Dzirkstele.lv ARHĪVS

Gulbenē siltuma tarifu varētu samazināt

Diāna Odumiņa

2009. gada 26. februāris 12:55

1481
Gulbenē siltuma tarifu varētu samazināt

SIA “Vidzemes enerģija” vēlas rekonstruēt katlumāju Gulbenē, Nākotnes ielā 7. “Dzirkstele” to uzzināja Gulbenes būvvaldē. Uzņēmums tur 9.februārī ir iesniedzis būvniecības pieteikumu un skaidro, ka ir paredzēts demontēt esošo 4 megavatu jaudas katlu, kuram par kurināmo izmanto koka skaidas, un tā vietā uzstādīt modernu, automatizētu 6 megavatu jaudas katlu apkurei ar šķeldu.

Katlumājai tiks paaugstināts jumts par diviem metriem. Esošā dūmeņa vietā tiks montēts jauns dūmenis komplektā ar filtru. Dūmeņa filtra kvalitāte uzlabosies un izmeši būs nekaitīgāki. Koka skaidu noliktavas vietā tiks izveidota moderna koksnes šķeldas noliktava ar šķeldas padeves sistēmu. Līdz ar katlu nomaiņu visas katlumājas jauda palielināsies līdz desmit megavatiem. Uzlabosies ekoloģiskā situācija, jo ap katlumāju vairs nebūs skaidu pieveduma uzkrāšanas.  

Kāpēc tas ir jādara?

 
Nākotnes ielas 7 katlumāja ir Gulbenes pilsētas domes īpašums. Abi apkures katli, kas atrodas tajā, ir fiziski un morāli novecojuši. “Vecie apkures katli tiek remontēti. Apsaimniekotājs – SIA “Vidzemes enerģija” - to uzturēšanā iegulda savus līdzekļus. Tomēr pagājušajā apkures sezonā bija problēmas šo katlu ekspluatācijā. Šogad tas ir novērsts, jo nepieciešamības gadījumā tiek ekspluatēts jaunais gāzes katls. To iedarbina uz dažām stundām, kas nepieciešamas, lai savestu kārtībā kādu no šķeldas katliem Nākotnes ielā 7,” “Dzirkstelei” saka Gulbenes pilsētas domes izpilddirektors Gvido Stucka. Tomēr gāzes katls ir risinājums tikai avārijas situācijām.

G.Stucka atgādina, ka Gulbenes deputāti ir lēmuši par to, ka “Vidzemes enerģija” tai atvēlētajā zemē cels jaunu katlumāju. Faktiski tai jau bija jābūt uzceltai. Taču tas nav noticis. Vai ideja par katlumājas Nākotnes ielā 7 rekonstrukciju nav pretrunā ar iepriekš lemto? G.Stucka bilst, ka “Vidzemes enerģija” noteikti gribēs informēt deputātus par šīm idejām, bet pirms tam firmai Gulbenes būvvaldē ir jānoskaidro, ko drīkst, ko ne. Pagaidām ideja esot tikai izlemšanas stadijā.

G.Stucka klāsta, lai uzbūvētu jaunu katlumāju, Gulbenes centralizētās siltumapgādes nodrošinātājam – SIA “Vidzemes enerģija” - šajā objektā ir jāiegulda liels finansējums. Tas varētu būt vismaz pusotrs miljons latu. “Tas atbalsotos siltuma tarifā,” saka G.Stucka. Savukārt, rekonstruējot katlumāju Nākotnes ielā 7 un viena vecā katla vietā ieliekot pilnīgi jaunu, turklāt jaudīgāku, tas maksātu trīsreiz lētāk. “Viņi ir rēķinājuši, ka esošais siltuma tarifs segtu vecā katla izņemšanu un jauna ielikšanu,” saka G.Stucka. Viņš lēš, ka jaunā katla cena varētu būt aptuveni pusmiljons latu, kas tomēr ir trīsreiz lētāk par jaunas katlumājas būvniecības izmaksām. Paredzams, ka jaunais katls būs tik liels, lai ar to vien varētu nodrošināt pilsētas centrālapkurei visu nepieciešamo siltuma daudzumu, papildus vairs neizmantojot gāzes katlu.

Vēlas pašvaldības garantijas
 
SIA “Vidzemes enerģija” vadības pārstāvji šonedēļ ir pieteikuši vizīti pilsētas domē, lai runātu par šiem jautājumiem. “Viņiem ir būtiski zināt, vai var droši investēt naudu Gulbenē. Vai nenotiks tāpat kā Rēzeknē, kur firma investēja savus līdzekļus pilsētā, bet pašvaldība vēlāk lauza līgumu. Apkures organizēšanu pārņēma paši pilsētnieki, bet siltuma tarifs no tā nekļuva mazāks, tieši otrādi - tas palielinājās,” saka G.Stucka.

“Pašlaik izsludinām cenu aptauju katla iepirkumam, tam ir sagatavota visa nepieciešamā dokumentācija. Tad redzēsim, kas šobrīd notiek tirgū, kādas tur ir cenas,” “Dzirkstelei” saka SIA “Vidzemes enerģija” pārstāvis Mindaugs Nevardausks.

Viņš apgalvo: “Meklēsim pēc iespējas lētāku apkures katlu. Protams, jārēķinās ar to, ka situācija tirgū nemitīgi mainās. Mēs naudu aizņemamies no bankas, bet tai ir vajadzīgas garantijas. Ir jābūt ticībai, ka spēsim atmaksāt kredītu. Ja kredīta atmaksu izstiepj ilgākā laikā periodā, tad varam nepalielināt siltuma tarifu. Tas ir kā minimums! Ir pilnīgi iespējams, ka pārskatīsim tarifu un samazināsim to. Ja pilsētas dome ies mums pretī, tad viss būs normāli. Siltuma tarifam tad nebūtu jāpalielinās. Ja situācija tirgū krasi nemainīsies, tad siltuma tarifs Gulbenē varētu saglabāties nemainīgs pat piecus līdz desmit gadus.”

G.Stucka lēš, ka uzstādot jaunu, jaudīgāku apkures katlu Nākotnes ielā 7, pilsēta ar siltumapgādes problēmu veiksmīgu atrisinājumu būtu nodrošināta turpmākajiem pieciem gadiem.

Ir arī citi varianti?


“Krīzes laikā notiek arī neapdomātas rīcības. Ļoti iespējams, ka, izmantojot to, pilsētai nāks piedāvājumi no malas organizēt centrālapkuri Gulbenē. Mutiski tādi piedāvājumi jau ir bijuši. Taču  solījumi ir viens, otrs – apzināšanās, ka šodien viss maksā. Siltuma tarifs Gulbenē šobrīd ir tāds kā vidēji Latvijā. Jārēķinās, ka “Vidzemes enerģija” jau ir ieguldījusi savas investīcijas Gulbenes siltumapgādes nodrošināšanā. Ko nozīmētu lauzt līgumu? Ja deputāti tā lemtu, tā notiktu. Jārēķinās, ka pašreizējais siltuma ražotājs pēc tam var tiesiskā ceļā vērsties pret Gulbenes pilsētas domi,” saka G.Stucka.