Izpildvarā vadības komanda “uzsēdināta” uz piemaksu sistēmas
Sabiedrības ievērību ir guvusi sociālajos tīklos publiskotā informācija par Gulbenes novada pašvaldības administrācijā saņemtajām piemaksām. Šie dati ir attiecināmi uz pagājušo un šo gadu. Informāciju tautā laidis deputāts Intars Liepiņš (“Jaunā Vienotība”).
“Pārsteidz piemaksu apjomi un intensitāte, ar kādu ātrumu tās izmaksātas,” komentē I.Liepiņš. Dati par piemaksām, kuri ir publiskoti, attiecas uz amatpersonām, kuru amata alga jau tā ir tuvu 2000 eiro vai pat lielāka (pirms nodokļu nomaksas).
Piemaksas (arī prēmijas un naudas balvas) novada pašvaldībā nav nekas neparasts vai nelikumīgs. Tās ir darba samaksas sastāvdaļa – “Dzirkstelei” norāda vecākā sabiedrisko attiecību speciāliste Gunta Krevica, kura strādā novada pašvaldībā. Viņa atsaucas uz atlīdzības likumu, kas attiecināms tieši uz valsts un pašvaldību institūciju amatpersonām un darbiniekiem. G.Krevica arī uzsver, ka piemaksas novada pašvaldībā tiek noteiktas ne tikai saskaņā ar minēto likumu, bet arī pamatojoties uz atlīdzības nolikumu, kas apstiprināts novada domē. Katra izmaksājamā piemaksa tiekot izvērtēta, pamatota, ievērojot arī pašvaldības budžeta iespējas, – norāda G.Krevica.
Vai deputāti izliekas, jo patiesībā zināja?
“Izrādās, no mums, deputātiem, daudz kas tika slēpts. Kā citādi to lai nosauc?!” saka I.Liepiņš. “Daudzkārt, būdams novada domes deputāts, esmu aicinājis mazināt pašvaldībā plaisu starp minimālās algas saņēmējiem un vadošo darbinieku algām. Man katrreiz tika atbildēts: “Nav naudas.” Kaut kas te neiet kopā. Mēs aizbildināmies ar pandēmijas izraisīto krīzi, bet izrādās... pie mums dažiem ir bijušas, ja tā varētu izteikties, dzīres mēra laikā.”
Lāsma Gabdulļina (“Latvijas attīstībai”), kura bijusi novada domes sastāvā arī pagājušajā sasaukumā, “Dzirkstelei” saka: “Par piemaksām. Ir nākušas gaismā. Bet tie, kas to cēluši gaismā, gan jau gan pagājušajā, gan aizpagājušajā gadā bija blakus. Un gan jau arī tad zināja. Un tad tās piemaksas netraucēja?”
Pieredzējušais novada deputāts Gunārs Ciglis (“Latvijas attīstībai”) laikrakstam saka: “Zinu, ka piemaksas saņēmuši vairāk nekā 100 pašvaldībā strādājošie. Man pat teica – tuvu 200 cilvēkiem.” Viņš pārdzīvo, ka tomēr ne visi, kurus vajadzētu, ir ietverti šajā kategorijā. Piemēram, bērnudārzu darbinieki piemaksas nesaņem, kaut tur tiek atvesti arī bērni, kuri inficējušies ar Covid-19. G.Ciglis arī neslēpj: “Zinu, ka piemaksas novada pašvaldībā (administrāciju ieskaitot – red.) ir bijušas vienmēr. Arī tad, kad to vadīja Nikolajs Stepanovs.”
Vispirms paši grib iedziļināties jautājumā
Deputāte Mudīte Motivāne (ZZS), kura pirmo sasaukumu strādā novada domē, “Dzirkstelei” saka – loģiski, ka katrs pašvaldības darbinieks “grib saņemt to, kas viņam pienākas”, ja turklāt normatīvie akti to paredz.
Deputāts Aivars Circens (“Latvijas attīstībai”), kurš arī pirmo sasaukumu ir novada deputāts, “Dzirksteli” skaidro: “Manā skatījumā – piemaksas ir izmantojamas izņēmuma gadījumā, kad darbiniekam ir uzkrauta lieka nasta jeb cita cilvēka darbs. Ja cilvēks strādā saskaņā ar amata aprakstu un ne vairāk, piemaksām nevajadzētu būt. Mani mazāk uztrauc tas, kā ir bijis agrāk, mani vairāk uztrauc tas, kā ir tagad.” Viņš no prakses zina teikt, ka piemaksas tiek praktizētas, lai noturētu un neļautu no darba aiziet kādam sevišķi vērtīgam speciālistam. Tā tiekot darīts ne tikai pašvaldībās, bet arī valsts iestādēs.
