Dzirkstele.lv ARHĪVS

Bišu maize – veselībai un labsajūtai

Malda Ilgaža

2009. gada 6. janvāris 10:29

3005
Bišu maize – veselībai un labsajūtai

Biškopis Armands Galviņš, kurš dzīvo Jaungulbenes pagasta "Niedrās", kopš pagājušā gada nogales medus tīkotājiem piedāvā arī bišu maizi, kas veidojas no ziedputekšņiem un ir starp pilnvērtīgākajiem dabas produktiem.

"Bišu maize ir velte katra cilvēka veselībai. Tā satur visu to, ko cilvēki ar vai bez receptēm meklē aptiekās. Bišu maizē ir olbaltumvielas, taukvielas, cukurs, ciete, minerālvielas kālijs, magnijs, dzelzs, jods, vitamīns B1, B1, B6, kā arī nedaudz P,C, D un E vitamīna fermenti. Pēc zinātnieku domām, bites organisms īsti nespēj pilnībā sagremot ziedputekšņus, tāpēc bites tos pārvērš bišu maizē," stāsta A.Galviņš.

 

Vērtīgus ziedputekšņus bites iegūs no vītoliem, augļu kokiem, magonēm, āboliņa, viršiem, kukurūzas un citiem augiem.

 

"Tas viss zied un aug arī Jaungulbenes un Galgauskas pļavās, kurās ganās arī manas dravas bišu saimes," piebilst biškopis.

 

Bites ziedputekšņus savāc un novieto šūnās, sablīvējot tos un piemaisot siekalas un medu. Kad šūnas apmēram trīs ceturtdaļas piepildītas ar putekšņiem, bites tās pārlej ar medu un aizvāko.

 

"Bišu siekalu fermentu un medus sadarbībā putekšņi pārvēršas bišu maizē. Tajā ir paaugstināts cukura saturs un olbaltumvielas pārvērtušās par viegli izmantojamām bites organismā," skaidro bitenieks.

 

Līdzvērtīga ženšeņam

Bišu maize ir līdzvērtīga Ķīnas citronam un iecienītajam ženšeņam. Tā palīdz pret mazasinību, neirozēm, apetītes trūkumu, aizcietējumiem, kā arī stiprina imunitāti. Bišu maize ieteicama arī tad, ja ir divpadsmitpirkstu zarnas čūla, sirds un asinsvadu slimības, hepatīts, aknu ciroze, kolīts, priekšdziedzera saslimšana vīriešiem.

 

"Ņemot vērā pienskābās rūgšanas procesu, bišu maize vairs nedarbojas kā alergēns, kas ir izteikts zieputekšņiem," piebilst A.Galviņš. Bitenieks, kurš arī pats regulāri lieto bišu maizi, pieaugušajiem iesaka to lietot pa vienai tējkarotei trīs reizes dienā. Lietošanas kursa ilgums ir 20 dienas.

 

"Bišu maizi neiesaku lietot pēc pulksten septiņiem vakarā, jo citādi būs grūti aizmigt," piebilst biškopis.