Ar reālu pieeju!
Rit trešais gads, kopš Gulbenes novada pašvaldībā ir Sporta pārvalde un to vada Lauris Krēmers (38). No 2006. līdz 2018. gadam viņš ir bijis sporta centra vadītājs Rugājos, tur bijis arī novada deputāts – liecina Valsts ieņēmumu dienestā publiski pieejamā informācija. Saskaņā ar “Lursoft” datiem gadu L.Krēmers ir nodibinājuma “Gulbenes Olimpiskais centrs” valdē. “Dzirkstele” viņu aicināja uz saruru par aktualitātēm Gulbenes novada sporta darbā.
– Pašvaldībā ir mainījusies koncepcija sporta darba organizēšanā. Vai šajā jomā novads ir soli priekšā kaimiņiem?
– Mēs noteikti esam priekšā citiem novadiem! Kamēr jaunizveidotās pašvaldības vēl tikai plāno savus pārvaldības modeļus, Gulbenes novadam tā jau vairs nav teorija, bet prakse, jo dažādas iekšējās reformas jau ir notikušas kopš 2009. gada. Esmu dalījies pieredzē ar Saldus, Tukuma un Līvānu kolēģiem par Gulbenes novada pieeju sporta atbalstīšanā, par sporta organizatoru slodzēm, kā arī par sporta politiku Gulbenes novadā kopumā. Šeit vēlos uzsvērt, ka mūsu prioritāte ir bērnu un jauniešu sports. Tāpat mēs rūpējamies arī par to, lai pagastos sporta bāzes nestāvētu dīkā. Līdz brīdim, kad pasauli pārņēma Covid-19 pandēmija, pagastos regulāri rīkojām sporta pasākumus, balstoties uz iedibinātajām tradīcijām. Šobrīd aktivitātes notiek valstī noteikto ierobežojumu ietvaros. Jā, mēs esam novads, kurā ir noteikta sistēma ne tikai sportā, bet arī daudzās citās nozarēs. Tagad tikai atliek lieliem soļiem iet uz priekšu. Mērķis ir būt Latvijas Ziemeļaustrumu reģiona centram.
– Centralizācija ir skārusi arī jūsu pārstāvēto nozari. Kā nonācāt pie tā?
– Sporta nozares reforma nebija vienas dienas lēmums. Uzsākot darbu Gulbenes novada Sporta pārvaldē, paudu savu redzējumu par nozares attīstību. Uzklausīju arī kolēģu viedokļus – iebildumu nebija. Tika noteiktas piecas pilnas darba slodzes sporta organizatoru amata vietas, kas izveidojās, kopā saskaitot visas nepilnās slodzes. Lēmuma pieņemšana ir saistāma arī izmaiņām valsts nodokļu politikā, nosakot minimālās sociālās iemaksas no valstī noteiktās minimālās algas.
Izveidojoties Sporta pārvaldei, tika skaidri pateikts – mēs nodarbojamies ar sporta darba organizēšanu visā novadā, mēs strādājam kā vienota komanda, sadalot pienākumus savā starpā.
Sporta organizators ir atbildīgs par sporta aktivitātēm, sporta bāzēm un inventāru attiecīgajos pagastos, taču jāpiebilst, ka infrastruktūras uzturēšana notiek sadarbībā ar pilsētas un pagastu pārvaldēm. Sporta darba organizatoram nav katru dienu jābūt pagastā uz vietas, nav jābūt dežurantam, nav jābūt sporta zāles atslēgu turētājam. Sporta darba organizatoram nav jāmēģina piespiest sportot, bet ir jāredz reālā iedzīvotāju interese, jāatbalsta tā un jāveicina veselīgs dzīvesveids, piedāvājot daudzveidīgas aktivitātes. Iedzīvotājiem pašiem ir jāvēlas darboties. Ja redzam aktivitāti, tad arī attiecīgi jāseko piedāvājumam. Ziemā, piemēram, vēlamies katrā pagastā ierīkot slēpošanas trasi – kaut vai nelielu, nodrošinot arī iespēju iznomāt slēpes. Tas ir mūsu uzdevums. Taču mākslīgi aktivitāti neveidosim.