Par ko vajag piemaksāt pašvaldības darbā?
Novada domes priekšsēdētāja vietniece Guna Švika (JKP) pati ir bijusi šīs pašvaldības izpilddirektore no 2015.gada līdz 2019.gada 30.aprīlim. Viņa stāsta: “Piemaksas arī agrāk ir bijušas, taču tikai par konkrētu papildus veikto darbu, kad ir ilgstoša prombūtne, arī darbinieka ilgstoša slimošana. Šobrīd mēs arī noteiksim piemaksas, jo vairāki darbinieki ir pametuši savus amatus. Viņu vietā ir jāstrādā citiem. Tiem, kuri aizgājušus darbiniekus aizvietos, visiem būs piemaksas. Neviens jau nedarīs otra cilvēka darbu, ja viņam kaut ko nemaksās. Tas ir pats par sevi saprotams jebkurā darbavietā.”
Deputāte Guna Pūcīte (Nacionālā apvienība), kura otro sasaukumu ir novada domē, “Dzirkstelei” pauž: “Uzskatu – pašvaldības administrācijas darbiniekiem piemaksāt var par papildu darbu, ko viņi veic, piemēram, komisijās, jo tas patiešām uz laiku atrauj no tiešo darba pienākumu veikšanas. Piemaksa varētu būt reizi gadā.”
Ivars Kupčs (JKP), kurš tagad ir un arī agrāk ir bijis novada deputāts (izņemot aizvadīto sasaukumu), “Dzirkstelei” saka: “Piemaksai jābūt par kvalitatīvi izdarītu darbu, par virsstundu darbu. Es to attiecinātu ne tikai uz pašvaldības vadošajiem darbiniekiem. Ja administrācijā darbinieki ir pārslogoti, ir jādomā, kā viņus atslogot. Vairāk ir jāuztic pagastu pārvaldēm. Tagad pat ir sasnidzis daudz sniega. Ir cilvēki, kuri tīra, strādā no agra rīta un vēlos vakaros, pat naktī. Mēs visi gribam iet pa notīrītu trotuāru un braukt pa notīrītām ielām. Nevaram paredzēt, cik ilgi būs snigšana. Sniega kalni no pilsētas ir arī jāizved. Par šo darbu vajadzētu materiāli stimulēt cilvēkus. Mēs priecājamies, cik skaisti pilsēta tiek saposta uz svētkiem. Par to ir jāpasaka paldies arī materiāli.”
Kam, cik un par ko piemaksāts administrācijā?
Lienītei Reinsonei-Leišavniecei, Gulbenes novada pašvaldības bijušajai izpilddirektorei:
2020.g. 40 % piemaksa “sakarā ar personisko darba ieguldījumu” februāra, jūlijā, un decembrī, kā arī 21.oktobrī; 20 % piemaksa par darbu komisijā aprīlī;
2021.g. 40 % piemaksa par “par pašaizliedzīgu un kvalitatīvi paveiktu darbu” februārī un 29.jūnijā; 30 % piemaksa par to pašu martā, kā arī 20 % piemaksa par darbu komisijā aprīlī.
Sandim Sīmanim, Izpilddirektores bijušajam vietniekam:
2020.g. 30 % piemaksa “par realizēto kapitāla daļu turētāja kompetenci” decembrī.
Jānim Barinskim, attīstības un projektu nodaļas vadītājam:
2020.g. 30 % piemaksa par darbu komisijā janvārī un vēl 200 eiro “par nozīmīgu projektu realizēšanu” 9.janvārī; 40 % piemaksa “par personisko darba ieguldījumu” aprīlī un novembrī;
2021.g. 30 % piemaksa par darbu komisijā janvārī; 40 % piemaksa “par pašaizliedzīgi veiktu darbu” jūlijā, kā arī par vienu dienu, 29.jūniju.
Anitai Rauzai, Ekonomikas nodaļas bijušajai vadītājai:
2020.g. 40 % piemaksa “sakarā ar personisko darba ieguldījumu” februārī, par to pašu 10 % piemaksa jūnijā, kā arī 30 % piemaksa septembrī un decembrī;
2021.g. 40 % piemaksa “par pašaizliedzīgi un kvalitatīvi veiktu darbu” februārī, kā arī par vienu dienu, 29.jūniju.
