Dzirkstele.lv ARHĪVS

Novada budžetu apstiprina jau pirmajā piegājienā

Diāna Odumiņa

2010. gada 1. februāris 14:00

1241
Novada budžetu apstiprina jau pirmajā piegājienā

Domes priekšsēdētāja prognozē ekonomiski grūtu gadu
Ceturtdien Gulbenes novada domes sēdē jau ar pirmo piegājienu apstiprināts pašvaldības šā gada budžets, tā plānotie kopējie ieņēmumi ir 13 391 092 lati jeb 89,84 procenti no 2009.gada faktiskajiem ieņēmumiem. Domes priekšsēdētāja Sandra Daudziņa "Dzirkstelei" saka, ka plānotais ir bezdeficīta budžets, tomēr viņa prognozē, ka gads būs ekonomiski grūts.

"Dzirkstele" novēroja, ka lielākoties budžeta veidošana notika aizklāti. Ikviens vēlētājs šim procesam līdzi sekot varēja tikai divās atklātās sēdēs - kad to pārrunāja finanšu komitejā 22.janvārī un apstiprināja domes sēdē 28.janvārī.

 

S.Daudziņa domes sēdē uzsvēra, ka ar katra pagasta, kā arī pilsētas pārvaldnieku budžeta veidošanas gaitā ir izdiskutēti visi neskaidrie jautājumi vismaz divas reizes. Budžets veidots tā, lai novada teritorijā finanšu sadalē būtu pēc iespējas vairāk ievērots taisnīguma princips.

 

Budžeta apstiprināšanas sēdē piedalījās gandrīz visi deputāti, izņemot Daini Šviku un Normundu Audzišu. Rezultātā arī visi nobalsoja par. Deputāts Andis Caunītis pateicās tiem, kas strādāja pie budžeta izveides. Arī S.Daudziņa pauda gandarījumu, ka paveiktais ir pozitīvi novērtēts un pateicās kolektīvam par ieguldīto darbu. Pēc domes sēdes "Dzirkstele" novēroja, ka domē bija jaušama svētku noskaņa.

 

Kāpēc prognozes tik optimistiskas?

S.Daudziņa domes sēdē uzstājās ar budžeta skaidrojumu. "Dzirkstelei" radās jautājums, kāpēc budžeta izpildes prognozes ir tik optimistiskas. Piemēram, 36 procenti no budžeta ieņēmumiem ir plānoti no iedzīvotāju ienākumu nodokļa izpildes.

 

"Šogad ir garantēts - ja plānotie ieņēmumi no iedzīvotāju ienākumu nodokļa nepildīsies vairāk nekā 8 procentu apmērā, novada budžetam tiks piešķirta mērķdotācija no valsts. Pieļauju, ka tāda nepieciešamība var rasties," "Dzirkstelei" stāsta S.Daudziņa.

 

Viņa saka, ka citi ieņēmumi ir plānoti "diezgan piesardzīgi". Skaidri esot zināms, ka ieņēmumu daļā tiks saņemti 18 procenti no pašvaldību izlīdzināšanas fonda. No tā arī iepriekš Gulbenes rajonā finansējumu saņēma visas pašvaldības, izņemot Gulbenes pilsētas domi. S.Daudziņa saka, ka valsts noteikti nodrošinās arī mērķdotācijas pedagogu algām un interešu izglītībai.

 

"Pašlaik ir noslēgti arī līgumi par projektu finansēšanu," saka S.Daudziņa.

 

16 procenti no visiem izdevumiem ir paredzēti atpūtai, kultūrai un reliģijai. S.Daudziņa "Dzirkstelei" skaidro, ka šajā sadaļā ir iekļauta kultūras un sporta iestāžu uzturēšana. Iekļauta arī pasākumu organizēšana un atalgojums par šo darbu.


Budžeta projektu, deputātiem nobalsojot, domes sēdē papildināja ar vēl trim izdevumu pozīcijām: brīvās cīņas sportistu Armandu Zvirbuli paredzēts atbalstīt ar 400 latiem (no rezerves fonda), Gulbenes novada olimpiešus un trenerus - ar 1100 latiem, kā arī sadarbībai ar Gulbenes televīziju ieplānoti 5000 lati.

 

Sola turpināt datu analīzi

Finanšu un ekonomikas nodaļa pēc deputāta Gunta Blūma lūguma bija sagatavojusi vairākas papildu tabulas pie budžeta. Domes sēdē G.Blūms pauda, ka datu analīze ir jāturpina un tieši tā arī parādot, kas ir kas. Vienā no tabulām Gulbenes novada domes priekšsēdētājas alga bija salīdzināta ar 108 citu Latvijas novadu vadītāju atalgojumu. Vairāk nekā pusē no tiem domes priekšsēdētājs mēnesī līdz nodokļu nomaksai saņem 1000 latus un pat vairāk.

 

S.Daudziņas alga, kā zināms, 960 lati. "Dzirkstelei" S.Daudziņa piebilda, ka nākamā mēneša domes sēdē, kas plānota 25.februārī, tikšot lemts par domes darbinieku darba samaksas katalogu. To analizēšot jau 19.februārī finanšu komitejas sēdē. Tad sabiedrībai kļūs pieejama informācija par novada domes nodaļu finansējumu un darbinieku atalgojumu. Ar 1.aprīli darba samaksas katalogs jau būšot jāievieš dzīvē.

 

Gulbenes novada budžetā plānotie izdevumi

 

* Izglītība - 40%.


* Atpūta, kultūra, reliģija - 16%.


* Ekonomiskā darbība - 12%.


* Teritoriju un mājokļu apsaimniekošana - 9%.


* Vispārējie vadības dienesti - 9%.

* Sociālā aizsardzība - 9%.


Pārējie izdevumi - 5%.