Dzirkstele.lv ARHĪVS

Kā ietaupīt?

Sagatavojusi Sandra Apine

2021. gada 22. decembris 00:00

1
Kā ietaupīt?

Patērētāju tiesību aizsardzības centra (PTAC) patērētāju atbalsta, sabiedrības informēšanas un komunikāciju daļas vecākā konsultante Agnese Tauriņa iesaka, ko darīt lietas labā, lai naudas pietiktu ne tikai ikdienā nepieciešamajiem tēriņiem, bet atliktu arī kaut kas iekrāšanai.

Skaistumkopšana
● Visvairāk izmaksu par skaistumkopšanu varēsi samazināt, ja ierasto salonos pieejamo procedūru vietā izvēlēsies citas alternatīvas. Lielu daļu procedūru vari veikt vai nu pati, vai arī palīgā aicināt kādu draudzeni vai labu paziņu. Mājas apstākļos noteikti var veikt manikīru, pedikīru, matu krāsošanu, sejas masku uzklāšanu, vaksāciju un citas procedūras.
● Iepērcies internetā. Arī jau ierastās skaistumkopšanas preces var atrast interneta veikalos. Lai nebūtu jāmaksā par piegādi, iespējams pēc precēm doties pašai vai arī kopā ar draudzenēm savākt nepieciešamo summu, lai par piegādi nebūtu jāmaksā.
● Atceries par ekonomiskajiem iepakojumiem arī skaistumkopšanas precēm, salīdzinot to tilpumu vai daudzumu attiecībā pret cenu. Nereti, meklējot zemāku cenu, nopērkam arī mazāka tilpuma kosmētikas līdzekļus, kurus drīz vien izlietojam, un jāpērk atkal no jauna. Lētāk ne vienmēr ir arī izdevīgāk!
● Atmet smēķēšanu – par to noteikti būs pateicīgas tavas plaušas un arī maciņš.
● Izmanto skaistumkopšanas skolu sniegtās iespējas, kur studenti mācību nolūkos meklē modeļus. Tā bez maksas var tikt pie stilīgas frizūras un skaista manikīra vai pedikīra.
● Vismazāk izmaksās pašu veiktas skaistumkopšanas procedūras mājās. Iespējams arī ar draudzenēm sarīkot skaistumkopšanas vakarus, kuru laikā savā starpā dalīties dažādos skaistumkopšanas noslēpumos. Daudz dažādu recepšu skaistumkopšanai mājas apstākļos iespējams atrast arī internetā.
● Kā ķermeņa skrubi iespējams izmantot izlietotos kafijas biezumus vai arī cukuru, kam nedaudz piejaukta dušas želeja. Iespējams izmēģināt arī smalko sāli, kas sajaukts ar pirts medu.
● Arī sejas maskām pieejamas dažādas viegli pagatavojamas receptes, piemēram, iespējams sajaukt avokado mīkstumu ar olīveļļu – tā būs laba maska sausai ādai. Nogurušai ādai var uzklāt skābo krējumu, naturālo jogurtu, paniņas vai kefīru. Taukainas ādas īpašnieces var uz tās klāt sakultu olas baltumu, savukārt jaukta tipa ādas īpašnieces masku var izgatavot no banāna, kas sajaukts ar saldo krējumu. No aukstuma pasargās maska, kuras pagatavošanai vienādās proporcijās sajauc auzu pārslas, medu un olas dzeltenumu.
● Pēc skrubēšanās pēdas vari palutināt, uz nakti ieziežot tās ar olīveļļu un uzvelkot kokvilnas zeķītes. Pēdu āda ar laiku kļūs mīksta un maiga.
● Relaksējošai vannošanās procedūrai nebūt nevajag iegādāties dārgas aromātiskās eļļas. Sagatavo mājās zāļu tēju novārījumu (pēc savas gaumes) un pievieno to vannas ūdenim.
● Ja nevari atteikties no ierastajām skaistumkopšanas procedūrām salonos, apdomā, vai vari tās veikt retāk. Arī tā varēsi nedaudz ietaupīt.

