Kļūst par nozīmīgu slimību

Lai gan vēl ir pamatīga sniega kārta un tiek solīts arī aukstums, tomēr dārzkopji arvien vairāk domā par pavasari. Aizvadītā vasara raksturojās ar biežām lietavām, kas augļkopjiem sagādāja rūpes, lai izaudzētu kvalitatīvu produkciju. Mitrais laiks veicināja plūmju lapu un augļu inficēšanos ar kauleņkoku sausplankumainību, ko tautā sauc arī par "cauršauto" lapu slimību.
Cieš plūmes Valsts augu aizsardzības dienesta Vidusdaugavas reģionālās nodaļas vecākais inspektors Imants Kārkliņš skaidro, ka pēdējos gados šī slimība, sevišķi plūmēm, kļuvusi postoša. Tā inficē arī ziedpumpurus, tāpēc nav izslēgts, ka to novērosim arī šajā pavasarī.
"Slimības pazīmes ir skatāmas uz lapām, vēlāk arī uz augļiem un jaunajiem dzinumiem. Plankumi uz lapām sākotnēji ir sīki, apaļīgi gaišbrūni ar sarkanīgu apmali. Vēlāk paliek tumši, vidus izkrīt un lapas paliek caurumainas. Labvēlīgos apstākļos inficējas arī augļi. Uz tiem sarkanbrūni plankumiņi attīstās parasti plūmju augļa augšup vērstajā daļā," stāsta I.Kārkliņš.
Piemērotos apstākļos veģetācijas periodā slimībai ir vairākas paaudzes. Tās attīstību veicina silts un mitrs laiks. Pārziemo arī slimības ierosinātājas sēnes micēlijs mizā inficētajos dzinumos un pumpuros.
Iesaka smidzināt
Kauleņkoku sausplankumainības ierobežošanai jāizvēlas augu aizsardzības līdzeklis, atbilstošs attiecīgajai koku attīstības stadijai.
I.Kārkliņš iesaka pavasarī, kamēr vēl nav lapu, plūmes un ķiršus smidzināt ar "Bordo" maisījumu 1 līdz 3 procentu koncentrācijā, veģetācijas periodā - 0,5 līdz 1 procenta koncentrācijā. Pavisam pieļaujami četri smidzinājumi. Pirms ziedēšanas plūmes un ķiršus smidzina ar "Čempionu 50 p.s." 3 līdz 4,5 kilogrami uz hektāru.
"Darba šķidruma patēriņš augļu dārzā no 800 - 1200 litri uz hektāra. Šā līdzekļa devu uz hektāru nedrīkst pārsniegt," brīdina inspektors.
Pavasarī, kad sākas ziedēšana, ķiršus smidzina ar "Efektors d.g," 0,05 līdz 0,075 procentu koncentrācijā.
"Pirms un pēc ziedēšanas plūmes un ķiršus var apsmidzināt ar "Tiovitu 80d.g". Ir jāizgriež arī bojātie zari un jāsadedzina, brūces jānosedz ar brūču ziedi, mēslošanai jālieto pilnvērtīgs mēslojums, divos gados reizi jāveic kaļķošana, regulāri jāapstrādā apdobes," iesaka I.Kārkliņš.
Kategorijas
- Afiša
- Sporta pasākums
- Izstāde
- Koncerts
- Balle
- Teātris
- Pasākums
- Baznīcā
- Meistarklase
- Kino
- Izlaidums
- Jauniešiem
- Senioriem
- Bibliotēkā
- Bērniem
- Tirdziņš
- Laikraksta arhīvs
- Foto un video
- Palīdzēsim ķepaiņiem!
- Mēs pamanījām!
- Citas ziņas
- Atbildam lasītājiem
- Reklāmraksti
- Veselība
- Kultūra un izklaide
- Dzīvespriekam
- Konkursi
- Horoskopi
- Sports
- Cope un medības
- Vietējās ziņas
- Kriminālziņas
- VĒLĒŠANAS 2017
- SAEIMAS vēlēšanas
- Pašvaldību vēlēšanas
- Vārds deputāta kandidātam!
- Latvijas ziņas
- Noderīgi
- Interesanti
- Eiropas Savienībā
- Laika ziņas
- Skolēnu, jauniešu aktivitātes
- Statiskas lapas
- Ceļojumi
- Ēdamprieki
- Projekti
- Projekts "Riska bērni"
- Projekts "Saimnieko gudri"
- Projekts "Kam ticēt?"
- Projekts "Medijs vai mediju izstrādājums?"
- Projekts "Paver plašāk logu no senatnes"
- Projekts "Mediju kritika"
- Projekts "10 gadi Gulbenes novadā - vai veiksmes stāsts?"
- Projekts "Rūpēsimies par vidi!"
- Projekts "Mediju projekts"
- Projekts "Vide"