Iesaistās skuju pārstrādes veicināšanā
Rankas pagasta mežsaimniecība SIA “Grantiņi 1” noslēgusi vienošanos ar SIA “BF-ESSE” par sadarbību zinātniska projekta izstrādē un īstenošanā. Tā mērķis ir izmantot skujas par izejvielām bioveterinārijai, biofarmācijai, uztura bagātinātājiem, kosmētikai, augu aizsardzības līdzekļiem, kā arī sadzīves ķīmijai.
“Mūsu sadarbība paredz iespēju nodrošināt egļu un priežu skujas pārstrādei, lai veiktu zinātniskus izmēģinājumus un arī dažādu produktu ražošanu. Skuju savākšanas un loģistikas termiņi rada vajadzību pēc specializētas tehnikas. Tomēr tas nav nekas neiespējams, ja būs ekonomiski pamatots pieprasījums,” atzīst SIA “Grantiņi 1” īpašnieks Aldis Stūriška.
Ar projektu finansējumu veidos eksperimentālu cehu
SIA “BF-ESSE” valdes priekšsēdētājs Dr.med. Juris Rubenis uzsver, ka vienam no lielākajiem mežsaimniecības uzņēmumiem Rankā tāpat kā daudziem citiem skujas ir blakusprodukts, kuru pagaidām neizmanto lietderīgi. Tas nozīmē, ka līdz ar vienošanos par sadarbību SIA “Grantiņi 1” kļūst par skuju piegādātāju uzņēmumam, šim mērķim organizējot atbilstošu loģistiku un nogādājot skujas līdz pārstrādes vietai. “Tas varētu būt eksperimentālais cehs, kurā pārstrādās skujas un iegūs skuju biezo ekstraktu. To var izmantot biofarmācijā, bioveterinārijā un biolauksaimniecībā. Tas ir viens no stūrakmeņiem, kas veido bioekonomiku,” akcentē J.Rubenis.
Viņš informē, ka ir iesniegts projekts Latvijas Zinātņu akadēmijā, kā arī Eiropas Savienības fondiem, lai saņemtu finansējumu zinātniskiem pētījumiem. “Vēl nav tikts līdz apjomīgai produktu ražošanai, bet tā ir vajadzīga. Skujas var ģenerēt miljardus eiro lielu peļņu. Diemžēl šobrīd pēc aptuvenām aplēsēm mežos ik gadu paliek 400 000 tonnu ekoloģisko skuju,” norāda J.Rubenis. Paredzams, ka Zinātņu akadēmijā projektu varētu izskatīt līdz gada beigām. Savukārt Eiropas Savienības fondu atzinums būs jāgaida ilgāk. “Daudz būs atkarīgs no ārzemju ekspertu vērtējuma projektu idejām un iecerēm,” piebilst J.Rubenis.
Ir pieredze skuju ekstraktu un pastu ražošanā
Latvijā pirmā skuju ekstraktvielu ražotne tika izveidota pirms vairāk nekā 60 gadiem, bet pašlaik darbojas vairāki uzņēmumi, kuri minimālos apmēros nodarbojas ar skuju ekstraktu un pastu pārstrādi dažādos produktos – visvairāk cilvēku un dzīvnieku uztura bagātinātājos. SIA “BF-ESSE” uz skuju ekstrakta bāzes izstrādāja hlorofila – karotīna pastas, kas ir bioloģiska dzīvnieku barības piedeva. Savulaik tika izstrādāts arī preparāts “Fitestan” kuņģa – zarnu trakta veselībai. Šo preparātu uzņēmums ražo Polijā, bet izplata tikai Baltijas valstīs. J.Rubenis atzinīgi vērtē skuju ekstraktu ražotnes saglabāšanu, taču ražošanas jaudas, salīdzinot ar iespējām, ir mazas.
Kategorijas
- Afiša
- Sporta pasākums
- Izstāde
- Koncerts
- Balle
- Teātris
- Pasākums
- Baznīcā
- Meistarklase
- Kino
- Izlaidums
- Jauniešiem
- Senioriem
- Bibliotēkā
- Bērniem
- Tirdziņš
- Laikraksta arhīvs
- Foto un video
- Palīdzēsim ķepaiņiem!
- Mēs pamanījām!
- Citas ziņas
- Atbildam lasītājiem
- Reklāmraksti
- Veselība
- Kultūra un izklaide
- Dzīvespriekam
- Konkursi
- Horoskopi
- Sports
- Cope un medības
- Vietējās ziņas
- Kriminālziņas
- VĒLĒŠANAS 2017
- SAEIMAS vēlēšanas
- Pašvaldību vēlēšanas
- Vārds deputāta kandidātam!
- Latvijas ziņas
- Noderīgi
- Interesanti
- Eiropas Savienībā
- Laika ziņas
- Skolēnu, jauniešu aktivitātes
- Statiskas lapas
- Ceļojumi
- Ēdamprieki
- Projekti
- Projekts "Riska bērni"
- Projekts "Saimnieko gudri"
- Projekts "Kam ticēt?"
- Projekts "Medijs vai mediju izstrādājums?"
- Projekts "Paver plašāk logu no senatnes"
- Projekts "Mediju kritika"
- Projekts "10 gadi Gulbenes novadā - vai veiksmes stāsts?"
- Projekts "Rūpēsimies par vidi!"
- Projekts "Mediju projekts"
- Projekts "Vide"