Mēs vēlamies labu sadarbību ar pagastu pārvaldēm. Mēģinām uzturēt šo saikni. Ne vienmēr un visur komunikācija ir nevainojama, taču ir jāprot rast kompromiss kopīgu mērķu sasniegšanai. Sporta pārvalde domā, kā labāk attīstīt sporta infrastruktūru pagastos ilgtermiņa izmantošanai, neizslēdzot sadarbību ar citām pašvaldības institūcijām. Nozares pašvaldībā nedrīkst savstarpēji konkurēt. Tām ir jāsadarbojas!
– Pagastos, kuros vairs nav savas skolas, sporta bāzu izmantošanā plānojat specializāciju? Piemēram, Galgauskas sporta zāli nodot cīņas sportam.
– Ir iegādāts sacensību standartiem atbilstošs cīņas paklājs, kas pašlaik atrodas Galgauskas sporta zālē. Ja būs tāda vajadzība, varēs paklāju pārvietot uz Gulbeni, bet pašlaik pilsētā tāda paklāja novietošanai nav vietas, jo visas sporta bāzes Gulbenē ir ļoti noslogotas. Covid-19 pandēmija ir ierobežojusi treniņnodarbības, bet, situācijai mainoties, mums būs iespējas cīņas sporta veida attīstībai novadā. Šobrīd Gulbenes novadā ir divas biedrības, kas attīsta tieši cīņas sportu. Vienai no tām ir izveidojusies sadarbība ar Gulbenes novada bērnu un jaunatnes sporta skolu, līdz ar to audzēkņiem ir iespēja braukt uz Galgauskas zāli un trenēties tur. Raudzīsim, kā veidosies šāda treniņu organizēšana. Jāpiebilst, ka arī Gulbenes novada vidusskolas stadiona telpās ir pieejama mazāka zāle, kurā arī var notikt cīņas sporta treniņi. Jāsaprot, ka Gulbenē visas sporta zāles ir ļoti noslogotas, tāpēc domājam, kā interesentus mudināt izmantot sporta bāzes lauku teritorijā. Piemēram, Litenes sporta zālē var aizvadīt volejbola treniņus, jau minētajā Galgauskā – cīņas sporta treniņus, bet Druvienas sporta zāli plānojam piedāvāt BMX sportam. Skatīsim, kā šīs idejas tiks pieņemtas.
– Vai pašvaldībai obligāti ir jānodrošina iespēja BMX iekštelpu treniņiem?
– Obligāti nav, taču biedrība “Gulbenes Velo fans” interesējās par iespējām iekštelpu treniņu organizēšanai. Mūsu mazie sportisti Latvijā savā vecuma grupā ir labāko astotniekā. Par šo sporta veidu Gulbenes novadā ir interese, un vecāki labprāt atbalsta savas atvases. Zinu, ka regulāri ar šo sporta veidu nodarbojas aptuveni 30 bērni. Gulbenē, Nākotnes ielā, ir izveidota āra BMX trase, kas pakāpeniski tiek uzlabota. Redzot šo interesi un sasniegumus, kā lai neatbalstām?! Biedrībai ir arī sertificēts treneris, kurš piedalās visās nodarbībās. Arī Druvienā treneris būs klāt, ja tur tiks izveidota iekštelpu BMX trase. Citādāk nemaz nevar būt, ja pretendē uz pašvaldības atbalstu. Tas bija mans priekšlikums izveidot BMX trasi Druvienas sporta zālē, jo tās noslodze nebija pietiekama, kā arī grīdas segums nav atbilstošs dažādu sporta spēļu rīkošanai – tas ir linolejs ar plaisām, tā nav sporta grīda. Druvienas sporta zāle BMX treniņiem vietējiem būtu izmantojama bez maksas.
– Izskatās, ka pēc 27. novembra sanāksmes Druvienā iedzīvotājiem ir dots pārbaudes laiks, lai pierādītu, ka paši aktīvi izmanto savu sporta zāli.
