, ka ir svarīgi atbalstīt Latvijas uzņēmējus un ekonomisko sadarbību, kā arī veidot kopīgus projektus. Īpaši nozīmīgi ir tieši reģionālie projekti, kas vēl vairāk veicina savstarpējo izpratni un draudzību starp Latviju un Azerbaidžānu. “Liels paldies lieliskā Gulbenes muzeja komandai par paveikto viesošanās laikā Azerbaidžānā!” viņa saka.
Kategorijas
- Afiša
- Sporta pasākums
- Izstāde
- Koncerts
- Balle
- Teātris
- Pasākums
- Baznīcā
- Meistarklase
- Kino
- Izlaidums
- Jauniešiem
- Senioriem
- Bibliotēkā
- Bērniem
- Tirdziņš
- Laikraksta arhīvs
- Foto un video
- Palīdzēsim ķepaiņiem!
- Mēs pamanījām!
- Citas ziņas
- Atbildam lasītājiem
- Reklāmraksti
- Veselība
- Kultūra un izklaide
- Dzīvespriekam
- Konkursi
- Horoskopi
- Sports
- Cope un medības
- Vietējās ziņas
- Kriminālziņas
- VĒLĒŠANAS 2017
- SAEIMAS vēlēšanas
- Pašvaldību vēlēšanas
- Vārds deputāta kandidātam!
- Latvijas ziņas
- Noderīgi
- Interesanti
- Eiropas Savienībā
- Laika ziņas
- Skolēnu, jauniešu aktivitātes
- Statiskas lapas
- Ceļojumi
- Ēdamprieki
- Projekti
- Projekts "Riska bērni"
- Projekts "Saimnieko gudri"
- Projekts "Kam ticēt?"
- Projekts "Medijs vai mediju izstrādājums?"
- Projekts "Paver plašāk logu no senatnes"
- Projekts "Mediju kritika"
- Projekts "10 gadi Gulbenes novadā - vai veiksmes stāsts?"
- Projekts "Rūpēsimies par vidi!"
- Projekts "Mediju projekts"
- Projekts "Vide"