Dzirkstele.lv ARHĪVS

Skolotāji protestē

Inita Savicka

2009. gada 3. aprīlis 18:20

669
Skolotāji protestē

Rasma Vanaga: "Cilvēkiem sāp algu nesamērojamība valstī."
Vairāk nekā 100 Gulbenes rajona pedagogi ceturtdien devās uz protesta gājienu Rīgā, lai kopā ar kolēģiem no citiem rajoniem iestātos par algu samērojamību valstī. Kopumā protesta gājienā piedalījās apmēram 10 000 cilvēku.

Gulbenes rajona izglītības darbinieku arodbiedrības padomes priekšsēdētāja Rasma Vanaga "Dzirkstelei" norāda, ka protesta gājienā tika pārstāvēti visi Gulbenes rajona pagasti.

Nav globāla skatījuma par izglītību

R.Vanaga stāsta, ka gājiena dalībnieku plakāti liecinājuši par to, ka cilvēkiem sāp algu nesamērojamība valstī. Gājiena dalībnieki plakātos pauda protestu par politiķu bezatbildību un notiekošo valstī.

"Mēs piekrītam tam, lai visiem būtu divas minimālās algas, arī valdībai. Izskanēja arī saukļi ministriem, lai nāk un strādā skolā par mūsu algu. Protesta gājienā izlasījām plakātu - "Mans bērns uzzināja, ka kaimiņu bērni ēd katru dienu". Nu vai tas nav šausmīgi? Tik tālu jau latviešu tauta ir novesta," saka R.Vanaga.


Skolotāju protesta gājienam piebiedrojās ar policistu arodbiedrība, zinātnieki un studenti.

"Ja tagad no jaunu cilvēku puses bija ieinteresētība skolotāja darbā, tad tagad tā atkal pilnībā noplok, jo jaunie neies mācīties par pedagogiem, ja viņi neredz, ko par to saņems," uzsver R.Vanaga.


Arodbiedrības priekšsēdētāja uzskata, ka ministrijai nav globāla skatījuma par izglītību.

"Atskaites tikai prasa no skolām. Arī tagad runājot par skolēnu skaitu. Protams, arī tas ir noteicošs, bet ne tik lielā mērā, ka būtu jāslēdz skola, kurā ir 40 vai 50 bērni un tā tuvākajā apkārtnē ir vienīgā vieta, kur cilvēki pulcējas," saka R.Vanaga.


Viņa norāda, ka šodien četru cilvēku delegācija no Gulbenes rajona dodas uz konferenci Rīgā, kurā spriedīs par kvalitatīvas izglītības un zinātnes nozīmi ekonomiskās krīzes apstākļos.

Skolotāji ir jāciena

Daukstu pamatskolas vecāku padomes locekle Jana Mičule, kura viennozīmīgi atbalsta skolotājus, "Dzirkstelei" saka, ka izglītība ir visa pamats. Viņa uzsver, ka skolotāji ir profesija, kuru ir jāciena un ka valstī nav neviena cilvēka, kurš nebūtu gājis skolā.

"Pedagogi gāja protesta gājienā ne jau tāpēc, ka viņiem ņems nost tos 20 procentus. Viņi devās gājienā, tāpēc, lai "augša" redz, ka arī viņi ir cilvēki. Nezinu gan, vai viņiem vajadzēja iet protesta gājienā un diezin vai tas nesīs kādu rezultātu. Pedagogiem vajadzēja divas nedēļas nestrādāt, ko tad teiktu ministri, jo ministriem arī bērni iet skolā un bērnudārzos. Zinu, ka vismaz lauku skolās skolotāji no savas algas pērk skolēniem pildspalvas, klades un burtnīcas, jo ir ģimenes, kurās abi vecāki ir palikuši bez darba," saka J.Mičule.

Algas samazinās

Ar protestētājiem tikās Izglītības un zinātnes ministre Tatjana Koķe un Finanšu ministrs Einārs Repše, kurš norādīja, ka nesamazināt skolotāju algas nav iespējams. Arī R.Vanaga ir pārliecināta, ka pedagogus viennozīmīgi gaida algu samazinājums.

E.Repše uzsvēra, ka diskutēt varētu vienīgi par to, ka pedagogu algu samazinājums atšķirsies no citu valsts sektorā strādājošo darba samaksas samazinājuma, un noteikt robežu, līdz kurai skolotāju algas samazināt.