Brīvā laika pavadīšana
● Izzini Latvijas vēsturi, ārzemju kultūru un citas interesantas lietas, apmeklējot muzejus. Daļā muzeju ieejas maksa ir ļoti simboliska vai vispār tās nav. Ar Latvijas muzejiem vari iepazīties Latvijas muzeju katalogā internetā “Muzeji.lv”.
● Iepazīsti Latvijas dabu – tā noteikti nav tikai vasaras priekšrocība. Apmeklē dabas parkus un takas – arī tos vairumā gadījumu iespējams apmeklēt bez maksas. Ar dabas objektiem Latvijā vari iepazīties “Botanika.lv/4.1.php” vai “Mammadaba.lv”, kur var uzzināt par atpūtas vietām brīvā dabā.
● Dodoties ģimenes izbraucienos brīvā dabā, lai ieturētu labu maltīti, nav obligāti apmeklēt kafejnīcu. Ļoti labi noderēs līdzpaņemtās maizītes, našķi - tas būs interesantāks piedzīvojums bērniem un arī pieaugušajiem Atceries gan, ka aiz sevis ir jāsavāc visi atkritumi!
● Izmanto klientu kartes! Ar tām iespējams gūt atlaides ne tikai par konkrētā uzņēmuma pakalpojumiem, bet dažkārt
arī pie tā sadarbības
partneriem – izklaides pasākumu organizētājiem.
● Apmeklē bibliotēku! Tajā ir ne tikai grāmatas, bet arī jaunākie žurnāli un interneta pieslēgums.
● Izmanto savu iztēli! Ir iespējams atrast vēl daudz veidu, kā ietaupīt, tikai jāizmanto sava iztēle. Piemēram, kad pēdējo reizi devies piknikā vai pārgājienā, kad kopā ar ģimeni spēlēji kārtis vai galda spēles? Ir vairākas iespējas, kā izklaidēt sevi un savu ģimeni, netērējot daudz naudas.
● Kad vien vari, neizmanto personisko automašīnu, bet
ej kājām, brauc ar velosipēdu.

Apģērbs, apavi
● Seko līdzi atlaidēm – sezonas izpārdošanu laikā iespējams iegādāties kvalitatīvas preces par mazāku naudas summu (atlaižu laikā pērc tikai to, kas patiesi ir nepieciešams).
● Mēģini pirkt lietas, kuras ir klasika un saglabās savu vērtību arī vēlāk. Piemēram, iegādājoties labas kvalitātes klasisku blūzi vai žaketi, varēsi to nēsāt vairākus gadus – kā darbā, tā ciemos.
● Pievērs uzmanību, lai apģērba materiāls nebūtu burzīgs un, to gludinot, nepatērētu daudz elektroenerģijas, kā arī lai tas nebūtu tikai ķīmiski tīrāms.
● Cilvēki nereti atkārtoti pērk vienas un tās pašas lietas, piemēram, katru reizi pa jaunam lakatiņam vai krekliņam. Lai izvairītos no kārtējā atkārtotā pirkuma, pirms veikala apmeklējuma vēlams pārskatīt savu garderobi un izveidot sarakstu ar lietām, kuras būtu labi aizvietot ar jaunām un kuru garderobē pietrūkst.
● Izgriez no žurnāla apģērbu attēlus, kādus vēlies atrast, un iepērkoties ņem tos līdzi. Tas palīdzēs vieglāk atrast meklēto (vai ko līdzīgu) un izvairīties no citiem, iespējams, nevajadzīgiem pirkumiem.
● No pārtērēšanās pasargās arī tas, ja uz veikalu ņemsi līdzi tikai noteiktu naudas summu. Piemēram, ja jauna apģērba iegādei vari atļauties 50 eiro, tad neņem uz veikalu līdzi ne centa vairāk.
● Lai atsvaidzinātu garderobi, nebūt nav regulāri jāpērk jaunas modes preces. Atbilstoši sezonas tendencēm pievieno jau esošajam apģērbam piemērotas detaļas!
● Lietotu apģērbu veikalos nereti iespējams atrast gan pilnīgi jaunas vai mazlietotas (arī zīmolu) drēbes. Turklāt zināsi, ka šādu apģērbu uz ielas ieraudzīsi diez vai vēl kādam cilvēkam. Un nereti to kvalitāte ir daudz labāka nekā veikalos iegādātam lētam apģērbam. Apģērbu vari iepirkt arī tā sauktajos “outlets”, kur tiek tirgoti pazīstamu zīmolu kolekciju atlikumi.
● Ļoti daudzi no mums vēlas uzlabot sev noskaņojumu, apmeklējot veikalu un nopērkot kādu jaunu apģērba gabalu. Un šie cilvēki ļoti labi zina, ka bieži šādi iegādātas preces, pārnākot mājās, vairs īsti nepatīk, bet nauda jau ir iztērēta. Ieteikums izvēlēties citu sevis iepriecināšanas veidu.