Par 2010.gada koku izvēlēts purva vaivariņš
Rīga, 24.febr., LETA. Latvijas Dendrologu biedrība par 2010.gada koku izvēlējusies purva vaivariņu (Ledum Palustre), aģentūru LETA informēja Latvijas Dendrologu biedrības prezidents Andrejs Svilāns.
Purva vaivariņš ir mūzzaļš ēriku dzimtas krūms vai pundurkrūms ar izteikti reibinošu smaržu. Tā lapas ir sakārtotas pamīšus, veselas, ādainas, apakšpusē ar rūsganiem matiņiem. Ziedi balti, divdzimumu, vairogveida ziedkopās dzinumu galos, savukārt sēklas ir sīkas, lineāri iegarenas, ar spārniņiem, sakārtotas pogaļās.
Lai cik tas neliktos dīvaini, purva vaivariņš ir ļoti tuvs rododendru radinieks un daži zinātnieki vaivariņus pat iekļauj vienā ģintī ar rododendriem, stāstīja Svilāns.
Savvaļā zināms ap desmit vaivariņu sugu, kas sastopamas Ziemeļu puslodes arktiskajā un mērenajā joslā. Latvijā viena suga - purva vaivariņš ir līdz vienu metru augsts krūms, kas zied jūnijā un jūlijā, bet sēklas nogatavojas un izbirst augustā.
Latgalē vaivariņus sauc par kukužiem, un šī auga vārdā nosaukta pat skaņu ierakstu studija Daugavpilī, kā arī viena no latgaliešu kultūras biedrībām.
Vaivariņš ir daudzu ārstniecisku drogu sastāvdaļa, tomēr satur spēcīgas indes, tāpēc jālieto uzmanīgi. Vaivariņa ēterisko eļļu sastāvā ir cimols, palustrīns un ledols. Ledols ir spēcīga inde, kas iedarbojas uz nervu sistēmu. Lapās ir arī flavonoīdi, glikozīds arbutīns, miecvielas, andromedotoksīns, askorbīnskābe un mikroelementi. Gaistošās bioloģiski aktīvās vielas uzbudinoši iedarbojas uz gļotādām, sekmē bronhu dziedzeru sekrēciju un novērš to spazmas, palielina elpošanas ceļu aktivitāti. Spēcīga antimikrobu aktivitāte, atkrēpošanas un pretklepus iedarbība. Sakaltētus dzinumus lieto kožu un citu kukaiņu atbaidīšanai telpās.
Tautas medicīnā vaivariņus lieto arī reimatisma, podagras, diabēta, ekzēmu un citu ādas slimību ārstēšanai. Uzlējums mazina nepatīkamās sajūtas kukaiņu kodumu gadījumā. Pret iesnām un gripu to novārījumu pilina degunā.
Žāvējot vaivariņu drogu, izmantojot lapu, stumbru, ziedu, augļu maisījumu, izdalās daudz ēterisko eļļu, kas izsauc stipras galvassāpes. Galvassāpes un nelabu dūšu var dabūt arī, ilgstoši uzturoties vaivariņiem aizaugušos purvos vai ieplakās saulainā laikā.
Kategorijas
- Afiša
- Sporta pasākums
- Izstāde
- Koncerts
- Balle
- Teātris
- Pasākums
- Baznīcā
- Meistarklase
- Kino
- Izlaidums
- Jauniešiem
- Senioriem
- Bibliotēkā
- Bērniem
- Tirdziņš
- Laikraksta arhīvs
- Foto un video
- Palīdzēsim ķepaiņiem!
- Mēs pamanījām!
- Citas ziņas
- Atbildam lasītājiem
- Reklāmraksti
- Veselība
- Kultūra un izklaide
- Dzīvespriekam
- Konkursi
- Horoskopi
- Sports
- Cope un medības
- Vietējās ziņas
- Kriminālziņas
- VĒLĒŠANAS 2017
- SAEIMAS vēlēšanas
- Pašvaldību vēlēšanas
- Vārds deputāta kandidātam!
- Latvijas ziņas
- Noderīgi
- Interesanti
- Eiropas Savienībā
- Laika ziņas
- Skolēnu, jauniešu aktivitātes
- Statiskas lapas
- Ceļojumi
- Ēdamprieki
- Projekti
- Projekts "Riska bērni"
- Projekts "Saimnieko gudri"
- Projekts "Kam ticēt?"
- Projekts "Medijs vai mediju izstrādājums?"
- Projekts "Paver plašāk logu no senatnes"
- Projekts "Mediju kritika"
- Projekts "10 gadi Gulbenes novadā - vai veiksmes stāsts?"
- Projekts "Rūpēsimies par vidi!"
- Projekts "Mediju projekts"
- Projekts "Vide"