– Kad Sporta pārvalde pārņēma Druvienas sporta zāli savā pārraudzībā, tā nebija tajā labākajā kārtībā, kaut ēka ir salīdzinoši jauna. Mērķtiecīgi strādājot, panācām kārtību, piemēram, novērsām to, ka notiek nekontrolēts sporta zāles apmeklējums, kas bieži vien rezultējās ar sabojātu inventāru, par ko neviens neuzņēmās atbildību. Ir nosacījums, ka sporta zāle ir izmantojama, lai sportotu. Runājot par noslodzi, druvēnieši paši atzīst, ka lielākā aktivitāte ir nedēļas nogalēs. Redzējām, ka sestdien un svētdien solīto 14 sportotāju vietā zālē bija 8. Darbdienās varbūt uz zāli aiziet kāds soļotājs, bet tas ir viss. Turklāt soļošanai mēs varētu piedāvāt trenažieri. Sporta zāles otrajā stāvā ir telpas, ko var izmantot galda tenisam un citām sporta nodarbībām. Tur var iet un trenēties. Savukārt komandu sporta veidiem piemērota ir Tirzas pagasta sporta zāle, kurā nupat atjaunojām grīdas segumu. Druvēnieši var braukt uz turieni un sportot. Tas viss ir par brīvu.
– Mūsu zīmoli sportā ir un paliek “Gulbenes Buki”, “Sarma”, “Gulbis”?
– Jā, basketbolu un autosportu mēs esam izcēluši kā īpašos Gulbenes novada zīmolus sportā, bet ar nosacījumu, ka darbs patiešām notiek. Basketbola klubam “Gulbenes Buki” tika noteikts veidot sadarbību ar Gulbenes novada bērnu un jaunatnes sporta skolu. Nosacījums ir rezultējies noslēgtā sadarbības līgumā. “Gulbenes Buku” un sporta skolas basketbola treneri – tas ir viens kolektīvs, kas ir pamats basketbola attīstībai un pēctecībai Gulbenē. Piesaistot augsta līmeņa speciālistu, esam izstrādājuši vadlīnijas treniņdarba organizēšanai. Mūsu mērķis ir atgriezt “Gulbenes Bukus” augstākajā līgā. Redzot, kā mūsu puiši cīnījās Latvijas basketbola Užavas kausa ietvaros ar augstākās līgas komandu BK “Ogre”, ir pamats domāt, ka visu darām pareizi, lai sasniegtu iecerēto.
Rallijs “Sarma” ir vecākais un tradīcijām bagātākais ziemas autorallijs Latvijā, kā arī viens no visvecākajiem rallijiem visā Baltijā, kas tiek organizēts jau vairāk nekā 45 gadus. Rallijs “Sarma” ir viens no gaidītākajiem autosporta notikumiem ne tikai vietējiem sportistiem, iedzīvotājiem un viesiem, bet arī interesentiem no tuvākas un tālākas apkārtnes, kā arī ārvalstīm. Ļoti ceram, ka 2022. gada sākumā “Sarma” notiks. Pašlaik ziema izskatās cerīga. Lai noorganizētu patiesi aizraujošus rallija svētkus, mums visiem ir jāstrādā vienotā komandā – rallija organizators rūpējas par tehnisko daļu un rallija kā tāda norisi, savukārt Sporta un Kultūras pārvaldes – attiecīgi par citām aktivitātēm.
– Tautas sports arī ir dzīvs. Kā šķiet?
– Pērn tika izstrādāti un apstiprināti noteikumi “Par pašvaldības atbalstu sporta veicināšanai Gulbenes novadā”, kas nosaka kārtību, kādā pašvaldība sniedz finansiālo atbalstu, lai veicinātu iedzīvotāju sportiskās aktivitātes Gulbenes novadā.
Jāatzīmē, ka Gulbenes novadā ir spēcīga sporta veterānu kustība, kuras atbalstam no pašvaldības tiek atvēlēti arī pietiekami lieli finanšu līdzekļi, veterānu dalībai sacensībās. Ja iepriekš arī veterāniem bija jāraksta iesniegums pašvaldībai, lai pretendētu uz finansiālu atbalstu, tad tagad tas jau ir iekļauts Sporta pārvaldes budžetā, šādi atslogojot cienījamā vecuma sportistus no birokrātijas. Sporta pārvalde rūpējas un organizē Gulbenes novada komandas dalību dažādās veterānu sacensībās, gan piedāvājot tās no savas puses, gan atsaucoties uz veterānu iniciatīvām un vēlmēm.