Aijai Kļaviņai, grāmatvedības nodaļas vadītājai:
2020.g. 40 % piemaksa “par darba apjomu, kvalitāti un intensitāti” jūnijā; 30 % piemaksa “par personisko darba ieguldījumu” un “par kapitālsabiedrību finanšu auditu” oktobrī un decembrī;
2021.g. 600 eiro “par personisko darba ieguldījumu” februārī un 9.jūniju; 592 eiro piemaksa par darbu pie pašvaldībai vajadzīgas programmas 30.aprīlī; 145,64 eiro “par papildu pienākumu veikšanu” 23.jūlijā; 15 % piemaksa “par finansējuma atbilstošas izlietošanas kontroli” augustā.
Ligitai Gāganei, iepirkumu nodaļas vadītājai:
2020.g. 40 % piemaksa “par personisko darba ieguldījumu” aprīlī; 38 % piemaksa par to pašu jūnijā; 30 % piemaksa par darbu komisijā novembrī.
2021.g. 40 % piemaksa “par pašaizliedzīgi un nesavtīgi veiktu darbu” un “par atsaucīgu, profesionalitāti un precizitāti” oktobrī un 29.jūniju; 30 % piemaksa “par intensīvu papildu darbu” maijā.
Kristapam Daukstam, īpašumu pārraudzības nodaļas vadītājam:
2020.g. 40 % piemaksa “sakarā ar personisko darba ieguldījumu” martā; 30 % piemaksa par darbu komisijās, darba grupā un pārstāvniecību pašvaldības kapitālsabiedrībā janvārī, oktobrī, kā arī dubultā novembrī.
2021.g. 30 % piemaksa par darbu komisijās, par pārstāvniecību pašvaldības kapitālsabiedrībā, “par darba intensitāti un par papildu darba veikšanu”, kā arī sakarā ar beigto zivju izsmelšanu no Dzirnavu dīķa Gulbenē janvārī, maijā, jūnijā, jūlijā, augustā un novembrī; 20 % piemaksa septembrī par veikto darbu latvāņu apkarošanā; 150 eiro “par pašaizliedzīgu un operatīvu darbu” vienā dienā – 18.martā.
Sanitai Mickevičai, juridiskās nodaļas vadītājai:
2020.g. 39 % piemaksa par jūnijā veiktajiem pienākumiem pašvaldības kapitālsabiedrībās; 30 % piemaksa “par personisko darba ieguldījumu”, darbu komisijā un par pienākumu veikšanu pašvaldības kapitālsabiedrībās martā, aprīlī, maijā, septembrī un decembrī;
2021.g. 40 % piemaksa “par pašaizliedzīgi un nesavtīgi veiktu darbu” 29.jūnijā; 30 % piemaksa par darbu komisijā aprīlī un par 17.septembrī veikto juridisko darbu saistībā ar Izglītības pārvaldi.
Līgai Nogobodei, kancelejas nodaļas vadītājai:
2020.g. 30 % piemaksa “par deputātu apmācību” maijā;
2021.g. 40 % piemaksa “par pašaizliedzīgi un nesavtīgi veiktu darbu” 29.jūnijā.
Vitai Lāčkājai, personālvadības nodaļas bijušajai vadītājai:
2020.g. 30 % piemaksa “sakarā ar personisko darba ieguldījumu” maijā, septembrī un decembrī.
2021.g. 40 % piemaksa “par pašaizliedzīgi un nesavtīgi veiktu darbu” 29.jūnijā; 100 eiro par papildu darbu 17.jūnijā.
Edītei Kanaviņai, Izglītības pārvaldes bijušajai vadītājai:
2020.g. 40 % piemaksa “par darba intensitāti” un “par personisko ieguldījumu” februārī, martā, oktobrī; 30% piemaksa par to pašu novembrī.
2021.g. 40 % piemaksa “par pašaizliedzīgu un nesavtīgu darbu” 29.jūnijā.
Laurim Krēmeram, sporta pārvaldes vadītājam:
2020.g. 40 % piemaksa “par personisko darba ieguldījumu” oktobrī.
Gundegai Ķikustei, kultūras pārvaldes vadītājai:
2020.g. 40 % piemaksa “par personisko darba ieguldījumu” jūnijā un oktobrī; 30 % piemaksa par to pašu un par darbu komisijā oktobrī un novembrī.
2021.g. 40 % piemaksa “par pašaizliedzīgu un nesavtīgu darbu” 29.jūnijā; 30 % piemaksa “par personisko darba ieguldījumu” augustā.
Avots: Gulbenes novada pašvaldības 5.novembrī sniegtā informācija deputātam Intaram Liepiņam, kuru viņš publiskojis vietnē “Facebook.com”
Ko par to domā Gulbenes novada domes līderi?
