Dzirkstele.lv ARHĪVS

Pašu austā šalle – mīļāka un siltāka

Malda Ilgaža

2010. gada 19. februāris 18:49

1839
Pašu austā šalle – mīļāka un siltāka

Gulbenes Vēstures un mākslas muzejā atklāj izstādi "Šalles"
Tajā interesenti var aplūkot dažādas šalles, ko, iesaistoties Gulbenes Tautas lietišķās mākslas studijas "Sagša" projektā "Noaud sev šalli", kas sākās pagājušā gada nogalē, darinājuši cilvēki, kuri pirms tam nekad nav nodarbojušies ar aušanu. Vairāk foto šeit.

Izstādē piedalās 15 autori, kuri visi kā viens atzīst, ka pašu rokām noausta šalle ir ne tikai mīļāka, bet arī siltāka par to, kas pirkta veikalā. Izstādi papildina arī pašu adīti cimdi, cepures un piespraudes, bet melnbaltajās fotogrāfijās, kas izvietotas izstāžu zālē, atklāts šaļļu tapšanas radošais process.

 

Izstādes darbu autori gulbenieši Aivita Vizule, Aija Bujāne, Daiga Bleikša, Inese Stepe un citi atzina, ka tehniskie sagatavošanas darbi, kā arī pats aušanas process bijis ārkārtīgi interesants un uzmundrinošs, īpaši šajā laikā, kad visi runā tikai par to, cik ir grūti.

 

"Tiklīdz uzzināju, ka būs iespējams pašai noaust šalli, uzreiz studijas vadītājai teicu, ka noteikti būšu starp audējiem. Lielāku iniciatīvu izrādīja mana vecākā meita Līva, kura uzstāja, ka šallē jābūt zilajai krāsai, lai gan pašai tuvāki ir saules dzeltenie toņi. Aušanas procesā neiztikām arī bez vīra palīdzīgās rokas. Galarezultāts ir ļoti skaists un mīļš. Paldies par šo lielisko iespēju!" teica leļļu meistare Evita Zālīte, kuras šalle arī apskatāma izstādē.

 

Aija Bujāne atzina, ka tad, kad šalle bijusi noausta, viņai tā ne īpaši patikusi, bet, uzzinot, ka būs izstāde, viņa domājusi, kā šalli padarīt krāšņāku.

 

"Tagad man sava šalle patīk!" teica A.Bujāne.

 

"Es neesmu audēja, lai gan protu darīt daudzas citas lietas, tāpēc tad, kad savām kolēģēm mākslas skolā teicu, ka iešu aust šalli, viņas sākumā smējās, bet pēc tam katru dienu apvaicājās, kā man veicas," stāsta Gulbenes mākslas skolas pedagoģe Sandra Dikmane.

 

Daudz talantīgu cilvēku

Aušana ir ilgs un darbietilpīgs un pacietību prasošs process, tāpēc studijas "Sagša" vadītāja izšķīrusies par labu šallēm, jo tās iespējams salīdzinoši ātrāk noaust, kā arī ir nepieciešams mazāk materiāla.

 

"Rezultāts ir pārspējis manas cerības, jo cilvēki bija ārkārtīgi atsaucīgi. Rokdarbi nav kartupeļu lauks, kur katrs nostājas savā vagas galā, un iet uz priekšu. Rokdarbi prasa individuālu un radošu pieeju, tāpēc izstādē nav divu vienādu darbu," teica B.Akmentiņa.

 

Viņa neslēpa izbrīnu, ka Gulbenē ir tik daudz talantīgu cilvēku, kuri vēl nav iepazīti, ka viņiem piemīt izteikta skaistuma izjūta. Arī Vēstures un mākslas muzeja vadītāja Valda Vorza, atklājot izstādi, atzina, ka ir patīkami iepazīt jaunus vārdus un ieraudzīt jaunas sejas

 

Turpinās projektu

B.Akmentiņa ir gandarīta par paveikto un sola, ka, tiklīdz studija no pagaidu telpām Gulbenes vidusskolas internātā, kur tā izvietojusies Gulbenes kultūras centra remonta laikā, atgriezīsies savā mājvietā, projekts "Noaud sev šalli" turpināsies, jo ir daudz cilvēku, kas vēlas apgūt aušanas iemaņas.

 

"Šis pasākums varētu kļūt par mūsu studijas vienu darba formu, jo ne visiem cilvēkiem ir iespējams studijā darboties pastāvīgi, bet daudzi viņiem vēlamā laikā labprāt iemācās kaut ko jaunu," saka B.Akmentiņa. Izskanēja ieteikums izveidot arī radošo ideju klubu, kas apvienotu cilvēkus ar radošu izdomu. .