Bērna izņemšana no ģimenes pašvaldībai maksā dārgi

Problēmģimenēm ar bērniem ir nepieciešama psihoterapija
Plašu rezonansi sabiedrībā izraisījusi nesen "Dzirksteles" aprakstītā Gulbenes rajona tiesas prāva, apsūdzot ģimeni nolaidībā pret saviem mazgadīgajiem bērniem, viņus ilgstoši turot vienus slēgtā istabā, nesniedzot viņiem vajadzīgo aprūpi un vecāku mīlestību. Uzjundīts jautājums, vai novadā ir vēl citas ģimenes, kur aiz kuru slēgtajām durvīm bērni cieš pazemojumus un badu.
Gulbenes novada domes sociālās un veselības nodaļas vadītājs Jānis Antaņevičs skaidro, ka bērnu izņemšana no ģimenēm ir bāriņtiesu kompetence. Tajā pašā laikā viņš atzīst, ka pērn ne vairāk kā sešos gadījumos lemts par bērnu izņemšanu no ģimenēm.
Patversme Litenē nav licencēta
J.Antaņevics atzīst, ka viennozīmīgi pašvaldībai nav izdevīgi izņemt bērnu no ģimenes. Tāpēc tas ir kardināls lēmums.
"Dzirksteles" rīcībā ir informācija, ka šajās dienās viens bērns izņemts no ģimenes un uz laiku ievietots Litenes patversmē, kas darbojas bērnudārza paspārnē. J.Antaņevičs spiests atzīt laikrakstam, ka patversme nav licencēta. Lai to panāktu, būtu jāveido papildu štata vienības, jāizpilda vēl daudz prasību. Tas prasītu papildu finanšu ieguldījumu. Tāpēc patversme ir tikai īslaicīga pieturvieta. Tālāk no ģimenes izņemtais bērns tiek nogādāts krīzes centrā "Dardedze", kur mēnesi viņš var uzturēties par brīvu. To apmaksā valsts. Tiek konstatēts bērnam ģimenē nodarītās traumas smagums. Tālāk bērns nonāk audžuģimenē vai, piemēram, Grašu bērnu ciematā. Viena bērna uzturēšanās tur pašvaldībai izmaksā no 300 līdz 400 latiem mēnesī.
Problēmģimenes patur redzeslokā
"Lai lemtu par bērna izņemšanu no ģimenes, jākonstatē, kāda veida vardarbību viņš ir pārcietis. Emocionālo, fizisko, seksuālo vai arī ģimenē pret viņu bijusi nolaidīga attieksme. Tikai kādā no šiem gadījumiem bērns tiek izņemts no ģimenes," "Dzirkstelei" stāsta Gulbenes novada domes izglītības, kultūras un sporta nodaļas psiholoģe Inese Stradiņa.
"Novads ir diezgan liels. Ir gadījumi, kad patiešām jāizņem bērns no ģimenes. Tomēr tādu nav daudz. Tiek darīts viss iespējamais, tiek meklēti risinājumi, lai bērnam palīdzētu tepat. Katrs gadījums ir individuāls. Ja bērnam problemātiski palikt pie vecākiem, var meklēt citus radiniekus, kas uzņemtos rūpes," stāsta J.Antaņevičs.
Viņš saka, ka problemātiskās ģimenes pagastos un pilsētā bāriņtiesas zina un patur redzeslokā.
Novada pašvaldībai ir saikne ar trim psihologiem un diviem psihoterapeitiem, četri no viņiem strādā skolās un bērnudārzos. Ģimeņu psihoterapeite Ruta Abramova ir Gulbenes novada sociālā dienesta algota darbiniece. Viņa "Dzirkstelei" stāsta, ka strādā ar tām ģimenēm, kuras pie viņas nosūta sociālais dienests. Vienīgā problēma - kā ģimenēm nokļūt pie psihoterapeites Gulbenē!
"Cilvēki pie manis brauc paši. Taču skaidrs, ka šodien ceļš izmaksā dārgi un cilvēkiem nav naudas. Tāpēc ir noruna, ka uz Druvienu un Beļavu es braukšu pati. Tas nebūs ļoti regulāri, jo darba pietiek arī uz vietas, Gulbenē. Katru nedēļu darba ir ļoti daudz," saka R.Abramova.
R.Abramova saka, ka novada sociālajam dienestam vienmēr ir vērts strādāt ar problēmģimeni, ar vecākiem un rosināt viņus kaut ko savā dzīvē mainīt. "Bet izvēle vienmēr paliek vecākiem. Vai viņi vēlas pārmaiņas jeb grib saglabāt savu līdzšinējo dzīves stilu," klāsta psihoterapeite. Ja vecāki secinājumus neizdara, tiek pieņemti kardināli lēmumi.
Kategorijas
- Afiša
- Sporta pasākums
- Izstāde
- Koncerts
- Balle
- Teātris
- Pasākums
- Baznīcā
- Meistarklase
- Kino
- Izlaidums
- Jauniešiem
- Senioriem
- Bibliotēkā
- Bērniem
- Tirdziņš
- Laikraksta arhīvs
- Foto un video
- Palīdzēsim ķepaiņiem!
- Mēs pamanījām!
- Citas ziņas
- Atbildam lasītājiem
- Reklāmraksti
- Veselība
- Kultūra un izklaide
- Dzīvespriekam
- Konkursi
- Horoskopi
- Sports
- Cope un medības
- Vietējās ziņas
- Kriminālziņas
- VĒLĒŠANAS 2017
- SAEIMAS vēlēšanas
- Pašvaldību vēlēšanas
- Vārds deputāta kandidātam!
- Latvijas ziņas
- Noderīgi
- Interesanti
- Eiropas Savienībā
- Laika ziņas
- Skolēnu, jauniešu aktivitātes
- Statiskas lapas
- Ceļojumi
- Ēdamprieki
- Projekti
- Projekts "Riska bērni"
- Projekts "Saimnieko gudri"
- Projekts "Kam ticēt?"
- Projekts "Medijs vai mediju izstrādājums?"
- Projekts "Paver plašāk logu no senatnes"
- Projekts "Mediju kritika"
- Projekts "10 gadi Gulbenes novadā - vai veiksmes stāsts?"
- Projekts "Rūpēsimies par vidi!"
- Projekts "Mediju projekts"
- Projekts "Vide"