Dzirkstele.lv ARHĪVS

Darba iespējas meklē ārzemēs

Malda Ilgaža

2010. gada 1. marts 08:00

1529
Darba iespējas meklē ārzemēs

Aizbraucēji nesola, ka atgriezīsies Latvijā
Arvien vairāk dažāda vecuma cilvēku, kuri zaudējuši darbu Latvijā, dodas uz ārzemēm, lai tur rastu iespējas strādāt. Starp viņiem ir arī gulbenieši, kuri pēc neveiksmīgiem mēģinājumiem sameklēt darbu novadā un Latvijā, izšķīrušies par aizbraukšanu.

Nezina, kad atgriezīsies 28 gadus vecais gulbenietis Andris gandrīz katru dienu dodas uz Gulbenes bibliotēkas informācijas centru, lai internetā meklētu informāciju par darba iespējām ārzemēs. 25.martā Andris kopā ar paziņu, kurš strādā Spānijā, bet šobrīd ciemojas Latvijā, dosies uz Spāniju, lai vāktu apelsīnus. Vīrietis strādāt uz ārzemēm dosies jau atkārtoti. Tagad, atgriezties Latvijā, Andris sola tikai tad, kad te uzlabosies ekonomiskā situācija un būs darba iespējas.

 

"Man ir motorzāģa vadītāja apliecība, kas ļauj strādāt meža darbos, bet pēc mežā gūtas traumas no šā darba nācās atteikties. Gulbenē esmu apstaigājis visus vietējos uzņēmējus, bet darba iespēju nav. Nekas cits neatliek, kā piekto reizi doties strādāt ārpus Latvijas. Savulaik Īrijā strādāju uz iekrāvēja. Vedu sēņu kastes uz saldētavu, tad citviet Anglijā vācu kāpostus, tad draugi man palīdzēja iekārtoties darbā vistas gaļas pārstrādes cehā. Sākumā pelnīju 150 angļu mārciņas nedēļā. Sākumā angļu valodu praktiski nezināju, pat pērkot vilciena biļeti, izlīdzējos ar vārdnīcas palīdzību. Valodas zināšanām ārzemēs ir liela priekšrocība. Esmu izmantojis arī ārzemēs esošo darbā iekārtošanas aģentūru palīdzību, jo tajās lielākoties strādā poļi vai lietuvieši, ar kuriem bija iespējams sazināties krievu valodā," stāsta Andris.

 

Latvijā Andris atgriezies pagājušā gada jūlijā, cerot, ka tomēr izdosies sameklēt darbu. Vasarā viņš neilgi radis iespējas pastrādāt Tukuma pusē, bet tad darba devējs iedevis brīvu nedēļu. Pēc tam arī pats nav bijis atrodams. Andris uzskata, ka uz ārzemēm var doties meklēt darbu ar 400 latiem kabatā uz labu laimi, tomēr labāk izmantot pazīšanos.

 

"Man līdz šim nav nācies sastapties ar sliktu attieksmi pret viesstrādniekiem, bet Latvijā novembrī nelegāli strādāju ar krūmgriezi, bet vēl šodien neesmu saņēmis solītos 150 latus. Ārzemēs man patīk stabilitāte. Zinu, ka algu tur katru nedēļu ieskaita pusnaktī no ceturtdienas uz piektdienu," saka Andris. Arī viņš, kad būs iekārtojies darbā ārzemēs, ir gatavs palīdzēt draugiem.

Noplok interese par Īriju

Nodarbinātības valsts aģentūras Gulbenes filiāles Eiropas nodarbinātības dienestu tīkla konsultanta asistente Māra Kalniņa stāsta, ka filiālē par darba iespējām ārzemēs interesējoties cilvēki vecumā no 25 līdz 45 gadiem, esot arī jaunāki - līdz 25 gadu vecumam.

 

"Arī darba devēju pieprasītākais viesstrādnieku vecums ārzemēs ir līdz 40 gadiem. Pie mums vēršas darba meklētāji, kuri interesējas par darba iespējām konkrētās valstīs, piemēram, Skandināvijas valstīs un citur. Daļai interesē konkrētas darba vakances lauksaimniecībā, celtniecībā un citās profesijās," stāsta M.Kalniņa.

 

Gulbenes bibliotēkas abonementa vadītāja Iveta Krūmiņa novērojusi, ka darba meklētāju pēdējā laikā ir ļoti daudz.

 

"Ir noplakusi interese par Īriju. Vairāk tiek pētīti darba piedāvājumi Vācijā, Grieķijā, Norvēģijā, Spānijā un Zviedrijā. Cilvēki izmanto arī paziņu, kuri jau strādā ārzemēs, ieteikumus. Liela nozīme ir arī pozitīvajiem stāstiem, proti, ja paziņam ārzemēs klājas labi, tad varbūt arī man veiksies," stāsta I.Krūmiņa.

 

Gulbenes bibliotēkas informācijas centra vadītāja Indra Logina atzīst, ka darba sludinājumu interneta portāli vienmēr ir labi apmeklēti.

 

"Tajos tiek konkrēti meklēta jauna darba vieta, vai vienkārši pārlūkoti darba sludinājumi cerībā nejauši ieraudzīt kādu vilinošu darba piedāvājumu. Var arī ievietot savu CV datu bāzē, kur to var apskatīt gan darba devēji personīgi, gan dažādas personāla atlases firmas," stāsta I.Logina.

 

Viņa norāda, ka ir dažādas iespējas, kā atrast darbu ārzemēs, tajā skaitā Eiropas valstīs.

 

"Var vērsties EURES - Eiropas nodarbinātības dienestu tīklā, mājas lapa "http:/eures.europa.eu". Darba meklēšana EURES datu bāzē notiek Eiropas ekonomiskās zonas valstīs, kā arī Īslandē. Lihtenšteinā, Norvēģijā un Šveicē," stāsta I.Logina.