Dzirkstele.lv ARHĪVS

Deputāti atbalsta dārgākus medicīniskos pakalpojumus

Diāna Odumiņa

2009. gada 3. septembris 08:00

2828
Deputāti atbalsta dārgākus medicīniskos pakalpojumus

Jaunais maksas pakalpojumu centrādis Gulbenes slimnīcā ir spēkā ar 1.septembri
Gulbenes slimnīcā ar 1.septembri pacientam jārēķinās ar gana lieliem naudas izdevumiem par plānveida operāciju (ārpus kārtas vai tad, ja beidzies vai nemaz vairs nav valsts finansējuma). Piemēram, žultspūšļa operācija pacientam izmaksās 165 latus. Vēl papildus jāmaksā par anestēziju, vispārējā maksās 100 latu. Turklāt par vienu diennakti slimnīcā šādam pacientam jāmaksā 25 lati (ietverta ēdināšana, antibiotiķi, analgētiķi) vai pat 33 lati (ja ārstēšanā iekļautas arī citas zāles pamatdiagnozes ārstēšanai un ja tiek veiktas analīzes).

Šādu informāciju var lasīt Gulbenes novada domes 26.augusta sēdē apsiprinātajos Gulbenes slimnīcas maksas pakalpojumu jaunajos izcenojumos. Agrāk Gulbenes slimnīcā plānveida operācijas maksas pakalpojumu cenrādī nebija iekļautas. Tagad būs jāmaksā par brukas oprāciju (70 lati plus papildus vēl 25 lati par tā saucamo "tīkliņu"), par aklās zarnas operāciju (75 lati), par vēnu operāciju (75 līdz 150 lati un par zondi papildus 10 lati).

 

Uzsverams, ka šīs cenas neattiecas uz operācijām, kas pacientam jāsniedz neatliekami veselības stāvokļa akūtas pasliktināšanās gadījumā un dzīvībai bīstamā stāvoklī.

 

Lai nebūtu gada beigās jāslēdz slimnīca

 

Finanšu komitejā Gulbenes slimnīcas galvenā ārste Mudīte Jaceviča deputātiem skaidroja, ka situācija medicīnā ir smaga visā Latvijā. Arī Gulbenes slimnīcai valsts sniedz aptuveni 40 procentus no summas, kas vajadzīga šīs ārstniecības iestādes funkcionēšanas nodrošināšanai. Tāpēc trūkstošais finansējums ir jāiegūst no pacientiem, jo pretējā gadījumā gada beigās slimnīcu var nākties slēgt, jo valsts finansējums būs iztērēts.

 

M.Jaceviča uzsvēra, ka pacientu skaits Gulbenes slimnīcā nav samazinājies, tieši otrādi - pacientu kļūst vairāk.

 

M.Jaceviča skaidroja, ka maksas pakalpojumi dos izvēles iespēju pacientiem, kuriem ir nauda un kuri vēlas bez rindas saņemt izmeklēšanu vai kādu citu medicīnisku pakalpojumu. Cenas esot noteiktas gandrīz atbilstošas pašizmaksai. Kā uzsvēra M.Jaceviča, maksas pakalpojumiem nekādu atvieglojumu nevienam nav, jo šo pakalpojumu izmantošana ir katra pacienta brīva izvēle.

 

M.Jaceviča pieminēja, ka, piemēram, pērn gada beigās divus mēnešus Gulbenes slimnīcā ultrasonoskopiskie un ultrasonogrāfiskie izmeklējumi bija tikai maksas pakalpojums, jo bija beidzies valsts finansējums. Taču šā iemesla dēļ pacientu skaits neesot samazinājies.

 

Arī ambulatorā palīdzība dārgāka

 

Par latu dārgāki kļuvusi un sasniedz 8 latus ārsta speciālista konsultācija pacientam bez ģimenes ārsta nosūtījuma. Līdzšinējo 50 latu vietā tagad jau 70 lati būs jāmaksā sievietei, kas izvēlēsies pārtraukt grūtniecību laika posmā no 9. līdz 12.nedēļai, izmantojot narkozi.

 

Dārgāka kļuvusi ambulatorā pacientu apkalpošana, veicot pārsiešanu vai citas ķirurģiskās manipulācijas. Par virsējās brūces apdari jāmaksā 5 lati līdzšinējo 2 vietā, par dziļas brūces apdari - 10 lati līdzšinējo 3 latu vietā. Arī diegu izņemšana ķirurģijā kļuvusi dārgāka. Līdz šim par to bija jāmaksā 2 līdz 3 lati, bet tagad - 3 līdz 5 lati. Ģipsis lauztai potītei maksās 10 latus līdzšinējo 2 līdz 7 latu vietā. Viena naga noņemšana maksās 10 latus līdzšijējo 3 latu vietā, bet, ja nags jānoņem ar visu sakni, tad - 15 latus. Ādas veidojumu izgriešana maksās 20 latus līdzšinējo 3 latu vietā.

 

Līdz šim par alkohola analīzi ambulatorajiem pacientiem nebija jāmaksā, bet tagad būs - 3,50 lati.

 

Jāmaksā arī uzņemšanas nodaļā

 

Arī uzņemšanas nodaļā daudziem pacientiem, kas te paši meklējuši palīdzību un kuru dzīvība tobrīd nav apdraudēta, par vienu otru pakalpojumu būs jāmaksā dārgāk. Proti, dežūrārsta apskate līdzšinējo 3 latu vietā maksās 5 latus, ārsta speciālista apskate - 5 latus līdzšinējo 4 latu vietā, bet, ja apskate tiek veikta laikā no pulksten 17.00 līdz 8.00 būs jāmaksā 8 lati, līdzšinējo 4 latu vietā.

 

Urīnpūšļa kateterizācijas un medikamentozas skalošanas viena procedūra pacientam izmaksās 10 latus līdzšinējo 2,90 latu vietā, savukārt pastāvīga katetra ielikšana - 18 latus līdzšinējo 6 latu vietā.

Par deguna asiņošanas apturēšanu - 6,50 lati

 

Pacientam būs jāmaksā par visiem ausu, kakla un deguna ārsta pakalpojumiem, ja būs devies pie šā speciālista bez ģimenes ārsta nosūtījuma. Viena pakalpojuma cena - no 2 līdz 6,50 latiem. Deguna asiņošanas apturēšana ar tamponādi vai medikamentozi maksās 6,50 latus, kaut līdz šim par to nebija jāmaksā. Sēra korķu izņemšana no dzirdes ejas būs pats lētākais pakalpojums no visiem, ko sniedz šis speciālists, un maksās 2 latus.

 

Par diviem latiem dārgāks ir kļuvis un 7 latus sasniegs viens ārsta speciālista (neirologa, dermatologa - venerologa, psihiatra, narkologa, ķirurga, otolaringologa, ginekologa) slēdziens pacientam medicīniskajai komisijai.