Dzirkstele.lv ARHĪVS

Zosis sargā raibo mājputnu saimi

Mārīte Dzene

2021. gada 9. novembris 00:00

661
Zosis sargā raibo mājputnu saimi

“Zosis ir noteicējas par visu putnu saimi. Turklāt zosis to sargā. Varu būt droša, ka neviens vanags nemēģinās aiznest kādu putnu. Esmu lasījusi, ka vanags baidās no zosīm. Ja pamanītu to, zosis saceltu trauksmi, skaļi gāginot,” stāsta Inese Eglīte.
Viņai ļoti patīk baltie, cēlie putni, kas atgādina gulbjus. Tiesa, Inese zina – zosis mēdz būt niknas. Ir jāuzmanās, kad tām ir mazie zoslēni. Zosu tēviņš dusmīgi šņāc, ja kāds tuvojas mazuļiem. Saimniece gatavojas iegādāties arī pelēkās zosis, kas ir augumā mazākas. Abiem ar vīru šie putni ir tuvi.
Izvēlas Bramas, Kohina un zīda vistas
Inesei zosis ne reizi nav ieknābušas, bet gailis gan ir mēģinājis, tāpēc negantnieka vairs nav. “Nevarēju vairs izturēt, nekādi neizdevās sarunāt pa labam,” atzīst I.Eglīte.
Nu jau apmēram 20 gadus viņa audzē mājputnus, bet tieši pēdējos pāris gados to saime kļuvusi lielāka un daudzveidīgāka. Inese beigusi darba gaitas pastā, bet pēdējos divus gadus līdz pensijai strādājusi sociālās aprūpes namā.
“Esmu pensijā, laika pietiek. Turklāt putni patīk, tie ir jauki. Kad nav neviena, ar ko parunāt, sarunājos ar putniem. Varu vērot un priecāties par viņiem,” saka Inese. Rūpes par mājputniem radījušas aizrautību un interesi par tiem. “Internetā apskatos, kādus putnus gribu. Zīda vistiņas redzēju ekskursijas laikā Igaunijā. Tās bija tik skaistas! Tomēr pagāja ilgs laiks, līdz beidzot šovasar Bauskā varēju iegādāties. Tās man ir pirmo gadu – divas baltas un trīs pelēkas. Vēl nav dējušas, tāpēc nezinu, kādas būs olas,” spriež I.Eglīte.
Protams, ir interesanti, jo katrs putns ir citādāks. Nesen viņai atveda trīs melnus gaiļus un četras melnas vistas garām kājām, bet saimniece vēl nav tās izpētījusi un iepazinusi. “Domāju, ka tās ir Indonēzijas īpatnās vistas, kuras pielāgojušās Latvijas apstākļiem. Tie ir atšķirīgi putni, kas vairāk jāuzmana un jāsaudzē, tāpēc likšu būros, kur tiem būs siltāk. Turklāt to gaļa esot tumša,” stāsta Inese. Internetā viņa izlasījusi, ka melnās vistas un to ķermeņa daļas iecienītas kā amuleti un veiksmes nesēji. Pamazām I.Eglīte sagatavo ziemošanai atbilstošus apstākļus arī zīda vistiņām.
Apmēram 40 vistu saimi, kurā ir Kohina pundurvistas, Bramas un zīda vistiņas, Inese dēvē – “manas mīļās”. Viņai ir divas pelēcīgas un divas brūnganas Kohina pundurvistas un četras ir dažādi raibas Bramas vistas. Protams, ir arī daudz olu. Tomēr vistas netiek audzētas ar mērķi nopelnīt, tāpēc olas nepārdod tirgū vai internetā. Tās piegādā draugiem un paziņām.
Iepazīst skrējējpīles jeb pudeļpīles
Pudeļpīles Inesei uzdāvināja draugi no Barkavas. Tās uzreiz var atpazīt, jo atšķiras ar izteikti garo kaklu, bet citu pīļu – lielāku un mazāku, šķirnes nav zināmas. “Ļoti gribēju pudeļpīles. Bet tagad, kad redzu, cik tās ir negantas… Viņas bēg un nedodas rokā, nevaru sadraudzēties. Turklāt tās jūtas kā saimnieces, dažkārt pat zosij iedod pa knābi,” secina I.Eglīte.
Pīles dēj maz, bet arī to cepetis ir gards. “Pa kādai olai ir, bet nav izdevies izperināt pīlēnus. Man atdeva jau izperētus pīlēnus saimniece, kas pati aizbrauca ekskursijā. Tiesa, man jau pīles bija, bet nezinu, kādas,” atzīst Inese.
Gan vistām, gan pīlēm un zosīm baro graudus, speciālo barību, kā arī savāra kartupeļus ar piedevām un miltiem. I.Eglīte uzsver, ka sevišķi zosis visu laiku tiek piebarotas. Tagad putnu ēdienkartē ir arī kāposti, sarkanās bietes, āboli. Pavasarī Inese atkal būs nolūkojusi putnus, kas papildinās raibo saimi.



Ineses zoss cepeša recepte
Inesi nebiedē, ka zoss ir liela – līdz 10 kilogramiem smaga. Viņa to ierīvē ar putnu garšvielām, sāli, dārzeņu maisījumu, piparu maisījumu, ķiploku un ļauj diennakti ievilkties. Tad liek cepeškrāsni cept vismaz trīs stundas, palaikam aplaistot ar cepšanas šķidrumu. Zosij nav nekāda pildījuma.
Galdā pasniedz ar vārītiem kartupeļiem, sautētiem kāpostiem, mērci un brūkleņu ievārījumu.


Par vistu šķirnēm
● Kohina vistu dzimtene ir Ķīna. Šīs šķirnes vistas ir gan lielas, gan pundurformas. Putniem raksturīgs mīksts un kupls apspalvojums, kas klāj arī kājas un kāju pirkstus. Putni var būt ļoti dažādās krāsās.
● Zīda vistas savu nosaukumu ieguvušas ar pūkaino apspalvojumu, kas atgādina zīdu. Tām ir neparasta iezīme – melna gaļa un kauli, zilas ausu ļipiņas, pieci kāju pirksti (lielai daļai vistu ir četri kāju pirksti). Šķirnei raksturīgas dažādas krāsas apspalvojums: sarkans, dzeltenbrūns, zils, pelēks, melns, balts un raibas krāsu variācijas.
● Bramas šķirnes putni, sevišķi gaiļi, ir lieli. Pārsvarā tiem ir dekoratīva nozīme, jo raksturīgs kupls, krāšņs apspalvojums visās varavīksnes krāsās. Bikšainie putni ir mierīgas dabas.
● Indonēzijas melnās vistas un gaiļi ir viscaur melni – gan spalvas, gan āda, gan gaļa. Pat asinis, lai gan sarkanas, tomēr ir ļoti tumšas. Ļoti ticams, ka melnos putnus Indonēzijas iedzīvotāji izmantoja rituālos, jo ticēja, ka šādi tiek upurēts “tumsas iemiesojums”.