Dzirkstele.lv ARHĪVS

Policija aicina gājējus rūpēties par savu redzamību

Inita Savicka

2021. gada 26. novembris 00:00

657
Policija aicina gājējus rūpēties par savu redzamību

Ar mērķi paskatīties, vai cilvēki rūpējas par savu drošību un diennakts tumšajā laikā lieto  atstarojošu vesti vai ir ģērbušies apģērbā ar labi redzamiem gaismu atstarojoša materiāla elementiem, Valsts policija no 15. līdz 30. novembrim pievērš pastiprinātu uzmanību gājējiem bez gaismu atstarojošajiem elementiem - veicot preventīvas pārrunas un nepieciešamības gadījumā, izsniedzot preventīvu izdales materiālus.

Lai redzētu, kāda ir situācija pie mums, Valsts policija aicināja kopā ar viņiem doties arī laikrakstam “Dzirkstele”.

Ir samērā apzinīgi

Vēlā pirmdienas vakara stundā “Dzirkstele” kopā ar Valsts policijas darbiniekiem izbrauca Gulbenes ielas un arī tuvākos apkārtnes ceļus. Pilsētas ielas ir labi apgaismotas. Tumšu nostūru ir ļoti maz. Arī tumšos gājējus nemanām. Pilsētā un tuvākajā apkaimē valda klusums un miers. Reida laikā policijas darbinieki aptur kādu velosipēdistu, kurš izrādās ir alkohola reibumā. Pārbaudes laikā viņam uzrāda 0,98 promiles. Jārēķinās ar soda naudu. “Regulāri pārbaudām velosipēdistus,” saka Satiksmes uzraudzības rotas vecākais inspektors Viesturs Ronis.

Kārtības sargi pamana arī kādu gājēju, kurš iet gar ielas labo malu, un viņam ir tikai minimāli atstarojoši elementi uz mugursomas. Tiek veiktas preventīvas pārrunas. Kājāmgājējs ir saprotošs, un turpina ceļu pa ielas kreiso pusi. Policija arī atgādina, ka gadījumos, kad ir sliktas redzamības apstākļi - lietus vai sniegs, tad autovadītājiem ir grūti pamanīt gājējus bez atstarojošiem elementiem vai ar minimāliem atstarojošiem elementiem. V.Ronis “Dzirkstelei” saka, ka kopumā mūsu novada iedzīvotāji, kas tumšajā laikā pārvietojas pa ielām, ir samērā apzinīgi un cenšas rūpēties par savu drošību, bet policija turpinās pievērst pastiprinātu uzmanību tam, lai gājēju un velobraucēju pārvietošanās diennakts tumšajā laikā būtu droša.

No brīdinājuma līdz pat 30 eiro

Ceļu satiksmes noteikumos minēts, ka diennakts tumšajā laikā, ja ceļš nav pietiekami un vienmērīgi apgaismots, gājējiem, kas atrodas uz brauktuves vai nomales, jābūt tērptiem atstarojošā vestē vai apģērbā ar labi redzamiem gaismu atstarojoša materiāla elementiem. Ikdienā var novērot, ka daļai cilvēku aizvien ir priekšstats, ka atstarojošo elementu lietošana attiecas tikai uz ārpus apdzīvotām vietām, taču tā nav. Ikvienam ir jārūpējas par savu redzamību gan apdzīvotā, gan ārpus apdzīvotas vietas. Tas ir tikai un vienīgi pašu drošībai. To uzsver arī V.Ronis, kurš “Dzirkstelei” stāsta, ka patiesībā cilvēki rūpējas, lai ir redzami tumšajā laikā. “Mums ir atstarojošas vestes, kuras arī dalām gājējiem, bet tie, kas negrib tādas lietot, tie arī nelieto. Kopumā pārkāpēju mums nav daudz. Bet tie, kas pārkāpj, ir jārēķinās, ka sods var būt no brīdinājuma līdz pat 30 eiro liels. Un ne vienmēr pirmajā reizē ir brīdinājums, atkarīgs arī no paša pārkāpēja attieksmes. Ja, piemēram, tumšais gājējs vēl ir alkohola reibumā, tad noteikti nebūs brīdinājums, jo tas jau ir vainu pastiprinošs apstāklis,” skaidro V.Ronis.
Viņš arī stāsta, ka pēdējā laikā pie mums nav bijuši gadījumi, kad kāds tumšais gājējs būtu iekļuvis ceļu satiksmes negadījumā. “Bet šie tumšie gājēji patiešām nav redzami uz ceļa. Jebkurš autovadītājs to pateiks. Ja brauc ar tuvajām gaismām, tas nozīmē, ka viņu pamana pēdējos 20 metros, un, ja ātrums ir kaut vai 70 kilometri stundā, tur jau vairs nevar ne noreaģēt, ne nobremzēt. Šoferim, kurš notrieks tumšo gājēju, protams, būs problēmas un nepatikšanas pēc tam, bet pašam cilvēkam labākajā gadījumā būs vēl lielākas veselības problēmas, un tas labākajā gadījumā, jo ir arī letāli gadījumi, un tādi lielākoties arī notiek ar tumšajiem gājējiem. Ne velti Valsts policija pievērš tam pastiprinātu uzmanību, jo bojā gājušo skaits šogad salīdzinājumā ar pagājušo gadu valstī kopumā ir palielinājies,” stāsta V.Ronis.