Dzirkstele.lv ARHĪVS

Pienu pārdod pilsētniekiem

Malda Ilgaža

2009. gada 20. februāris 08:11

1135
Pienu pārdod pilsētniekiem

Zemniece Līksma Markova uzskata, ka zemniekam par piena litru jāsaņem 28 santīmi.
Arvien vairāk pilsētas iedzīvotāju pienu iegādājas no ganāmpulku īpašniekiem, kuri pienu pārdod namu pagalmos. Pārtikas un veterinārā dienesta darbinieku kontrolē nav tirdzniecība namu pagalmos. Te par pārdoto produkciju atbild tās piegādātājs, par savu veselību - pircējs. 20 gadus pienu tā tirgo arī Galgauskas pagasta zemnieku saimniecības "Purmalas" saimniece Līksma Markova.

Pensionāre Antonija Sargūne no Gulbenes stāsta, ka divas reizes nedēļā pērkot divus litrus piena.

"Šis piens ir garšīgāks nekā veikalā pirktais. Tam nosmeļu lielu krējuma kārtu. Ja pienu neizdzeru, tas labi sarūgst. Veikala piens jau nerūgst, bet pastāvējis sāk smirdēt. Ir jāatļauj cilvēkiem, lai tirgo pašu saražoto produkciju, jo tā ir lētāka. Veikalā viss ir dārgs," saka A.Sargūne.

"Man ir augstāka cena par piena litru nekā citiem tā piegādātājiem, bet uzskatu, ka kvalitatīvu un ekoloģiski tīru produkciju, kas ražota bioloģiskajā saimniecībā, nevar pārdot lēti. Dienā pārdodu apmēram 120 litrus. Tas ir pietiekami, ņemot vērā, ka neesmu vienīgā, kas pagalmos pārdod pienu," saka L.Markova.

"Dzirkstele" noskaidroja, ka Gulbenē pagalmos pārdotā piena litrs maksā no 25 līdz 40 santīmiem.

Piens ir garšīgāks

Pensionāre atceras, ka savulaik vecajā pilsētas tirgū varējis nopirkt ne tikai pienu un krējumu, bet arī sieru, biezpienu un daudz citu lauku produktu.

"Pilsētā bija tikai viens gaļas skārnis, kur zemnieki pārdeva cūkgaļu, teļa gaļu, vistas, zosis un citu. Tagad arī to vajag atļaut, nevis prasīt, lai zemniekam būtu neskaitāmas atļaujas. Kam tās vajadzīgas, ja cilvēks no sava dārza uz tirgu aiznes paša audzētu burkānu vai bieti? Vai tad ievestā prece ir labāka? " prāto A.Sargūne.

Izņem atļauju

Lai uzsāktu piena tirdzniecību pilsētas tirgū, kā arī lai to pārdotu izglītības un citām iestādēm, ir vajadzīga Pārtikas un veterinārā dienesta atļauja. Tās saņemšana nav problēma, ja piena analīzes atbilst prasībām, taču vispirms ir jāiesniedz pieteikums un jāveic govju novietnes pārbaude.

"Otrdien biju Pārtikas un veterinārā dienesta Gulbenes pārvaldē, lai saņemtu atļauju piena tirdzniecībai. Šonedēļ apsekos saimniecību un dos slēdzienu. Ministru kabineta noteikumi nosaka, ja man ir ganāmpulks un pienu nododu pārstrādei, tad atsevišķas analīzes produkcijai nav vajadzīgas," stāsta L.Markova.

Zemniece perspektīvā iecerējusi pārdot pienu bērnudārziem un sabiedriskās ēdināšanas iestādēm. Šobrīd lielāko piena daudzumu saimniecība nodod pārstrādei akciju sabiedrībai "Preiļu siers".

" "Preiļu sieram" pienu nodošu līdz 31. martam, kad beigsies kvotas gads. Ja tad piena cena būs mazāka, tad domāšu, ko darīt. Uzskatu, ka zemniekiem par pārstrādei nodoto pienu vajadzētu saņemt 27 vai 28 santīmus par litru. Tad ne man, ne citiem zemniekiem nevajadzētu pārdot pienu pagalmos," saka L.Markova.

Ganāmpulku īpašniekiem, kas pārdod pienu tirgū vai pagalmos, ir atļauts produktu no savām kannām ieliet pircēja traukā. Tiklīdz piens jau iepriekš būs sapildīts pudelēs vai citos traukos, tā jau būs pārstrāde.

"Pagaidām piena pārstrāde man nav sertificēta, tāpēc drīkstu pārdot tikai pienu, lai gan cilvēki labprāt pirktu arī krējumu un biezpienu. Telpa pārstrādei ir sagatavota, bet pagaidām vēl nogaidu, kas vispār notiks ar piena lopkopību.

Pārtikas un veterinārā dienesta Gulbenes pārvaldes priekšniece Dzidra Gala norāda, ka darbinieki atbalsta zemnieku ieceres.

"Labprāt izsniedzam ļaujas, lai viņi varētu pārdot tirgū savu produkciju, protams, ja viss ir kārtībā. Mēs nekad neesam bijuši pret saviem zemniekiem, bet viņus vienmēr atbalstījuši. Līdz šim vienīgie, kas bija izņēmuši atļauju tirdzniecībai bija zemnieku saimniecība "Andzēni", kas savu produkciju tirgo kaimiņrajonu tirgos," saka Dz.Gala.