Dzirkstele.lv ARHĪVS

Lems par tautas kalpu atalgojumu

Diāna Odumiņa

2009. gada 16. jūlijs 08:00

1626
Lems par tautas kalpu atalgojumu

Kā deputāti Gulbenē vērtē Baltinavas pieredzi?
Rīt, 17.jūlijā, Gulbenes novada domē balsos par deputātu atalgojumu. Kā jau rakstījām, finanšu komiteja ir sagatavojusi priekšlikumu: deputātam par stundu ilgu darbu pienāktos septiņi lati.

"Ētisku apsvērumu dēļ atsakos runāt par algas apmēriem novada domes vadītāja amatam, no kura izriet visu pārējo pašvaldības darbinieku, tostarp deputātu darba atalgojums," "Dzirkstelei" saka Gulbenes novada domes priekšsēdētāja Sandra Duļbinska, kas pašvaldībā ievēlēta no Zaļo un zemnieku savienības.  

Viņa bilst: "Pilnībā uzticos deputātu viedoklim. Pieļauju, ka piektdien, 17.jūlijā, būs dažādi priekšlikumi. Mans uzstādījums, piekrītot vadīt novada domi, pilnīgi noteikti nebija kāds noteikts atalgojums. Es nesaspringstu par to, cik liels būs šis atalgojums. No tā apmēriem neiespaidosies mana darba intensitāte. Esmu gatava strādāt par tādu algu, par kādu nobalsos novada domes deputāti."

 

Deputāts Guntis Blūms no Zaļo un zemnieku savienības "Dzirkstelei" uzsver, ka "deputātiem nebūs jāsamaksā par astoņu stundu darba dienu".

 

"Parasti deputāta darbs domē var ilgt pusotru stundu vai pāris stundas. Tie varētu būt desmit lati mēnesī. Ne vairāk! Par darbu deputātiem samaksa būs simboliska. Taču deputāts būs veltījis darbam domē laiku, būs tērējis degvielu, lai nokļūtu Gulbenē," prāto G.Blūms.

 

Var atteikties no algas

 

Baltinavas novada domes priekšsēdētājas vietnieks Imants Slišāns izteicis deputātiem priekšlikumu atteikties no atalgojuma līdz nākošajam gadam, pamatojot, ka vēl nekas nav izdarīts. Deputātu lielākā daļa nobalsoja par šo priekšlikumu un līdz jaunajam gadam strādās par brīvu. Tāpat I.Slišāns vietnieka pienākumus pildīs bez atalgojuma. Par to raksta vietējais laikraksts "Vaduguns". Kā šādu pieredzi vērtē Gulbenes novada domes deputāti?

 

Gulbenes novada domes priekšsēdētājas vietnieks Dainis Švika no Tautas partijas "Dzirkstelei" saka, ka nav korekti salīdzināt Baltinavas un Gulbenes novadu: "Baltinavas novadu veido viens pagasts. Pagastos līdz šim priekšsēdētājam algota vietnieka nebija un deputāti arī saņēma niecīgu samaksu. Zinu, ka Baltinavas novadā ir mazliet pāri 2000 iedzīvotājiem. Gulbenes novadā ir 30 000 iedzīvotāji," uzsver viņš.

 

Māris Raģelis no Zaļo un zemnieku savienības "Dzirkstelei" saka, ka baltinaviešu rīcība "izskatās pēc populisma."

 

S.Duļbinska bilst, ka "ir atšķirīgi deputāti un droši vien, ka ka katram ir savs viedoklis par to, vai strādāt par algu.

 

"Man gribētos prasīt no viņiem daudz darba! Ja kāds vēlēsies strādāt bez algas, nezinu, vai varēsu prasīt no viņiem tādu atdevi darbā, kādu gaidu," domā viņa.

 

Vai jāpelna papildus?

 

Dzintars Poļaks no "Jaunā laika" un Pilsoniskās savienības "Dzirkstelei" pauž viedokli, ka "bez atalgojuma var strādāt deputāts, kas ir uzņēmējs un kas var atļauties sevi daļēji arī ziedot darbam valsts labā".

 

"Cik mums domē tādu uzņēmēju ir?" retoriski jautā Dz.Poļaks.

 

Jānis Antaņevičs no Tautas partijas "Dzirkstelei" pauž: "Jāskatās pēc finanšu līdzekļiem domē. Par citiem nevaru teikt, varu runāt tikai par sevi. Gluži atteikties no deputāta algas man negribētos, bet, ja dzīve piespiestu, ko darīsi?!"

 

G.Blūms saka: "Ja arī man kā pensionāram būs jāatskās no darba samaksas domē, tas tomēr nav pamats, lai arī citi tāpat darītu."

 

"Uz patriotisma principa var, protams, kādu laiku dzīvot. Taču vajag arī ēst un vajag naudu benzīnam. Citādi man uz Gulbeni jāminas ar velosipēdu," "Dzirkstelei" bilst Intars Liepiņš no Sabiedrības citai politikai.

 

"Esmu darījis mazus labos darbiņus citu labā, par to nesaņemot samaksu. Tādos brīžos esmu bijis priecīgs. Bet Gulbenes novadā ir 13 pagasti un pilsēta! Novada pašvaldībā ir jāstrādā smagi un daudz. Tas ir utopisks pieņēmums, ka deputāti vai novada pārvalde varētu strādāt par brīvu," "Dzirkstelei" saka Andis Caunītis no "Jaunā laika" un Pilsoniskās savienības.

 

Viņš domā, ka par populismu jāuzskata arī priekšlikums noteikt zemu atalgojumu par darbu pašvaldībā. Tādā gadījumā esot jājautā, ko un cik daudz novada domē darīs šie cilvēki, un vai viņiem būs arī kādi citi ienākumi, piemēram, dāvanas.