Dzirkstele.lv ARHĪVS

Skolotājiem pietrūkst naudas algām

Inita Savicka

2009. gada 30. janvāris 19:51

2772
Skolotājiem pietrūkst naudas algām

Katrā skola tiek izstrādāts savs taupīšanas plāns
Nedēļas sākumā skolu direktori un arodkomiteju priekšsēdētāji tikās ar Gulbenes rajona padomes Izglītības pārvaldes vadītāju Liānu Jansoni, lai rastu risinājumu par algu izmaksām skolotājiem.

L.Jansone norāda, ka finansējums no ministrijas janvārī ir atnācis tikai astoņiem mēnešiem, nevis gadam.

 

"Mums pietrūkst skolotāju algām naudas vienam mēnesim. Finansējuma apjoms no septembra līdz decembrim nav zināms," skaidro L.Jansone. Šāda situācija ir arī citos Latvijas rajonos.

 

Piedāvā trīs variantus

Izglītības pārvalde pedagogiem piedāvāja trīs variantus, kā risināt šo situāciju.

 

"Visi trīs varianti ir slikti, jo tie ietver sevī taupīšanu, noņemšanu un samazināšanu," saka L.Jansone.


Pirmais variants, kurš tiek piedāvāts, ir nemaksāt piemaksas, proti, septiņus procentus, par darba kvalitāti, jo to pieļauj arī Ministru kabineta noteikumi, bet tas situāciju neatrisina līdz galam, jo tāpat naudas pietrūkst.


Izglītības darbinieku arodbiedrības padomes priekšsēdētāja Rasma Vanaga uzsver, ka tagad neviens nezina nevienu valdības soli uz priekšu.

 

"Piemēram, nolemjam, ka kvalitātes septiņi procenti netiek maksāti skolā, un mēs tos it kā uzkrājam, bet kur mēs tos uzkrāsim? Valsts kasē? Divreiz mēnesī Finanšu ministrijai uzrādot atskaites, kā mēs izlietojam naudu? Kurš mums dos garantiju, ka tā nauda mums būs? Kurš mums dos garantiju, ka mēs šos septiņus procentus atgūsim? Martā sāksies budžeta grozījumi valstī un varbūt mums vēl kaut ko "nocirps"," saka R.Vanaga.


Otrais variants, par kuru tika diskutēts ir šāds - janvārī atstāj apstiprināto algu aprēķinu, un ar februāri noņem septiņus procentus, bet tā tiek zaudēti vēl 25 000 latu.


Savukārt trešais variants, kurš izskanēja - maksā pedagogiem algas visu periodu, kā ir, līdz brīdim, kad jāiet atvaļinājumos, zinot, ka atvaļinājumiem naudas vairs nepietiek, tādā veidā paredzot, ka būs bezalgas atvaļinājumi. Darba likums paredz, ka piespiest iet bezalgas atvaļinājumā nevar, tāpēc Gulbīša vidusskolas direktors Jānis Ļoļāns norāda, ka skolotājiem būs jāpiekrīt bezalgas atvaļinājumu piešķiršanai, bet, ja nepiekritīs, tad radīsies problēmas.


Pēc piedāvātajiem variantiem izskanēja arī doma, ka pašlaik nevajag darīt neko, ieņemt nogaidošu pozīciju, maksāt tāpat un tikai tad pieņemt lēmumu atbilstoši reālajai situācijai.


Rezultātā direktori un arodkomiteju priekšsēdētāji nolēma, ka visi trīs piedāvātie varianti ir jāizdiskutē skolu kolektīvos un tad jāskatās, kā nolemj lielākā daļa pedagogu.

 

Taupības režīms attiecas uz šo periodu

Vakar L.Jansone "Dzirksteli" informēja, ka katrā skolā administrācija un kvalitātes piemaksu komisija izstrādā savu taupīšanas plānu. Vairumā gadījumu tas ietver septiņu procentu kvalitātes piemaksu nemaksāšanu, kā arī atsevišķi katrā skolā vienojas nemaksāt, piemēram, atsevišķu interešu pulciņu darbību vai samazina darba apjomu un samaksu atbalsta personālam - psihologiem, logopēdiem, bibliotekāriem un citiem.

 

"Šis taupības režīms ļaus iespējamo bezalgas atvaļinājuma nepieciešamību saīsināt līdz minimumam," saka L.Jansone.


Taupības režīms attiecas uz šo periodu, proti, līdz jaunajam mācību gadam.