Opozīcijā esošais bijušas priekšsēdētājs Normunds Audzišs (ZZS):
“Daļai darbinieku pašvaldībā pienākumu apjoms ir ļoti liels un intensīvs. Ja darbinieks ar lielu iniciatīvu, profesionalitāti un labu galarezultātu nes novadam pozitīvus ieguvumus, efektivizējot, ietaupot, izdomājot, kā par mazākiem līdzekļiem gūt labāku rezultātu, tad tāds darbinieks ir pelnījis piemaksu. Uzņēmējdarbībā piemaksas par labu rezultātu, mērķa sasniegšanu ir obligātas. Kā var stimulēt cilvēku strādāt radoši, izdomāt, kā procesus efektivizēt, ja ne ar bonusiem? Vadot novada domi, tika pievērsta ļoti liela loma personāldaļas izveidošanai, lai ieviestu vienotu sistēmu un kontroli. Iepriekš piemaksām netika pievērsta tik rūpīga pieeja. Tāpēc, izveidojot precīzu uzskaiti, ātri ir pārredzams, vai nav kādas nepamatotas rīcības. Savādi dzirdēt satraukumu par it kā biežām piemaksām. Tas rodas tāpēc, ka kāds izplata puspatiesības. Tātad kādam ir izdevīgi "nolikt" citus, lai pats varētu izcelties. Es esmu pārliecināts, ka piemaksas tika izmaksātas godīgi, izvērtējot katra ieguldījumu.”
Koalīcijas vadītājs, novada domes priekšsēdētājs Andis Caunītis (Latvijas Reģionu Apvienība):
“Daudziem likās nepatīkami vai jūtīgi, ka pēdējā laikā administrācijā darbojās viena motivēšanas sistēma, bet pārējās pašvaldības iestādēs – cita. Citi ieteikumi un rekomendācijas. Cilvēki šo atšķirību saprata. Amatpersonu ienākumi tači tiek publiskoti! Turklāt pagājušajā gadā pašvaldības izpilddirektorei darbavietā gūtie ienākumi bija par vairāk nekā 2000 eiro lielāki nekā novada domes priekšsēdētājam (N.Audzišam – red.). Rodas jautājums, kas tad vadīja novadu un kurš bija vairāk strādājis. Bija arī tā: ja izpilddirektores vietnieks dodas atvaļinājumā, izpilddirektore saņem papildu samaksu. Ja domes priekšsēdētāja vietnieks devās atvaļinājumā, priekšsēdētājam par to papildus nepiemaksāja. Likvidējām izpilddirektores vietnieka amatu, izpilddirektore zaudēja piemaksas, kuras gadā varētu veidot aptuveni 5000-6000 eiro (pirms nodokļu nomaksas). Viņai piemaksāja par to, ka aizvietoja kopš pagājušā gada 21.jūnija prombūtnē esošo vietnieku.”
Kategorijas
- Afiša
- Sporta pasākums
- Izstāde
- Koncerts
- Balle
- Teātris
- Pasākums
- Baznīcā
- Meistarklase
- Kino
- Izlaidums
- Jauniešiem
- Senioriem
- Bibliotēkā
- Bērniem
- Tirdziņš
- Laikraksta arhīvs
- Foto un video
- Palīdzēsim ķepaiņiem!
- Mēs pamanījām!
- Citas ziņas
- Atbildam lasītājiem
- Reklāmraksti
- Veselība
- Kultūra un izklaide
- Dzīvespriekam
- Konkursi
- Horoskopi
- Sports
- Cope un medības
- Vietējās ziņas
- Kriminālziņas
- VĒLĒŠANAS 2017
- SAEIMAS vēlēšanas
- Pašvaldību vēlēšanas
- Vārds deputāta kandidātam!
- Latvijas ziņas
- Noderīgi
- Interesanti
- Eiropas Savienībā
- Laika ziņas
- Skolēnu, jauniešu aktivitātes
- Statiskas lapas
- Ceļojumi
- Ēdamprieki
- Projekti
- Projekts "Riska bērni"
- Projekts "Saimnieko gudri"
- Projekts "Kam ticēt?"
- Projekts "Medijs vai mediju izstrādājums?"
- Projekts "Paver plašāk logu no senatnes"
- Projekts "Mediju kritika"
- Projekts "10 gadi Gulbenes novadā - vai veiksmes stāsts?"
- Projekts "Rūpēsimies par vidi!"
- Projekts "Mediju projekts"
- Projekts "Vide"