Sāk tiesvedību

"Vidzemes enerģija" apņēmusies piedzīt parādus no vairāk nekā 100 parādniekiem
SIA "Vidzemes enerģija" ir sākusi tiesvedību parādu piedziņā brīdinājuma kārtībā pret vairāk nekā 100 parādniekiem. Paredzams, ka tuvākajā laikā tiesā tiks iesniegti vēl jauni prasību pieteikumi. Tādējādi darbā ir laistas metodes, kas jau līdz šim veiksmīgi izmantotas Rēzeknē. Tur daudz lielāku apkures parādu pirms neilga laika izdevies no iedzīvotājiem piedzīt gandrīz pilnā apmērā.
"Rēzeknes gadījumā bija darīšana ar tā saucamajiem bezcerīgajiem parādiem, piemēram, ja parādnieks ir miris un viņam nav mantinieku, ja parādā ir nelabvēlīga ģimene ar bērniem. Tomēr ar juridiskām metodēm parādi tika piedzīti," "Dzirkstelei" saka SIA "Vidzemes enerģija" juriste Evisa Uškāne no Rēzeknes, kas amatu savienošanas kārtībā Gulbenē strādā katru otrdienu.
Viņa gaida pie sevis SIA "Vidzemes enerģija" birojā ikvienu parādnieku, lai vienotos, kā turpmāk notiks parādsaistību kārtošana.
Parādus iespējams piedzīt ātri
Parāda piedziņa brīdinājuma kārtībā ir tāda. Prasības pieteicējs ar tiesas starpniecību brīdina parādnieku, ka saistību labprātīgas neizpildes gadījumā tiesa pieņems lēmumu par lietas nodošanu tiesu izpildītājam.
Gadījumā, ja 14 dienu laikā no brīdinājuma saņemšanas dienas parādnieks neveic parāda samaksu vai arī nesniedz tiesai iebildumus, tiesa pieņem lēmumu par saistības nodošanu piespiedu izpildei.
Šāda procesa galvenās priekšrocības ir: saīsināts izskatīšanas termiņš (līdz pusotram mēnesim);
lieta tiek izskatīta bez tiesas sēdes; lēmums stājas spēkā nekavējoties un nav pārstrīdams apelācijas kārtībā.
"Parādu piedziņa brīdinājuma kārtība ir izdevīgākā par parasto kārtību, jo valsts nodeva šajā gadījumā ir tikai 2 procenti. Savukārt iesniedzot prasību tiesā par parāda piedziņu parastajā kārtībā, valsts nodeva ir 15 procenti no piedzenamās summas. Tālāk jārēķinās arī ar papildu procentiem, ja parāda piedziņu sāk tiesu izpildītājs," saka E.Uškāne.
Parādiem nav noilguma
"Centos piezvanīt katram parādniekam. Daudzos gadījumos tas izdevās. Piedāvāju līdz tiesai vienoties par parāda samaksāšanu. Ja es parādnieku nevaru atrast, nevaru ar viņu neko sarunāt, atdodu parāda piedziņas veikšanu tiesu izpildītājam. Neliekoties zinis par savu parādu un necenšoties vienoties par tā atmaksas termiņiem, cilvēks nodara pāri sev. Tad vairs parādniekam nav iespējama nekāda sarunāšanās. Tiesu izpildītājs darbojas saskaņā ar likumu - uzliek arestu mantai, kontiem," stāsta E.Uškāne.
Viņa uzsver, ka tiesa nevar pieņemt lēmumu par maksājuma atlikšanu. Par to ar parādnieku varam vienoties tikai mēs - SIA "Vidzemes enerģija".
"Pie mums nāk cilvēki, kuriem no tiesas ir atsūtīts brīdinājums. Gulbenē cilvēki ir pieklājīgi, nelamājas. Salīdzinājumam varu sacīt, ka Rēzeknē parādnieki ir daudz temperamentīgāki. Gulbenieši mums paši jautā, ko darīt. Tādā gadījumā varam parakstīt vienošanos par parāda atmaksu ar termiņa noteikumiem. Ja cilvēks to nevēlas, tad tālāk tiesu izpildītājs veiks parāda piedziņu," skaidro E.Uškāne.