Mēs cenšamies vienot visas paaudzes un nešķirot. Šogad Gulbenes novada atklātais vieglatlētikas čempionāts pulcēja rekordlielu dalībnieku skaitu – vairāk nekā 300 dalībniekus no visas Latvijas. Tajā kopā sportoja gan jaunieši, gan veterāni.
Kas attiecas uz Gulbenes novada ziemas sporta spēlēm, tās rīkot neplānojam, jo pagasti ir dažādi gan iedzīvotāju skaita, gan aktivitātes ziņā, līdz ar to muļķīgi būtu rīkot savstarpējas sacensības, zinot, ka komandas tiek komplektētas, piesaistot dalībniekus no malas. Tas nav vajadzīgs. Lietderīgāk ir papētīt iedzīvotāju interesi lokāli – kurā pagastā kādas aktivitātes plānot.
– Kā ar biatlona trasi Gulbenē?
– Šobrīd trase ir daļēji apgaismota un tiek izmantota. Neplānojam to attīstīt tieši biatlonam un konkurēt ar citām slēpošanas trasēm tepat Madonā vai Alūksnē, taču savām vajadzībām šāda trase mums ir. Iespējams, nākamgad paplašināsim to, veidojot garāku slēpošanas posmu. Vēlamies uzlabot arī apgaismojumu. Pašlaik norit darbs pie šautuves licencēšanas, lai to pilnvērtīgi varētu izmantot gan zemessargi, gan jaunsargi. Tā varētu būt šīs sporta bāzes specializācija. Par to ir bijušas sarunas ar Jaunsardzes vadību.
– Pasākums “Sporta laureāts” laikam ir jāaizmirst sakarā ar pandēmiju?
– Protams, ka aktīvajiem sportistiem reizi gadā ir nepieciešams sapulcēties kopā saliedējošā pasākumā, taču ir jāmaina pasākuma formāts. Tā varētu būt, piemēram, gada balle sportā ar nominācijām, izvērtējot sportistu sasniegumus konkrētajā periodā. Šāds pasākums būtu iespēja pateikties aktīvākajiem sportistiem un uzslavēt jaunos talantus.
Kategorijas
- Afiša
- Sporta pasākums
- Izstāde
- Koncerts
- Balle
- Teātris
- Pasākums
- Baznīcā
- Meistarklase
- Kino
- Izlaidums
- Jauniešiem
- Senioriem
- Bibliotēkā
- Bērniem
- Tirdziņš
- Laikraksta arhīvs
- Foto un video
- Palīdzēsim ķepaiņiem!
- Mēs pamanījām!
- Citas ziņas
- Atbildam lasītājiem
- Reklāmraksti
- Veselība
- Kultūra un izklaide
- Dzīvespriekam
- Konkursi
- Horoskopi
- Sports
- Cope un medības
- Vietējās ziņas
- Kriminālziņas
- VĒLĒŠANAS 2017
- SAEIMAS vēlēšanas
- Pašvaldību vēlēšanas
- Vārds deputāta kandidātam!
- Latvijas ziņas
- Noderīgi
- Interesanti
- Eiropas Savienībā
- Laika ziņas
- Skolēnu, jauniešu aktivitātes
- Statiskas lapas
- Ceļojumi
- Ēdamprieki
- Projekti
- Projekts "Riska bērni"
- Projekts "Saimnieko gudri"
- Projekts "Kam ticēt?"
- Projekts "Medijs vai mediju izstrādājums?"
- Projekts "Paver plašāk logu no senatnes"
- Projekts "Mediju kritika"
- Projekts "10 gadi Gulbenes novadā - vai veiksmes stāsts?"
- Projekts "Rūpēsimies par vidi!"
- Projekts "Mediju projekts"
- Projekts "Vide"