Viņa uzsver, ka prasības pieteikumu par parāda piedziņu brīdinājuma kārtībā tiesā iesniedz ne tikai tad, ja parāds ir liels, bet arī tad, ja tas ir sens, piemēram, vairākus gadus nav samaksāti tik vien kā 150 lati. Privātpersonām, pret kurām uzsākta tiesvedība, nevienai apkures parāds nepārsniedz 1000 latu. Ir daudz tā saucamo nelielo parādu. Lielākas summas parādā ir atsevišķas juridiskās personas. Taču no tām piedziņa ir pavisam vienkārša - rosinot maksātnespējas procesa sākšanu. Tālāk notiek parādienieka mantas izpārdošana. Tāpat var notikt parādu piedziņa no privātpersonām.
E.Uškāne uzsver, ka negribētos nonākt līdz tam. Taču, ja privātpersonas parāda piedziņa nonāk līdz tiesu izpildītājam un izrādās, ka parādniekam nav nekādu ienākumu, tad, protams, nākas aprakstīt un pārdot parādnieka mantu. No parādnieka, kam ir privatizēts dzīvoklis, parādu var piedzīt ātrāk un vieglāk nekā no klienta, kas īrē dzīvokli. Parāda piedziņu var vērst pret īpašumu, pārdodot privatizēto dzīvokli.
"Jebkurā gadījumā katrs parāds tiks piedzīts. Saprotu, ka mēdz būt bezizejas varianti, tāpēc ir jānāk un ar mums jārunā. Kopā domāsim, kāda būtu izeja, un vienosimies par parāda atdošanu. Parādiem noilguma nav," saka E.Uškāne. Viņa bilst, ka aizbildināšanās ar ekonomisko krīzi neko nedod.
"Krīze ir skārusi visus. Tā attiecas uz visiem. Iedzīvotāji, kas ir parādā, nereti aizbildinās, ka viņiem svarīgāk ir atmaksāt kredītu bankā, nevis norēķināties par saņemto siltumu. Tādas atrunas ir nevietā un netiek ņemtas vērā," uzsver E.Uškāne.
Kategorijas
- Afiša
- Sporta pasākums
- Izstāde
- Koncerts
- Balle
- Teātris
- Pasākums
- Baznīcā
- Meistarklase
- Kino
- Izlaidums
- Jauniešiem
- Senioriem
- Bibliotēkā
- Bērniem
- Tirdziņš
- Laikraksta arhīvs
- Foto un video
- Palīdzēsim ķepaiņiem!
- Mēs pamanījām!
- Citas ziņas
- Atbildam lasītājiem
- Reklāmraksti
- Veselība
- Kultūra un izklaide
- Dzīvespriekam
- Konkursi
- Horoskopi
- Sports
- Cope un medības
- Vietējās ziņas
- Kriminālziņas
- VĒLĒŠANAS 2017
- SAEIMAS vēlēšanas
- Pašvaldību vēlēšanas
- Vārds deputāta kandidātam!
- Latvijas ziņas
- Noderīgi
- Interesanti
- Eiropas Savienībā
- Laika ziņas
- Skolēnu, jauniešu aktivitātes
- Statiskas lapas
- Ceļojumi
- Ēdamprieki
- Projekti
- Projekts "Riska bērni"
- Projekts "Saimnieko gudri"
- Projekts "Kam ticēt?"
- Projekts "Medijs vai mediju izstrādājums?"
- Projekts "Paver plašāk logu no senatnes"
- Projekts "Mediju kritika"
- Projekts "10 gadi Gulbenes novadā - vai veiksmes stāsts?"
- Projekts "Rūpēsimies par vidi!"
- Projekts "Mediju projekts"
- Projekts "Vide"